ПОСТАНОВА
Іменем України
20 лютого 2020 року
Київ
справа №686/23828/17
адміністративне провадження №К/9901/22298/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Стеценка С.Г.,
суддів Рибачука А. І., Тацій Л. В.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради про зобов`язання вчинити певні дії, касаційне провадження в якій відкрито за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Хмельницького міськрайонного суду від 31.01.2019 (головуючий суддя - Продан Б. Г.) та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 02.07.2019 (головуючий суддя Полотнянко Ю. П., судді: Драчук Т. О., Сушко О. О.),
В С Т А Н О В И В:
І. Короткий зміст позовних вимог
1. У листопаді 2017 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Управління архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради (далі - Управління, відповідач), в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у розгляді його заяви про присвоєння поштової адреси та зобов`язати Управління змінити поштову адресу земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1, яка належить йому на підставі державного акта на право приватної власності на землю, виданого Хмельницькою міською радою 31.03.1997.
2. Обґрунтовуючи вимоги позовної заяви, позивач посилався на те, що у червні 2017 року через Центр надання адміністративних послуг звертався до відповідача з заявою, у якій просив присвоїти нову адресу належній йому земельній ділянці, однак відповідач, на думку позивача, протиправно, у задоволенні його заяви відмовив, при цьому, з невідомих заявнику причин у листі, надісланому за наслідками розгляду вищезгаданої заяви, зазначено про те, що вирішувалось питання саме стосовно підтвердження адреси земельної ділянки.
ІІ. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 31.01.2019, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 02.07.2019, відмовлено у задоволенні позову.
4. Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, виходив з того, що земельна ділянка по АДРЕСА_2, на яку позивачу було видано державний акт, не існує, а оскільки органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів і суб`єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення, то задоволення заяви ОСОБА_1 є неможливим.
ІІІ. Короткий зміст вимог касаційної скарги, узагальнені доводи особи, яка її подала, а також узагальнений виклад позиції інших учасників справи
5. На зазначені вище судові рішення позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким позов задовольнити.
6. Мотивуючи вимоги касаційної скарги, ОСОБА_1, покладаючи в основу своїх доводів позицію, висловлену в позовній заяві, зазначає про незаконність та необґрунтованість оскаржуваних судових рішень, оскільки такі, на його переконання, не відповідають вимогам законодавства, що урегульовує спірні правовідносини, а також фактичним обставинам справи, які, як вважає скаржник, повно і всебічно не були встановлені судами попередніх інстанцій.
ІV. Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи
7. У серпні 2019 року до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду надійшла зазначена касаційна скарга, для розгляду якої, згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, визначено колегію суддів у складі головуючого судді (судді-доповідача) Стеценка С. Г., суддів: Рибачука А. І., Тацій Л. В.
8. Ухвалою Верховного Суду від 14.08.2019 відкрито касаційне провадження у справі за вказаною касаційною скаргою.
V. Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій
9. Як встановлено судами попередніх інстанцій, на підставі державного акта на право приватної власності на землю, виданого Хмельницькою міською радою 31.03.1997, позивачу належить земельна ділянка для обслуговування житлового будинку площею 0,08 га, розташована в
АДРЕСА_2. 10 . Хмельницьке міське управління земельних ресурсів листом від 11.07.2003 за №228/01-21 повідомило ОСОБА_1 про те, що у зв`язку із корегуванням генерального плану забудови по вул. Південна змінено нумерацію будинків і йому необхідно звернутися в управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Хмельницької міської ради для зміни номера земельної ділянки.
11. За результатами розгляду заяви позивача, управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради повідомило, що відповідно до інформації наявної в департаменті архітектури, містобудування та земельних ресурсів земельної ділянки по АДРЕСА_2 не існує.
