1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


18 лютого 2020 року

м. Київ


справа № 341/216/18

провадження № 61-11738св19


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Ігнатенка В. М. (суддя-доповідач), Жданової В. С.,

Кузнєцова В. О.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1, яка діє в інтересах ОСОБА_2,

відповідач - Озерянська сільська рада Галицького району Івано-Франківської області, ОСОБА_3, державний реєстратор Галицької міської ради Івано-Франківської області Криса Мар`ян Семенович, Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області,


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу Озерянської сільської ради Галицького району Івано-Франківської області на рішення Галицького районного суду Івано-Франківської області від 15 лютого 2019 року у складі судді Юсип І. М. та постанову апеляційного суду Івано-Франківської області від 13 травня 2019 року у складі колегії суддів: Мелінишин Г. П., Пнівчук О. В., Ясеновенко Л. В.,

В С Т А Н О В И В:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У лютому 2018 року ОСОБА_1, яка діє в інтересах ОСОБА_2, звернулася до суду з позовом до Озерянської сільської ради Галицького району Івано-Франківської області, ОСОБА_3, державного реєстратора Галицької міської ради Івано-Франківської області Криси М. С., Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про визнання недійсним та скасування рішення сільської ради, рішення про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку, рішення про присвоєння кадастрового номера, зобов`язання до вчинення дій.

Позовна заява мотивована тим, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 є суміжними землекористувачами. Оскаржуваним рішенням Озерянської сільської ради від 29 вересня 2017 року № 100-15/2017 "Про затвердження технічної документації та передачу земельної ділянки у власність" передано у власність відповідачу - ОСОБА_3, окрім ділянки якою вона користується, також частину ділянки загального користування - заїзд до її, позивача, земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 . Указаним рішенням порушено її права щодо користування власною земельною ділянкою, а саме заїздом. Межі земельної ділянки відповідачем ОСОБА_3 з позивачем ОСОБА_1 не погоджені. Підставою для реєстрації права власності на спірну земельну ділянку за ОСОБА_3, яку здійснив державний реєстратор Криса М. С., були в сукупності наступні правочини: оскаржуване рішення сільради, рішення про присвоєння кадастрового номера (витяг з Державного земельного кадастру).

Таким чином, просила:

- визнати недійсним та скасувати рішення Озерянської сільської ради Галицького району Івано-Франківської області від 29 вересня 2017 року № 100-15/2017 "Про затвердження технічної документації та передачу земельної ділянки у власність";

- скасувати рішення про державну реєстрацію права власності та державну реєстрацію права власності за ОСОБА_3 на земельну ділянку, кадастровий номер 2621286003:02:001:0323, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за адресою: АДРЕСА_2 ;

- скасувати рішення про присвоєння земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_2, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд кадастрового номеру 2621286003:02:001:0323;

- зобов`язати державного реєстратора Крису М. С. внести до Державного реєстру речових прав запис про скасування державної реєстрації права власності за ОСОБА_3 на земельну ділянку, кадастровий номер 2621286003:02:001:0323, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за адресою: АДРЕСА_2 .

Короткий зміст судових рішень

Рішенням Галицького районного суду Івано-Франківської області від 15 лютого 2019 року, залишеним без змін постановою Івано-Франківського апеляційного суду від 13 травня 2019 року позов задоволено частково; визнано недійсним та скасовано рішення Озерянської сільської ради Галицького району Івано-Франківської області від 29 вересня 2017 року № 100-15/2017 "Про затвердження технічної документації та передачу земельної ділянки у власність"; скасовано рішення про державну реєстрацію права власності та державну реєстрацію права власності за ОСОБА_3 на земельну ділянку, кадастровий номер 2621286003:02:001:0323, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за адресою: АДРЕСА_2 ; скасовано рішення про присвоєння земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_2 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд - кадастрового номеру 2621286003:02:001:0323; у задоволенні позову в частині зобов`язання державного реєстратора внести до Державного реєстру речових прав запису про скасування державної реєстрації права власності відмовлено.

