1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


18 лютого 2020 року

м. Київ


справа № 727/11236/17-ц

провадження № 61-1245св19


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Коротуна В. М. (суддя-доповідач), Бурлакова С. Ю.,

Зайцева А .Ю.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - Чернівецький обласний центр з гідрометеорології,

третя особа - Управління Держпраці в Чернівецькій області,


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Чернівецького апеляційного суду від 13 грудня 2018 рокувскладі колегії суддів: Перепелюк І. Б., Литвинюк І. М., Кулянди М. І.,


В С Т А Н О В И В:


Описова частина

Короткий зміст позовних вимог


У червні 2018 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Чернівецького обласного центру з гідрометеорології, третя особа без самостійних вимог - Управління Держпраці в Чернівецькій області, про скасування наказу та оголошення простою, стягнення недоотриманої середньомісячної заробітної плати, відшкодування шкоди.

На обґрунтування позовних вимог посилався на те, що 27 жовтня 2008 року наказом № 26/п його прийнято на посаду інженера з радіолокації та радіонавігації І категорії відділу аерологічних спостережень ЦГМ, наказом від 01 грудня 2009 року №74/к-1 його призначено начальником відділу аерологічних спостережень ЦГМ.

Згідно з наказом від 17 квітня 2018 року № 24/3 оголошено простій не з вини працівників з 19 квітня 2018 року для працівників відділу аерологічних спостережень Чернівецького ЦГМ в тому числі і йому. Бухгалтерії наказано оплатити працівникам відділу аерологічних спостережень час простою у розмірі дві третини встановленого їм посадового окладу, відповідно до статті 113 КЗпП України. Йому було доручено підготувати та подати начальнику Чернівецького ЦГМ до 24 квітня 2018 року план усунення недоліків із зазначенням орієнтовної вартості робіт та термінів їх виконання.

Наказ був виданий на підставі припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Чернівецьким міським відділом Управління ДСНС України у Чернівецькій області від 13 квітня 2018 року №1. Пунктом 13 даного припису заборонено експлуатацію будівлі газогенераторної для використання хімічної промисловості.

17 квітня 2018 року комісією Чернівецького обласного ЦГМ був розглянутий припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки ЧМВ УДСНС України у Чернівецькій області від 13 квітня 2018 року.

За результатами даного розгляду комісія прийшла до висновку про необхідність оголошення простою не з вини працівників у відділі аерологічних спостережень Чернівецького ЦГМ з 19 квітня 2018 року до усунення недоліків, про що був складений акт від 17 квітня 2018 року.

Вважав, що наказ від 17 квітня 2018 року № 24/3 про оголошення простою грубо порушує його права та законні інтереси.

Зазначав, що на підставі положень Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року № 100, та витягів із книги нарахувань заробітної плати, витягів з табелю робочого часу, йому проведено розрахунок середньомісячної (годинної) заробітної плати, згідно з яким, за лютий, березень він відпрацював повні робочі місяці і саме вони є базовими для розрахунку середньої заробітної плати, яку необхідно стягнути з відповідача у справі.

Так, посадовий оклад становив 3471 грн, доплата за вислугу років 347 грн, надбавка - 223 грн, премія 700 грн. Таким чином середньомісячна заробітна плата становила 4 741 грн.


Впродовж квітня, травня, червня він незаконно отримував заробітну плату в розмірі 2/3 без жодних надбавок та премій в розмірі 2314 грн, що грубо порушує його права.

Враховуючи вищевикладений розрахунок, просив стягнути з відповідача на свою користь недоотриману заробітну плату за квітень, травень, червень з розрахунку середньомісячної заробітної плати, а саме: 4741 - 2314 х 3 =7281грн.

Крім того, вказаними вище неправомірними діями керівництва Чернівецького обласного центру гідрометеорології йому спричинено моральну шкоду у вигляді порушення законних майнових прав на повну і своєчасну заробітну плату, порушення його законного немайнового права, а так само права родини на достатній рівень життя, в результаті чого він отримує моральні страждання у вигляді побоювань на незаконні звільнення, переведення, переміщення, у вигляді втрати впевненості в завтрашньому дні, побоювань про нестачу грошей на основні життєві потреби родини.

У зв`язку з винесенням і оголошенням відповідачем широкому колу осіб наказу від 17 квітня 2018 року №24/3 він знаходиться в стані постійного нервового напруження і стресу, внаслідок чого у нього різко знизилася працездатність, що стало також причиною порушення функцій сну та підставою звернення до лікарської установи за медичною допомогою. Крім того, відповідач не вперше порушує його трудові права.

Посилаючись на зазначені обставини, позивач просив визнати незаконним та скасувати наказ начальника Чернівецького обласного Центру з гідрометеорології Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 17 квітня 2018 року № 24/3 про оголошення простою. Стягнути з Чернівецького обласного Центру з гідрометеорології Державної служби України з надзвичайних ситуацій на його користь недоотриману середньомісячну заробітну плату в розмірі 7 281 грн. Стягнути з Чернівецького обласного Центру з гідрометеорології Державної служби України з надзвичайних ситуацій на його користь моральну шкоду в розмірі 10 000 грн. Стягнути з відповідача на його користь понесені судові витрати, які складаються із судового збору та витрат на правову допомогу.


Короткий зміст рішення суду першої інстанції


Рішенням Шевченківського районного суду м. Чернівці від 14 вересня 2018 року позов ОСОБА_2 задоволено частково.


Визнано незаконним та скасовано наказ начальника Чернівецького обласного Центру з гідрометеорології Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 17 квітня 2018 року №24/3 про оголошення простою.

Стягнуто з Чернівецького обласного центру з гідрометеорології на користь ОСОБА_1 недоотриману середньомісячну заробітну плату в розмірі 7 281 грн.

Стягнуто з Чернівецького обласного центру з гідрометеорології на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 2 000 грн.

Вирішено питання про розподіл судових витрат.


Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив із того, що позивачем доведено, що наказ про оголошення простою виданий з порушенням норм чинного законодавства, є незаконним, що в свою чергу завдало позивачу моральних страждань.


Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції


Постановою Чернівецького апеляційного суду від 13 грудня 2018 року рішення Шевченківського районного суду м. Чернівці від 14 вересня 2018 року скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.

Вирішено питання про розподіл судових витрат.


Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення, апеляційний суд виходив із того, що відсутні підстави для задоволення позову.


Короткий зміст вимог касаційної скарги


У січні 2019 року ОСОБА_1 подав до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати постанову апеляційної інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.


Аргументи учасників справ

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу


Касаційна скарга мотивована тим, що апеляційним судом не враховані всі фактичні обставини справи, в повному обсязі не з`ясовано обставини, що мали значення для правильного та об`єктивного вирішення справи. Також судом неправильно застосовано норми матеріального права до спірних правовідносин, що призвело до неправильного вирішення спору у справі.


Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу


У квітні 2019 року Чернівецький обласний центр з гідрометеорології подав відзив на касаційну скаргу, у якому зазначив, що постанова апеляційного суду є законною та обґрунтованою, підстав для її скасування немає.

Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".


................
Перейти до повного тексту