1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


18 лютого 2020 року

м. Київ


справа № 343/859/17

провадження № 61-12650св19


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Карпенко С. О. (судді-доповідача), Стрільчука В. А., Тітова М. Ю.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідачі: ОСОБА_2, ОСОБА_3,

провівши у порядку письмового провадження попередній розгляд справи за касаційною скаргою ОСОБА_3 на постанову Івано-Франківського апеляційного суду від 31 травня 2019 року, прийняту колегією у складі суддів: Бойчука І. В., Фединяка В. Д., Девляшевського В. А.,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

У травні 2017 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до ОСОБА_2 і ОСОБА_3 про усунення перешкод у користуванні об`єктом незавершеного будівництва.

В обґрунтування позову зазначила, що заочним рішенням Долинського районного суду Івано-Франківської області від 20 січня 2017 року визнано за нею право власності на будівельні матеріали, використані при будівництві житлового будинку по АДРЕСА_1 (75% готовності), у порядку спадкування після батька ОСОБА_4 .

Вказує, що після смерті ОСОБА_4 її родичі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у незавершеному будівництвом житловому будинку облаштували своє житло, замінили замки у дверях і перешкоджають їй заходити до будинку. Вона неодноразово зверталася до них з проханням звільнити вказане майно, однак безрезультатно.

За таких обставин просила усунути їй перешкоди у користуванні об`єктом незавершеного будівництва - житловим будинком по АДРЕСА_1 (75% готовності), шляхом зобов`язання відповідачів надати ключі від вхідних дверей, звільнити будинок від своїх особистих речей та забезпечити безперешкодний доступ до нього.

Короткий зміст судових рішень судів першої і апеляційної інстанцій та мотиви їх прийняття

Рішенням Долинського районного суду Івано-Франківської області від 7 лютого 2019 року, ухваленим у складі судді Андрусіва І. М., з урахуванням ухвали цього суду про виправлення описки від 12 лютого 2019 року, ОСОБА_1 у задоволенні позову відмовлено. Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанцій дійшов висновку про недоведеність чинення ОСОБА_2 і ОСОБА_3 перешкод ОСОБА_1 у користуванні спадковим майном.

Постановою Івано-Франківського апеляційного суду від 31 травня 2019 року рішення Долинського районного суду Івано-Франківської області від 7 лютого 2019 року скасовано і ухвалено нове рішення про задоволення позову.

Зобов`язано ОСОБА_2 і ОСОБА_3 усунути ОСОБА_1 перешкоди у користуванні належними їй будівельними матеріалами, які використані в процесі будівництва житлового будинку по АДРЕСА_1, шляхом повернення ключів від вхідних дверей, звільнення незавершеного будівництва від їх особистих речей та надання безперешкодного доступу до приміщень даного об`єкта незавершеного будівництва.

Стягнено з ОСОБА_2 і ОСОБА_3 у дохід держави у відшкодування судового збору по 320 гривень з кожного та на користь ОСОБА_1 - по 480 гривень з кожного.

Задовольняючи позов, суд апеляційної інстанції виходив з того, що відповідачі фактично проживають у незавершеному будівництвом житловому будинку по АДРЕСА_1 (75% готовності), чим перешкоджають позивачу у користуванні успадкованим нею майном, тому її права як власника підлягають судовому захисту.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала

У липні 2019 року ОСОБА_3 звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою, у якій просила постанову Івано-Франківського апеляційного суду від 31 травня 2019 року скасувати і залишити в силі рішення Долинського районного суду Івано-Франківської області від 7 лютого 2019 року.

Касаційна скарга мотивована тим, що постанова суду апеляційної інстанції прийнята з неправильним застосуванням норм матеріального права і порушенням норм процесуального права.

Заявник зазначає, що позивач є власником лише будівельних матеріалів, використаних в процесі будівництва житлового будинку по АДРЕСА_1, тому не має права вимагати усунення перешкод у користуванні самим житловим будинком, який є самочинним будівництвом і не введений в експлуатацію.

