1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



20 лютого 2020 року

Київ

справа №809/1015/18

адміністративне провадження №К/9901/11423/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я.О., судді Коваленко Н.В., судді Саприкіної І.В., розглянувши в письмовому провадженні у касаційному порядку адміністративну справу

за позовом Приватної фірми "Богдан і К"

до Державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель, провідного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Богородчанському, Галицькому, Тисменицькому, Тлумацькому районах та мм. Івано-Франківську та Тисмениці управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Гуменного Остапа Івановича, Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області,

третя особа Прикарпатська державна сільськогосподарська дослідна станція Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України,

про визнання протиправним та скасування припису

за касаційною скаргою Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області

на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 3 вересня 2018 року (ухвалене у складі судді Могили А.Б.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2019 року (прийняту у складі колегії суддів: головуючого судді Святецького В.В., суддів Довгополова О.М., Пліша М.А.),

В С Т А Н О В И В :

Короткий зміст позовних вимог

Приватна фірма "Богдан і К" (далі також - "ПФ Богдан і К ") звернулася в суд з адміністративним позовом до Державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель, провідного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Богородчанському, Галицькому, Тисменицькому, Тлумацькому районах та м. Івано-Франківську та м. Тисмениці управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Гуменного Остапа Івановича, Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, в якому просила визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 6 червня 2018 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що викладені в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки №372/0/92-18/-ДК/374/АП/09/01/-18 від 18 квітня 2018 року висновки про самовільне захоплення ПФ,,Богдан і К" земельних ділянок не відповідають дійсності, внаслідок чого припис №374/0/19-18-ДК/0098Пр/03/01/-18 від 6 червня 2018 року є протиправним та підлягає до скасування.

Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 3 вересня 2018 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2019 року, позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано припис Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області №374/0/19-18-ДК/0098Пр/03/01/-18 від 6 червня 2018 року.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що ПФ,,Богдан і К" здійснювала товарний сільськогосподарський обробіток спірної земельної ділянки не з власної ініціативи, а на виконання своїх зобов`язань за Договором в інтересах та за кошт Дослідної станції. Оскільки вказаний Договір за своєю правовою природою є договором підряду, за умовами якого позивач зобов`язався виконати певну роботу (надати послуги) за завданням Дослідної станції, то з урахуванням встановлених обставин та положень статті 1 Закону України,,Про державний контроль за використанням та охороною земель" у державного інспектора не було належних правових підстав для висновку про те, що саме приватна фірма,,Богдан і К" допустила самовільне зайняттям земельної ділянки площею 61,4130 га (кадастровий номер 2623280200:02:005:2000, яка розташована на території села Годи-Добровідка П`ядицької сільської ради об`єднаної територіальної громади Коломийського району Івано-Франківської області.

Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області звернулося з касаційною скаргою до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, в якій просить скасувати судові рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Доводи касаційної скарги Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області зводяться до того, що оскільки у Прикарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України відсутні повноваження щодо розпорядження земельною ділянкою щодо якої проводилось обстеження, то і не існувало жодних підстав укладати договір підряду з позивачем, а тому достовірним є факт самовільного зайняття ПФ "Богдан і К" земельної ділянки.

Позиція інших учасників справи

18 липня 2019 року до суду надійшов відзив позивача на касаційну скаргу Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, в якому зазначається, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними та обґрунтованими, прийнятими з правильним застосуванням норм матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, тому просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій - без змін.

Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи

Касаційна скарга надійшла до суду 22 квітня 2019 року.

Ухвалою Верховного Суду від 13 червня 2019 року відкрито касаційне провадження у справі №809/1015/18, витребувано адміністративну справу та запропоновано сторонам надати відзив на касаційну скаргу.

Ухвалою Верховного Суду від 19 лютого 2020 року справу було призначено до розгляду в порядку письмового провадження за наявними матеріалами без повідомлення та виклику учасників справи колегією у складі трьох суддів з 20 лютого 2020 року.

Встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи

Судами попередніх інстанцій на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановлено, що 19 грудня 2016 року ПФ,,Богдан і К", в особі директора Тимофійчука Б.В. (Підрядник) та Прикарпатська державна сільськогосподарська дослідна станція Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України, в особі директора Абрамика М.І. (Замовник) уклали Договір підряду №19/16/2 від 19 грудня 2016 року.

Відповідно до пункту 1.1 вказаного договору підрядник зобов`язується надати комплекс послуг та робіт в процесі виробництва сільськогосподарської продукції Замовником на сільгоспугіддях замовника, а замовник зобов`язується прийняти виконані роботи і оплатити вартість послуг Підрядника згідно умов цього Договору. Виконання робіт здійснюється на сумарній площі земельних ділянок розміром не менше 1500.00 га, що знаходяться на територіях Коломийської міської ради та П`ядицької об`єднаної територіальної громади Коломийського району Івано-Франківської області (пункт 1.2 договору). Пунктами 5.1, 6.1.1, 8.2 договору встановлено, що оплата за послуги, надані підрядником, проводиться замовником шляхом безготівкових розрахунків на підставі первинних розрахункових документів та/або на підставі виставлених рахунків. За результатами місячного виконання послуг підрядником складається Акт приймання - передачі надання послуг, який підписуються уповноваженими представниками сторін у відповідності до цього Договору. Строк договору закінчується 31 грудня 2017 року.

Пунктом 1 додаткової угоди №10 від 22 грудня 2017 року, викладено в новій редакції пункт 8.2 Договору підряду за №19/16/2 від 19 грудня 2016 року та продовжено строк його дії до 31 грудня 2018 року.

