Постанова
Іменем України
17 лютого 2020 року
м. Київ
справа № 465/5531/17
провадження № 61-45839св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
Синельникова Є. В. (суддя-доповідач), Хопти С. Ф., Шиповича В. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_2 ,
відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю "Бомонд Групп",
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Бомонд Групп" на рішення Франківського районного суду м. Львова,
у складі судді Мартинишин М. О., від 13 березня 2018 року та постанову Апеляційного суду Львівської області, у складі колегії суддів: Струс Л. Б., Бойко С. М., Копняк С. М., від 10 вересня 2018 року.
Короткий зміст позовної заяви та її обґрунтування
У вересні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Бомонд Групп" (далі -
ТОВ "Бомонд Групп") про захист прав споживачів.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 03 березня 2017 року він не зміг отримати інформацію про товар - парфуми AMOUAGE в інтернет-магазині за посиланням: http:// bomond .com.ua, який належить відповідачу, оскільки вся інформація на веб-ресурсі відповідача оформлена іноземною, незрозумілою для нього мовою. 03 березня 2017 року та 28 серпня 2017 року він надсилав на адресу відповідача відповідні запити щодо надання інформації, але відповіді не отримав. Позивач вважав, що такими діями відповідач порушив його права як споживача, оскільки відповідно до статті 15 Закону України "Про захист прав споживачів" споживач має право на отримання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Така інформація має бути надана до придбання товару чи замовлення послуг та відповідно до законодавства про мови.
Посилаючись на зазначені обставини, позивач просив суд визнати дії
ТОВ "Бомонд Групп" стосовно ненадання українською мовою інформації про товари, які ним реалізуються, неправомірними та зобов`язати
ТОВ "Бомонд Групп" надати йому інформацію про товари, які ним реалізуються українською мовою на запити, що були надіслані в порядку Закону України "Про захист прав споживачів".
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Франківського районного суду м. Львова від 13 березня 2018 року позов задоволено. Визнано дії ТОВ "Бомонд Групп" стосовно ненадання українською мовою інформації про товари, які ними реалізуються, неправомірними. Зобов`язано ТОВ "Бомонд Групп" надати інформацію про товари, які ним реалізуються, українською мовою на запити від 03 березня 2017 року та 28 серпня 2017 року, які були надіслані в порядку Закону України "Про захист прав споживачів". Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що надання відповідачем інформації про товари, які він реалізує, виключно російською мовою і ненадання цієї інформації державною мовою свідчить про порушення законних прав споживача, а тому наявні підстави для задоволення позовних вимог.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Апеляційного суду Львівської області від 10 вересня 2018 року апеляційну скаргу ТОВ "Бомонд Групп" залишено без задоволення.Рішення Франківського районного суду м. Львова від 13 березня 2018 року залишено без змін.
Суд апеляційної інстанції погодився з висновками суду першої інстанції, зазначивши при цьому, що у всіх сферах суспільного життя в Україні українська мова використовується як державна мова. У інтернет-магазині http : // bomond . com . ua не міститься перемикача мови, а інформація про товари викладена недержавною мовою - російською, що підтверджується долученими сторінками інтернет-магазину http :// bomond . com . ua станом на 21 березня 2017 року та станом на 15 жовтня 2017 року. Апеляційний суд зазначив, що відповідачем не надано доказів на підтвердження того, що ним надавалися відповіді на запити ОСОБА_2 .
Короткий зміст вимог касаційної скарги та доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі ТОВ "Бомонд Групп"просить скасувати оскаржені судові рішення та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову, посилаючись на неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Доводи касаційної скарги зводяться до того, що відповідачем було надано письмові відповіді на запити позивача, які містили вичерпну інформацію щодо всієї лінії продукції AMOUAGE. Заявник вказує, що вся кореспонденція надсилається ним виключно простими листами, що виключає можливість надати докази відправлення цих листів. На думку заявника, така інформація має надаватись в будь-якій формі, не забороненій законом, оскільки законодавством України не передбачено якоїсь спеціальної форми і порядку надсилання відповідей на запит про надання інформації. Заявник зазначав, що суди попередніх інстанцій поклали в основу рішення інформацію з роздруківок веб-сайту http://web.archive.org, який не є офіційним джерелом інформації, за діяльність якого відповідач не несе відповідальності.
Короткий зміст відзиву на касаційну скаргу
У відзиві на касаційну скаргу ОСОБА_2 просить залишити касаційну скаргу ТОВ "Бомонд Групп" без задоволення, а оскаржені судові рішення - без змін, посилаючись на їх законність та обґрунтованість.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 26 жовтня 2018 року відкрито касаційне провадження за поданою скаргою.
У прохальній частині касаційної скарги ТОВ "Бомонд Групп" просить повідомити про дату та час розгляду касаційної скарги.
Згідно з частиною першою статті 402 ЦПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.
У разі необхідності учасники справи можуть бути викликані для надання пояснень у справі.
Ураховуючи те, що триває стадія попереднього розгляду, під час якої судове засідання не проводиться, повідомлення учасників не передбачено
ЦПК України, підстави для задоволення клопотання ТОВ "Бомонд Групп" відсутні.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
ТОВ "Бомонд Групп" здійснює діяльність у сфері електронної комерції (торгівлі, організації торгівлі через мережу інтернет) в інтернет магазині http:// bomond . com . ua.
03 березня 2017 року позивач відвідав інтернет-магазин http://bomond.com.ua, який належить ТОВ "Бомонд Групп", та мав намір придбати товар - парфуми AMOUAGE, однак не отримав інформацію про товар у зв`язку з її викладенням на сайті недержавною (російською) мовою, якою позивач не володіє.
З цього приводу 03 березня 2017 року та 28 серпня 2017 року
ОСОБА_2 звернувся із запитами до відповідача щодо надання інформації про товари, які були отримані ТОВ "Бомонд Групп", що підтверджено повідомленнями про вручення поштового відправлення