12. Також, суди встановили, що у липні 2003 року на своє звернення ОСОБА_1 отримав листа за підписом начальника Хмельницького міського управління земельних ресурсів про зміну нумерації будинків по вул. Південній, а в квітні 2006 року головний архітектор видав довідку про те, що належна йому земельна ділянка знаходиться за адресою:
АДРЕСА_5. 13 . Судовим розглядом встановлено й те, що в липні 2010 року ОСОБА_1 звертався до Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області з позовом до Хмельницької міської ради, Хмельницької регіональної філії ДП "Центру державного земельного кадастру", Управління земельних ресурсів Хмельницької міської ради, управління Держкомзему в м. Хмельницькому, ОСОБА_2 про виділення йому в натурі земельної ділянки з урахуванням довідки управління архітектури та містобудування №1/12-450 від 04.04.2006 про зміну адреси земельної ділянки на АДРЕСА_5, визнання недійсним рішення Хмельницької міської ради №7 від 25.12.2002 в частині передачі у приватну власність ОСОБА_2 земельної ділянки по АДРЕСА_1 та визнання недійсним державного акту серії ЯЕ №305106 на право власності на земельну ділянку площею 0,10 га.
14. Рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 29.03.2012 у справі №2/2218/1482/12, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Хмельницької області від 11.06.2012, у задоволенні вказаного позову ОСОБА_1 відмовлено.
15. У справі №2/2218/1482/12 суди дійшли висновку про недоведеність позовних вимог ОСОБА_1 і відсутність правових підстав для виділення йому в натурі земельної ділянки за АДРЕСА_5 ; визнання за ним право власності на земельну ділянку, площею 0,08 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_1 та визнання недійсними рішення Хмельницької міської ради №7 від 25.12.2002 в частині передачі у приватну власність ОСОБА_2 земельної ділянки по АДРЕСА_1 та Державного акту серії ЯЕ №305106 на право власності на означену земельну ділянку, площею 0,10 га, оскільки жодного корегування плану забудови по вул. Південній не здійснювалось, станом на 1996 рік він взагалі не складався, а земельної ділянки за НОМЕР_2 на ній не існує. Більше того, після проведеної департаментом архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради перевірки за заявою ОСОБА_1 у грудні 2006 року встановлено, що нумерація будинків по парній стороні вулиці Південна закінчується номером 52, отже земельної ділянки за НОМЕР_1 на ній немає і це підтверджується викопіюванням із ситуаційного плану.
VI. Позиція Верховного Суду
16. Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
17. Наведені положення Основного Закону України знайшли відображення у статті 24 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон №280/97-ВР у редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин), якою встановлено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
18. У відповідності ж з положеннями підпункту 10 пункту "б" статті 30 Закону №280/97-ВР до делегованих законом повноважень виконавчого органу сільської, селищної, міської ради в галузі житлово-комунального господарства віднесено облік та реєстрацію відповідно до закону об`єктів нерухомого майна незалежно від форми власності.
19. В свою чергу, згідно статті 40 цього ж Закону виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, крім повноважень, передбачених цим Законом, здійснюють й інші надані їм законом повноваження.
20. Рішенням Хмельницької міської ради від 15.06.2011 №20 затверджено Положення про єдиний порядок присвоєння та реєстрації адрес об`єктам нерухомості міста Хмельницького (далі - Положення №20), за змістом пунктів 1.1-1.4, 1.6, 2.1, 2.3, 2.4, 2.7, 3.21, 3.22, 3.23, 3.25, 3.26 якого, це Положення розроблене відповідно до Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про благоустрій населених пунктів" і Статуту територіальної громади міста Хмельницького.
21. Положення визначає умови і порядок присвоєння та реєстрації адрес об`єктам нерухомості міста Хмельницького (далі - Порядок присвоєння адрес).
22. Порядок присвоєння адрес є обов`язковим для виконання усіма виконавчими органами міської ради, що присвоюють та реєструють адреси на території міста Хмельницького, а також для підприємств (організацій, установ) незалежно від форми власності та підпорядкування, що використовують інформацію про адресну прив`язку об`єктів нерухомості на території міста Хмельницького.
