Постанова
Іменем України
18 лютого 2020 року
м. Київ
справа № 461/1011/18-ц
провадження № 61-7318св19
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Коротуна В. М. (суддя-доповідач), Бурлакова С. Ю.,
Зайцева А .Ю.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Львівська національна галерея мистецтв імені Б. Г. Возницького,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького на рішення Галицького районного суду м. Львова від 03 липня 2018 року у складі судді Волоско І. Р. та постанову Львівського апеляційного суду від 27 лютого 2019 року в складі колегії суддів: Копняк С. М., Бойко С. М., Ніткевича А. В.,
В С Т А Н О В И В:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У лютому 2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького про поновлення на роботі, стягнення середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу.
Позов обґрунтовано тим, що з 1979 року вона працювала у Львівській національній галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького. У 2004 році прийнята на посаду молодшого наукового працівника Галереї. 01 січня 2010 року переведена на посаду молодшого наукового співробітника науково-дослідного відділу Європейського мистецтва. 01 жовтня 2015 року переведена на посаду наукового співробітника відділу Європейського мистецтва. 01 серпня 2016 року переведена на посаду старшого наукового співробітника відділу Європейського мистецтва. Відтак, у розумінні КЗпП України з нею укладено трудовий договір на невизначений строк. 11 січня 2018 року звільнена у зв`язку із скороченням штату працівників. На час звільнення була діючим членом профспілкового комітету (виборного органу) первинної профспілкової організації Галереї з 2014 року. Стверджувала, що наказ про звільнення є незаконним, оскільки скорочення штату працівників Галереї не було, відсутні жодні належні докази такого скорочення, відтак, вважала, що порушені її трудові права. Окрім того, покликалася на те, що звільнення відбулось з порушенням вимог статті 43 КЗпП України, оскільки роботодавець видав наказ про звільнення з роботи за пунктом 1 статті 40 КЗпП України за відсутності згоди профспілкової організації.
Короткий зміст рішення судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Галицького районного суду м. Львова від 03 липня 2018 року, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного суду від 27 лютого 2019 року, позов ОСОБА_1 задоволено.
Визнано незаконним звільнення ОСОБА_1 згідно з наказом Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького від 11 січня 2018 року № 05-к.
Поновлено ОСОБА_1 на роботі старшого наукового співробітника відділу "Музей європейського мистецтва XIV-XVIII ст." Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького.
Стягнуто з Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 12 січня 2018 року у розмірі 22 279,25 грн.
Рішення в частині поновлення на роботі ОСОБА_1 та стягнення на її користь заробітної плати за час вимушеного прогулу в межах суми платежу за один місяць, а саме: 7 170,25 грн допущено до негайного виконання.
Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Ухвалюючи рішення у справі, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив із того, що 01 вересня 2017 року позивача ознайомлено із попередженням про скорочення займаної нею посади, проте не запропоновано вакантні посади, які з`явились на підприємстві протягом цього періоду і які існували на час звільнення, та що дане звільнення відбулось без попередньої згоди виборного органу профспілки та об`єднання профспілок, у зв`язку з чим вважав, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У квітні 2019 року Львівська національна галерея мистецтв імені Б. Г. Возницького подала до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Аргументи учасників справ
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що судами неповно з`ясовано обставини справи, що мають значення для справи, а висновки не відповідають дійсним обставинам справи.
Відзив на касаційну скаргу не подано
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".
Частиною другою розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
За таких обставин розгляд касаційної скарги Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького на рішення Галицького районного суду м. Львова від 03 липня 2018 року та постанову Львівського апеляційного суду від 27 лютого 2019 року здійснюється Верховним Судом в порядку та за правилами ЦПК України в редакції Закону від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, що діяла до 08 лютого 2020 року.
Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Встановлено, що ОСОБА_1 прийнята на посаду молодшого наукового працівника Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького згідно з наказом від 22 вересня 2004 року № 145. Згідно з наказом від 30 грудня 2009 року за № 199 01 січня 2010 року переведена на посаду молодшого наукового співробітника науково-дослідного відділу Європейського мистецтва. 01 жовтня 2015 року переведена на посаду наукового співробітника відділу Європейського мистецтва. 01 серпня 2016 року переведена на посаду старшого наукового співробітника відділу Європейського мистецтва Галереї.
Наказом від 04 травня 2017 року № 385 затверджено структуру Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького.