1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



21 лютого 2020 року

Київ

справа №701/1196/16-а

адміністративне провадження №К/9901/30665/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Бучик А.Ю.,

суддів: Рибачука А.І., Тацій Л.В.



розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Уманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2017 року (колегія суддів: Беспалов О.О., Грибан І.О., Губська О.А.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Уманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити дії, -

УСТАНОВИВ

В листопаді 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Уманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання нечинним рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії та прийнятті документів для визначення розміру пенсії; зобов`язання прийняти для визначення розміру пенсії довідки про заробітну плату від 27.08.2014 р. № 525 та від 22.06.2016 р. № 91/0238, видані Світлівською сільською радою Джанкойського району Автономної Республіки Крим.

Постановою Маньківського районного суду Черкаської області від 12 січня 2017 року позовні вимоги залишено без задоволення.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2017 року постанову Маньківського районного суду Черкаської області від 12 січня 2017 року в частині відмови у задоволення позовних вимог про визнання нечинним рішення про відмову у перерахунку пенсії скасовано.

В цій частині прийнято нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправною відмову Уманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 29 вересня 2016 року.

Зобов`язано Уманське об`єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії із розрахунку заробітної плати отриманої в період 1985 - 1989 років на підставі особових рахунків, наявних в матеріалах пенсійної справи з 01 жовтня 2016 року.

В іншій частині постанову Маньківського районного суду Черкаської області від 12 січня 2017 року залишено без змін.

Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, відповідач подав касаційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та залишити в силі постанову суду першої інстанції.

Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що довідка про заробітну плату видана органом, який створено на тимчасово окупованій території, відтак цей документ є недійсним і не створює правових наслідків відповідно до ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України". Вказує, що Республіка Крим не є адміністративно-територіальною одиницею України, відтак подані позивачем довідки, видані на непідконтрольній Україні території не можуть враховуватись.

В запереченнях на касаційну скаргу позивач просить відмовити в її задоволенні, а судові рішення залишити в силі.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28 квітня 2017 року відкрито касаційне провадження.

Справу передано до Верховного Суду.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами встановлено, що 16.06.2015 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком.

При призначенні пенсії було визначено її розмір в сумі 1500, 00 грн. з урахуванням усього трудового стажу та розміру заробітної плати, в тому числі за період роботи із січня 1985 по грудень 1989 оператором животноводчого комплексу радгоспу "Молода Гвардія" Джанкойського району Автономної Республіки Крим, на підставі довідки Світлівської сільської ради Джанкойського району Автономної Республіки Крим від 27.08.2014 р. № 525, яка завірена підписом посадової особи та скріплена гербовою печаткою Світлівської сільської ради Джанкойського району Автономної Республіки Крим.

Проте пенсія позивачу нараховується та виплачується в розмірі 1293, 00 грн.

29.09.2016 позивач звернулась до відповідача за роз`ясненнями причин зменшення розміру пенсії.

Листом від 07.10.2016 № 12428/08 відповідач повідомив позивача, що будь-які запити, звернення, довідки чи інші документи, підготовлені або видані органами фонду з територій, які не підконтрольні українській владі, не підлягають реєстрації та виконанню.

Аналогічно, листом від 10.11.2016 № 14352/03 відповідач повідомив позивача, що довідка Світлівської сільської ради Джанкойського району Автономної Республіки Крим від 27.08.2014 р. № 525 видана після анексії Криму у березні 2014 року, а тому врахувати її для обчислення пенсій неможливо.

Вважаючи дії позивача протиправними, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що довідка Світлівської сільської ради Джанкойського району Автономної Республіки Крим від 27.08.2014 р. № 525 видана після анексії Криму у березні 2014 року є документом, виданим органом, утвореним не у відповідності до Конституції та законів України, тому не може слугувати належним доказом розміру заробітної плати.

Скасовуючи постанову суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги, апеляційний суд виходив з того, що надані позивачем об`єднаному управлінню ПФУ довідки про заробітну плату підтверджують в повній мірі розмір заробітної плати позивача та її виплату в період щодо якого виник спір, видача довідки на непідконтрольній території не може бути підставою для порушення права позивача на пенсійне забепезпечення.

Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), при прийманні документів орган, що призначає пенсію перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів.

Згідно п. 3 ч. 2.1 Порядку № 22-1 для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року.

За бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Відомості про дохід особи підтверджуються на підставі відповідних довідок, виданих на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.


................
Перейти до повного тексту