31 січня 2018 року Прикарпатською ДСДС Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України та ПФ,,Богдан і К" укладена додаткова угода №11.

Пунктом 1.1. додаткової угоди №11 від 31 січня 2018 року викладено в новій редакції пункт 1.2 Договору підряду №19/16/2 від 19 грудня 2016 року, а саме: виконання робіт здійснюється на земельних ділянках належних Прикарпатській ДСДС відповідно до чинного законодавства та постанови Президії Національної академії аграрних наук України від 25 вересня 2014 року (протокол №18), право користування якими підтверджується відповідно до чинного законодавства, довідки міськрайонного управління у Коломийському районі та м. Коломиї Головного управління Держгеокадастру в Івано - Франківській області від 22 січня 2018 року, акта прийняття-передачі земельних ділянок від 26 вересня 2014 року. Конкретний розмір земельних ділянок для проведення підрядних робіт визначається в замовленнях та/чи завданнях.

18 квітня 2018 року відповідно до наказу від 16 квітня 2018 року №374-ДК державний інспектор у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель, провідний спеціаліст відділу контролю за використанням та охороною земель у Богородчанському, Галицькому, Тисменицькому, Тлумацькому районах та м. Івано-Франківську та м. Тисмениці управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Гуменний Остап Іванович провів обстеження земельних ділянок, які розташовані на території с. Годи-Добровідка П`ядицької сільської ради об`єднаної територіальної громади Коломийського району Івано-Франківської області, про що склав акт обстеження земельної ділянки №374/0/92-18ДК/153/АО/10/01/-18 від 18 квітня 2018 року та акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки №372/0/92-18-ДК/374/АП/09/01/-18 від 18 квітня 2018 року.

Підставою для проведення обстеження та перевірки земельних ділянок, які розташовані на території с. Годи-Добровідка П`ядицької сільської ради слугував наказ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру №22-28-0.19-2963/2-18 від 14 березня 2018 року.

За наслідками перевірки інспектор встановив, що земельна ділянка площею 12,4399 га (кадастровий номер 2623281200:02:003:0026), яка розташована на території с. Годи-Добровідка П`ядицької сільської ради об`єднаної територіальної громади Коломийського району Івано-Франківської області, на момент обстеження самовільно зайнята ПФ,,Богдан і К" шляхом товарного сільськогосподарського обробітку.

На підставі вищевказаного, державний інспектор Гуменний О.І. склав протокол про адміністративне правопорушення від 4 травня 2018 року №374/0/92-18-ДК/50П/07/01/-18.

4 травня 2018 року директор ПФ,, Богдан і К" ОСОБА_1 надав державному інспектору Гуменному О.І . письмові пояснення з приводу виявлених порушень, вказавши, що всі роботи на земельних ділянках на території с. Годи-Добровідка П`ядицької сільської ради об`єднаної територіальної громади Коломийського району Івано-Франківської області фірма проводила на підставі Договору підряду №19/16/2 від 19 грудня 2016 року та додаткових угод до Договору, за яким позивач (Підрядник) зобов`язувався надати Прикарпатській державній сільськогосподарській дослідній станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України (Замовник) комплекс послуг та робіт в процесі виробництва сільськогосподарської продукції, а Замовник зобов`язувався прийняти виконані роботи і оплатити вартість послуг Підрядника. Всі здійснені позивачем посіви сільськогосподарських культур є власністю Прикарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України, яка є належним користувачем земельної ділянки площею 12,4399 га (кадастровий номер 2623281200:02:003:0026).

Одночасно, 4 травня 2018 року пояснення надав директор Прикарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України, відповідно до яких земельними ділянками на території с. Годи-Добровідка П`ядицької сільської ради об`єднаної територіальної громади Коломийського району Івано-Франківської області користується Прикарпатська державна сільськогосподарська дослідна станція, а ПФ ,,Богдан і К" є підрядником, який виконує роботи по обробленні цієї землі.

Листом №16/05/18-1 від 16 травня 2018 року директор ПФ,, Богдан і К" ОСОБА_1 надав відповідачу додаткові пояснення та зазначив, що міськрайонне управління у Коломийському районі та м. Коломиї Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області довідкою від 22 січня 2018 року №02-11/26 підтвердило факт перебування в користуванні Прикарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції та її дослідних господарств на території Годи-Добровідської сільської ради сільської ради 301,5000 га земель, на підставі чого ПФ,,Богдан і К" виконувала сільськогосподарські роботи по договору підряду.

6 червня 2018 року державний інспектор Гуменний О.І. виніс постанову №374/0/92-18-ДК/0087/По/08/01/-18 про накладення адміністративного стягнення на директора приватної фірми,, Богдан і К" в розмірі 340 грн.

Крім того, відповідач виніс оскаржений припис №374/0/19-18-ДК/0098Пр/03/01/-18 від 6 червня 2018 року, яким зобов`язав ПФ,,Богдан і К" в 30-денний термін усунути порушення вимог земельного законодавства шляхом реєстрації права оренди або повернення самовільно зайнятої земельної ділянки власнику.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Оцінка висновків судів попередніх інстанції доводів учасників справи

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з положенням частини четвертої статті 328 КАС України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Крім того, стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Зазначеним вимогам процесуального закону рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 3 вересня 2018 року та постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2019 року відповідають, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими з огляду на наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.


................
Перейти до повного тексту