1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


18 лютого 2020 року

м. Київ


справа № 342/64/18-ц

провадження № 61-5511св19


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Коротуна В. М. (суддя-доповідач), Бурлакова С. Ю.,

Зайцева А .Ю.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області,


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_2 на постанову Івано-Франківського апеляційного суду від 20 лютого 2019 рокувскладі колегії суддів: Ясеновенко Л. В., Мелінишин Г. П., Пнівчук О. В.,


В С Т А Н О В И В:


Описова частина

Короткий зміст позовних вимог


У січні 2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області (далі - Управління ВДФССУ), про визнання звільнення незаконним, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Позовна заява мотивована тим, що з 01 серпня 2017 року вона працювала головним спеціалістом відділу профілактики виробничого травматизму та страхових виплат Снятинського відділення Управління. Наказом Управління ВДФССУ від 26 грудня 2017 року № 265-к була звільнена з роботи у зв`язку із скороченням чисельності працівників на підприємстві за пунктом 1 статті 40 КЗпП України.

Посилаючись на те, що її звільнено з роботи під час перебування на лікарняному та без попередньої згоди виборного органу первинної профспілкової організації, у день звільнення їй не було видано копію наказу про звільнення та трудову книжку, а також не запропоновано їй переведення за її згодою на іншу роботу, ОСОБА_1 просила визнати незаконним та скасувати наказ від 26 грудня 2017 року № 265-к "Про звільнення ОСОБА_1 ", поновити її на роботі та стягнути 117 850,27 грн середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 27 грудня 2017 року по 26 листопада 2018 року.


Короткий зміст рішення суду першої інстанції


Рішенням Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 26 листопада 2018 року позов задоволено.


Вирішено визнати незаконним та скасувати наказ Управління ВДФССУ від 26 грудня 2017 року про звільнення ОСОБА_1 з роботи за ініціативою роботодавця з 29 грудня 2018 року.

Поновлено ОСОБА_1 на роботі на посаді головного спеціаліста відділу профілактики виробничого травматизму та страхових виплат Снятинського відділення Управління ВДФССУ з 27 грудня 2017 року.

Стягнуто з Управління ВДФССУ на користь ОСОБА_1 за час вимушеного прогулу з 27 грудня 2017 року по 26 листопада 2018 року 117 850,27 грн, з відрахуванням встановлених законом податків і платежів.

Рішення в частині поновлення на роботі та посаді головного спеціаліста відділу профілактики виробничого травматизму та страхових виплат Снятинського відділення Управління ВДФССУ незаконно звільненої ОСОБА_1 звернуто до негайного виконання.


Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що ОСОБА_1 була звільнена з роботи у період перебування на лікуванні, у день звільнення їй не були видані копія наказу про звільнення та трудова книжка, позивач не була ознайомлена з наказом про звільнення під особистий підпис та їй не була запропонована інша робота. Крім того, подання про звільнення ОСОБА_1 з роботи було розглянуто без її участі.


Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції


Постановою Івано-Франківського апеляційного суду від 20 лютого 2019 року рішення Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 26 листопада 2018 року скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.

Вирішено питання про розподіл судових витрат.


Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення, апеляційний суд виходив із того, що звільнення позивача відбулося із дотриманням вимог трудового законодавства та процедури звільнення у зв`язку із скороченням чисельності штату роботодавця.


Короткий зміст вимог касаційної скарги


У березні 2019 рокуОСОБА_1 подала до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати постанову апеляційної інстанції.


Аргументи учасників справ

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу


Касаційна скарга мотивована тим, що апеляційним судом не враховані всі фактичні обставини справи, в повному обсязі не з`ясовано обставини, що мали значення для правильного та об`єктивного вирішення справи. Також судом неправильно застосовано норми матеріального права до спірних правовідносин, що призвело до неправильного вирішення спору у справі.


Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу


У червні 2019 року Управління ФССУ подало відзив на касаційну скаргу, у якому зазначило, що постанова апеляційного суду є законною та обґрунтованою, підстав для її скасування немає.


Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду


08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".

Частиною другою розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.

За таких обставин розгляд касаційної скарги ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_2 на постанову Івано-Франківського апеляційного суду від 20 лютого 2019 року здійснюється Верховним Судом в порядку та за правилами ЦПК України в редакції Закону від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, що діяла до 08 лютого 2020 року.

Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.


Касаційна скарга не підлягає задоволенню.


Фактичні обставини справи, встановлені судом

Судом установлено, що наказом від 25 липня 2017 року № 42-к Івано-Франківського обласного відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_1 була прийнята на посаду головного спеціаліста відділу профілактики виробничого травматизму та страхових виплат Снятинського відділення Управління ВД ФСС України в Івано-Франківській області з 01 серпня 2017 року в порядку переведення з відділення ВД ФСС в Городенківському районі.

Відповідно до постанов правління Фонду соціального страхування України від 08 лютого 2017 року №13 "Про затвердження граничної чисельності працівників Фонду соціального страхування України, структури органів Фонду та створення робочих органів" (зі змінами) та від 08 лютого 2017 року № 14 "Про умови оплати праці та схеми посадових окладів працівників органів Фонду" наказом Управління виконавчої дирекції Фонду в Івано-Франківській області від 22 червня 2017 року № 08-ос "Про введення в дію штатних розписів відділень" введено в дію з 22 червня 2017 року штатні розписи відділень, зокрема, штатний розпис Снятинського відділення в кількості 12,5 штатних одиниць.

На підставі постанов правління Фонду від 12 вересня 2017 року № 47 "Про затвердження граничної чисельності працівників Фонду соціального страхування України, від 10 жовтня 2017 року № 50 "Про затвердження структури органів Фонду", від 10 жовтня 2017 року № 52 "Про внесення змін до Положення про умови оплати праці та стимулювання праці працівників Фонду соціального страхування України", та на підставі наказу виконавчої дирекції Фонду від 23 жовтня 2017 року "Про затвердження граничної чисельності працівників робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Івано-Франківській області" 25 жовтня 2017 року Управлінням виконавчої дирекції Фонду в Івано-Франківській області прийнято наказ № 143-к "Про попередження працівників про зміни в організації виробництва і праці та про зміни істотних умов праці".


................
Перейти до повного тексту