Рішення судів першої та апеляційної інстанцій мотивовані тим, що земельна ділянка, за адресою: АДРЕСА_2, кадастровий номер 2621286003:02:001:0323, що приватизується, тобто передається у власність ОСОБА_3, незаконно сформована за рахунок землі загального користування - проїзду до земельної ділянки позивача, чим порушено права та інтереси останньої.

Аргументи учасників справи

Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів

У касаційній скарзі, поданій у червні 2019 року до Верховного Суду Озерянська Сільська рада Галицького району Івано-Франківської області, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просила скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій і ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Касаційна скарга мотивована тим, що суди попередніх інстанцій дійшли помилкового висновку про часткове задоволення позову, оскільки генеральним планом забудови села Слобода Галицького району Івано-Франківської області під`їзд до господарства позивача передбачений з вулиці Шевченка (урочище "Загомінки"), тобто заїзду через присадибну ділянку відповідача не передбачено.

Короткий зміст вимог відзиву на касаційну скаргу

У вересні 2019 року ОСОБА_2, яка діє в інтересах ОСОБА_1 подала відзив, у якому просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін.

У вересні 2019 року ОСОБА_2, яка діє в інтересах ОСОБА_1 подала відзив, у якому посилається на необгрунтованість касаційної скарги та правильність оскаржуваних судових рішень.

У вересні 2019 року Головне управління Держзгеокадастру в Івано-Франківській області подало відзив, у якому просить скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Рух справи у суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 13 серпня 2019 року відкрито касаційне провадження у вказаній справі та витребувано її матеріали з суду першої інстанції.

Указана справа надійшла до Верховного Суду.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Установлено, що ОСОБА_2, ОСОБА_1 та ОСОБА_5 є співвласниками земельної ділянки площею 0,0863 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 . Наведена обставина підтверджується копією Державного акта на право власності на земельну ділянку від 24 лютого 2012 року серії АА №152609, виданого на підставі рішення Озерянської сільської ради Галицького району Івано-Франківської області від 25 червня 2011 року № 60-7/2011.

Між сторонами впродовж тривалого часу існує спір з приводу обмеження права позивача у користуванні належною їй на праві власності земельною ділянкою з боку відповідача ОСОБА_3, яка є власником суміжної земельної ділянки за адресою АДРЕСА_2 .

Зокрема, в Галицькому районному суді на розгляді знаходиться справа № 341/1413/16-ц за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_6, третя особа - Озерянська сільська рада, про перебудову та зобов`язання не чинити перешкоди у користуванні заїздом. Ухвалою суду від 20 червня 2018 року провадження у справі зупинено до вирішення цього спору.

Обмеження позивача у відповідному праві полягає в тому, що внаслідок рішення Озерянської сільської ради відповідачеві передано у власність частину земельної ділянки проїжджої частини, тим самим обмежено у праві вільного проїзду до її земельної ділянки та будинку.

Рішенням Озерянської сільської ради Галицького району Івано-Франківської області сьомого скликання п`ятнадцятої сесії від 29 вересня 2017 року затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності та передано у власність ОСОБА_3 земельну ділянку для будівництва, обслуговування житлового будинку, господарських будівель (присадибна ділянка) за адресою АДРЕСА_2 площею 0,0997 га. На підставі цього рішення державним реєстратором Галицької міської ради Крисою М. С. 03 листопада 2017 року проведено реєстрацію права власності на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 23238518.

Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Частиною третьою статті 401 ЦПК України передбачено, що суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судових рішень.

Згідно із частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

У силу частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Частиною першою статті 400 ЦПК України передбачено, що під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Перевіривши доводи касаційної скарги та матеріали справи, Верховний Суд дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення.

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права

Відповідно до частини другої та частини третьої статті 152 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.


................
Перейти до повного тексту