23. У Положенні терміни вживаються у такому значені: адреса - структурований опис по встановленій формі сукупності реквізитів місцеположення земельної ділянки, об`єктів нерухомості (будівель, будов та споруд), що однозначно визначає даний об`єкт; земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами; об`єкти нерухомості - земельні ділянки, будівлі, будови та споруди чи інше майно, безпосередньо пов`язане землею, тобто об`єкти, переміщення яких неможливе без нанесення значної шкоди його вартості і призначенню.
24. Адреси об`єктів нерухомості, присвоєні до набрання чинності цим Положенням, зберігаються та можуть бути змінені для приведення у відповідність до цього Порядку за зверненням власника об`єкта нерухомості.
25. Усі об`єкти нерухомості на території міста Хмельницького повинні мати унікальні, не повторювані в межах міста адреси.
26. Адреса містить наступні реквізити: найменування вулиці, номер об`єкта нерухомості (будівлі, будинку, споруди).
27. Присвоєння адрес об`єктам нерухомості на території міста Хмельницького або їх перенумерація проводиться у випадках: надання окремої вільної земельної ділянки під будівництво; поділу земельної ділянки на окремі земельні ділянки відповідно до законодавства; здачі в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта (у разі необхідності); поділу майнових комплексів на самостійні об`єкти нерухомого майна; впорядкування нумерації у зв`язку з перейменуванням вулиць; впорядкування нумерації з метою усунення виявлених повторюваних адрес; з метою оформлення договору купівлі-продажу недобудованим об`єктам (у разі необхідності); виявлення об`єктів нерухомості, що не мають адрес.
28. Відомості про присвоєння та реєстрацію адрес об`єктам нерухомості міста Хмельницького вносяться до адресного реєстру відповідно до Положення про адресний реєстр об`єктів нерухомості міста Хмельницького (пункт 2.14, додатка 2 цього рішення).
29. Адресою земельної ділянки є адреса об`єкта нерухомості, розташованого на ній.
30. Адреса земельної ділянки, на якій відсутні об`єкти нерухомості, визначається при її передачі у власність (наданні в користування) в порядку, передбаченому цим Положенням.
31. Зміна адрес здійснюється відповідно до порядку присвоєння адреси визначеного даним Положенням.
32. Управління архітектури та містобудування перед присвоєнням адреси попередньо обстежує місце розташування даного об`єкта нерухомості та проводить перевірку на відсутність існування ідентичної адреси або існування зарезервованої адреси для відповідного об`єкта нерухомості. Резервування адреси проводиться відповідно до Положення про адресний реєстр об`єктів нерухомості міста Хмельницького (Додаток 2).
33. Існуючі та присвоєні адреси об`єктів нерухомості підлягають обов`язковому внесенню до адресного реєстру об`єктів нерухомості міста Хмельницького.
34. Дійсною вважається лише та адреса об`єкта нерухомості, яка внесена до адресного реєстру об`єктів нерухомості міста Хмельницького.
35. Спірні правовідносини, окрім названих вище джерел права, урегульовані й Законом України від 06.09.2012 №5203-VI "Про адміністративні послуги" (далі - Закон №5203-VI в редакції періоду спірних правовідносин).
36. Згідно з положеннями частини першої статті 1 зазначеного Закону наведені у ньому терміни вживаються в такому значенні: адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб`єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов`язків такої особи відповідно до закону; суб`єкт звернення - фізична особа, юридична особа, яка звертається за отриманням адміністративних послуг; суб`єкт надання адміністративної послуги - орган виконавчої влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, державний реєстратор, суб`єкт державної реєстрації, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги.
37. Частиною третьою статті 3 Закону №5203-VI визначено, що до адміністративних послуг також прирівнюється надання органом виконавчої влади, іншим державним органом, органом влади Автономної Республіки Крим, органом місцевого самоврядування, їх посадовими особами, державним реєстратором, суб`єктом державної реєстрації витягів та виписок із реєстрів, довідок, копій, дублікатів документів та інші передбачені законом дії, у результаті яких суб`єкту звернення, а також об`єкту, що перебуває в його власності, володінні чи користуванні, надається або підтверджується певний юридичний статус та/або факт.