Вказала на недоведеність того, що вона і ОСОБА_2 чинять ОСОБА_1 перешкоди у користуванні успадкованим майном.

Позиція інших учасників справи

У серпні 2019 року ОСОБА_1 подала відзив на касаційну скаргу, у якому послалася на безпідставність її доводів. Вказала, що факт проживання заявника і її сім`ї у незавершеному будівництвом житловому будинку по АДРЕСА_1 встановлений апеляційним судом та визнаний представником відповідачів. Крім того, у провадженні суду перебувала справа № 343/1547/17 за позовом ОСОБА_3 до неї про усунення від права на спадкування, у якій позивач свою позицію мотивувала тим, що постійно проживала з ОСОБА_4 на день його смерті і наразі продовжує проживати по АДРЕСА_1 .

Провадження у суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 22 липня 2019 року відкрито касаційне провадження у справі і ухвалою цього суду від 29 серпня 2019 року зупинено виконання постанови Івано-Франківського апеляційного суду від 31 травня 2019 року до закінчення її перегляду касаційному порядку.

Встановлені судом апеляційної інстанції обставини справи

Апеляційним судом встановлено, що ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Після ОСОБА_4 відкрилась спадщина на незавершений будівництвом житловий будинок по АДРЕСА_1 (75% готовності).

Згідно з довідкою Обласного комунального підприємства "Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації" від 7 жовтня 2016 року № 400 незавершений будівництвом житловий будинок по АДРЕСА_1 площею 123,2 кв.м будується самочинно.

Відповідно до технічного паспорта на вказаний житловий будинок, виготовленого станом на 7 жовтня 2016 року, готовність об`єкта складає 75%, будинок збудований з цегли та гіпсоблоків, вкритий шифером, встановлені вікна та двері із дерева.

15 березня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, проте у видачі свідоцтва про право власності на спадкове майно їй відмовлено.

Заочним рішенням Долинського районного суду Івано-Франківської області від 20 січня 2017 року визнано за ОСОБА_1 право власності на будівельні матеріали, використані при будівництві житлового будинку по АДРЕСА_1 (75% готовності), у порядку спадкування після батька ОСОБА_4 .

Вказане рішення оскаржила ОСОБА_3, яка не брала участі у справі. Своє право на апеляційне оскарження рішення обґрунтувала тим, що суд визнав право власності на незавершений будівництвом житловий будинок, у якому проживає вона із сім`єю. Вказувала, що також є спадкоємцем ОСОБА_4, постійно проживала із ним по АДРЕСА_1, здійснювала за ним догляд, у той час як ОСОБА_1 від утримання батька ухилялась.

Рішенням апеляційного суду Івано-Франківської області від 3 серпня 2017 року заочне рішення Долинського районного суду Івано-Франківської області від 20 січня 2017 року скасовано і ухвалено нове про відмову у позові.

Постановою Верховного Суду від 26 вересня 2018 року рішення апеляційного суду Івано-Франківської області від 3 серпня 2017 року скасовано і залишено в силі заочне рішення Долинського районного суду Івано-Франківської області від 20 січня 2017 року.

Також суд апеляційної інстанції у цій справі встановив, що житловий будинок по АДРЕСА_1 не введений в експлуатацію, проте фактично використовується за призначенням, оскільки у ньому проживають відповідачі ОСОБА_2 і ОСОБА_3 із сім`єю. ОСОБА_1 дозволу та згоди на їх проживання у будинку не надавала і проти цього заперечує.

Позиція Верховного Суду, застосовані норми права та мотиви, з яких виходить суд при прийнятті постанови

Вивчивши матеріали цивільної справи та перевіривши доводи касаційної скарги, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України у редакції, чинній на час подання касаційної скарги, підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


................
Перейти до повного тексту