ПОСТАНОВА
Іменем України
19 лютого 2020 року
Київ
справа №809/354/17
адміністративне провадження №К/9901/15752/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Тацій Л.В.,
суддів: Рибачука А.І., Стеценка С.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу №809/354/17
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання розглянути матеріали про призначення одноразової грошової допомоги, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Головного управління Національної поліції в Донецькій області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.04.2017 (ухвалена в складі судді Григорук О.Б.) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 01.06.2017 (прийняту в складі колегії суддів: головуючого судді - Затолочний В.С., суддів: Каралюс В.М., Матковська З.М.) по справі №809/354/17
в с т а н о в и в :
Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 (далі- ОСОБА_1, позивач) звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (далі - відповідач, ГУНП), в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо повернення без розгляду матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 ;
-зобов`язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області розглянути матеріали про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 11.01.2016 № 4.
Позовні вимоги обґрунтував тим, що відповідно до Закону України "Про національну поліцію" та Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого Наказом МВС України від 11.01.2016 року № 4 (далі Порядок № 4) має право на отримання одноразової грошової допомоги, як інвалід ІІІ групи у зв`язку із захворюванням, пов`язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанції
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.04.2017, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 01.06.2017, позов задоволено.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що відповідач не вчинив дій, передбачених пунктами 1-2 розділу IV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 11.01.2016 № 4, а повернув подані позивачем документи без розгляду, що є протиправним, за таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Також судом стягнуто за рахунок державного бюджету в межах видатків, передбачених Державній судовій адміністрації України на здійснення правосуддя місцевими загальними та місцевими адміністративними судами, на користь ОСОБА_1 1000 грн. 00 коп. витрат на правову допомогу.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
21 травня 2017 року Головне управління Національної поліції України в Донецькій області подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.04.2017 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 01.06.2017, ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
У скарзі посилається на неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права. Зазначає, що нормами чинного законодавства не передбачена виплата одноразової грошової допомоги колишнім поліцейським, причиною захворювання яких є захворювання, пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, а не в поліції. Також покликається на те, що позивачем не надано доказів понесення судових витрат на правову допомогу.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 29 червня 2017 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою Головного управління Національної поліції в Донецькій області.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VІІІ "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів". З цієї дати набула чинності нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС).
Згідно з підпунктом 4 пункту 1 Перехідних положень КАС касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
На виконання вимог підпункту 7 пункту 1 Перехідних положень справа була передана до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16 липня 2019 року визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Тацій Л.В., судді: Рибачук А.І., Стеценко С.Г., справу передано головуючому судді.
Ухвалою від 18.02.2020 справу прийнято до провадження та призначено до розгляду в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ з 06.02.2003 по 23.01.2006 та з 14.06.2010 по 06.11.2016, а з 07.11.2015 по 07.09.2016 проходив службу в Національній поліції України.
Наказом ГУНП в Донецькій області № 305 о/с від 06.09.2016, капітана поліції, заступника командира взводу батальйону поліції особливого призначення ГУНП ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 Закону № 580-VIII на підставі його рапорту та свідоцтва про хворобу № 204 від 01.09.2016 - через хворобу.
Позивачу 05.01.2017 Івано-Франківською обласною медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) за наслідками проведеного огляду видано Довідку про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, згідно якої ступінь втрати професійної працездатності позивача становить 50 (п`ятдесят) відсотків, а також видано Довідку до акту огляду МСЕК, в якій визначено третю групу інвалідності з 05.12.2016. Причиною інвалідності зазначене захворювання, пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
ОСОБА_1 звернувся до ГУ НП в Донецькій області із заявою від 11.01.2017 про проведення йому виплати ОГД у зв`язку з встановленням третьої групи інвалідності та втрати працездатності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, до якої долучив відповідні документи.
За результатами розгляду матеріалів щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до Закону № 580-VIII 02.02.2017 року ГУНП в Донецькій області повідомив, що провести виплату позивачу ОГД на теперішній час не можливо та повернуло подані ним документи.
Вважаючи зазначені дії відповідача незаконними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Відповідно до частини 3 статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" від 15 січня 2020 року N 460-IX (далі- Закон №460-IX, набрав чинності 08.02.2020) установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Касаційна скарга по справі № 809/354/17 подана 21 травня 2017 року, розгляд касаційної скарги не закінчено до 08.02.2020, тому касаційна скарга розглядається в порядку, що діяв до набрання чинності Законом №460-IX (із застосуванням норм КАС України в редакції, чинній до 08.02.2020).
Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 341 КАС України, здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої касаційної скарги, Верховний Суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Капітан поліції ОСОБА_1 звільнений зі служби в поліції Наказом ГУНП в Донецькій області від 06.09.2016 з 01.09.2016.
Третя група інвалідності, пов`язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ, позивачу встановлена з 05.01.2017.
З 07 листопада 2015 року, тобто з дати набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію" (далі- Закон № 580-VIII), порядок виплати одноразової грошової допомоги врегульовано ст. 97 цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 97 Закону № 580-VIII одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:
1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті працівника поліції внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;
2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;
3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних із виконанням повноважень та основних завдань поліції відповідно до цього Закону, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних із здійсненням повноважень та основних завдань поліції відповідно до цього Закону, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;
6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаного із проходженням служби в поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.
Частиною 2 ст. 97 Закону № 580-VIII встановлено, що порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється МВС України.
Відповідно до статей 97 - 101 Закону України „Про Національну поліцію" та з метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, Наказом МВС України від 11.01.2016 №4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі- Порядок №4).
Згідно з п. 1 розд. ІІ Порядку № 4 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці МСЕК.
Заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського (п. 3 розд. ІІІ Порядку № 4).