ПОСТАНОВА
Іменем України
19 лютого 2020 року
Київ
справа №697/2382/16-а
адміністративне провадження №К/9901/19158/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Шарапи В.М., суддів Стеценка С.Г., Чиркіна С.М.,
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації
на постанову Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 27.12.2016 (головуючий суддя: Льон О.М.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07.02.2017 (головуючий суддя: Аліменко В.О., судді: Безименна Н.В., Кучма А.Ю.)
у справі №697/2382/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради та Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації
про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
1. ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради та Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про:
- визнання дій Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради щодо відмови позивачу у прийомі документів для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 протиправними;
- зобов`язання Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради прийняти документи ОСОБА_1 для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1;
- зобов`язання Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради внести подання до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 ОСОБА_1 з 16.08.2016.
2. Постановою Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 27.12.2016, яке залишено без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07.02.2017, адміністративний позов задоволено повністю: визнано протиправною відмову Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради та Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації у прийнятті документів ОСОБА_1 для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії; зобов`язано Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради прийняти документи ОСОБА_1 для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії; зобов`язано Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради внести подання до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії ОСОБА_1 з 16.08.2016; зобов`язано Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації розглянути подання Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради про встановлення ОСОБА_1 статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та вирішити питання про видачу ОСОБА_1 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
3. Судами попередніх інстанцій під час судового розгляду справи встановлено, що:
3.1. Позивач з 1982 року проживає у місті Каневі Черкаської області.
3.2. 14.12.1992 позивачу був наданий статус громадянина, який постійно проживає або постійно працює у зоні посиленого радіоактивного контролю та відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було видано посвідчення категорії 4.
3.3. Висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв`язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильський АЕС" №36 від 02.06.2016 встановлено, що захворювання позивача пов`язане з впливом аварії на ЧАЕС.
3.4. З 11.08.2016 було встановлено другу групу інвалідності, захворювання пов`язане з впливом аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, серія 12 ААА №205344.
3.5. Позивач 16 серпня 2016 року звернувся до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради із заявою до Директора Департаменту соціального захисту населення Чичикало Р.О. про видачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, до заяви подано визначений пакет документів.
3.6. Листом від 06.10.2016 №2197/05-20 відповідач повідомив про те, що Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" позивач вважається такою особою, що не проживає на забрудненій території, тому підстави для видачі посвідчення постраждалого першої категорії із числа постраждалих категорії 4 відсутні. Відповідно до листа Департаменту соціального захисту населення Черкаської ОДА від 15.09.2016 № 1474/05, на даний час, за усним повідомленням міністерства соціальної політики України, триває процес внесення змін до Закону та врегулювання порушеного питання.
4. Суди першої та апеляційної інстанцій, задовольняючи позовні вимоги, виходили з того, що статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 зберігається за особою, якій він присвоєний, довічно, оскільки його отримання до 01.01.2015 відбулось правомірно, а зміни, внесені до законодавства про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, жодним чином не вплинули на статус потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4, який було отримано до 01.01.2015.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
5. Відповідач - Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, подав касаційну скаргу на постанову Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 27.12.2016 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07.02.2017, в якій просить оскаржувані судові рішення скасувати та закрити провадження у справі.
5.1. Аргументи скаржника на обґрунтування доводів касаційної скарги полягають у тому, оскаржувані судові рішення не відповідають нормам матеріального та процесуального права. Зазначив, що на даний час позивач не проживає в зоні посиленого радіологічного контролю, оскільки такої зони, відповідно до чинного законодавства, немає, та як наслідок посвідчення потерпілого 4 категорії втратило чинність з 01.01.2015. Скаржник наполягає на тому, що на момент складення експертного висновку позивач не мала статусу потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи .
6. Відзиву на касаційну скаргу від позивача не надходило.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:
7. Відповідно до статті 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII) до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать, зокрема, особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років (пункт 4 частина 1).
8. Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 14 Закону № 796-XII для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
9. Отже, для отримання постраждалими статусу категорії 1 необхідні три умови: 1) інвалідність; 2) статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи; 3) причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою.