ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2020 року
м. Київ
справа № 759/6279/19
провадження № 51-5795 км 19
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Голубицького С. С.,
суддів Стефанів Н. С., Шевченко Т. В.,
за участю:
секретаря судового засідання Зайчишина В. В.,
представника скаржника адвоката Бучка А. О. (у режимі відеоконференції),
прокурора Браіла І. Г.,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу представника ТОВ "Актива" - адвоката Бучка А. О. на ухвалу Київського апеляційного суду від 15 серпня 2019 року про повернення апеляційної скарги.
Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
Ухвалою слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва від 15 липня 2019 року відмовлено у задоволенні скарги директора ТОВ "Актива" ОСОБА_1 на постанову слідчого про закриття кримінального провадження.
Київський апеляційний суд ухвалою від 15 серпня 2019 року повернув апеляційну скаргу адвоката Бучка А. О. в інтересах ТОВ "Актива" на цю ухвалу слідчого судді на підставі п. 4 ч. 3 ст. 399 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК).
Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі адвокат Бучок А. О. просить скасувати ухвалу апеляційного суду і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.
Адвокат вважає, що суд апеляційної інстанції належним чином не вмотивував свого рішення щодо підстав повернення його апеляційної скарги, що, на думку адвоката, призвело до порушення права ТОВ "Актива" на апеляційний перегляд ухвали слідчого судді.
Обґрунтовуючи свої вимоги адвокат зазначає, що в матеріалах провадження відсутні дані про виклик представника ТОВ "Актива" в засідання районного суду на 15 липня 2019 року, а тому за правилами ст. 395 КПК строк на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді повинен обчислюватися з дня отримання вказаним товариством копії цього рішення, яким є 7 серпня 2019 року, і у такому випадку строк на апеляційне оскарження судового рішення ним пропущений не був.
Позиція учасників судового провадження в суді касаційної інстанції
Адвокат Бучок А. О. в судовому засіданні свою касаційну скаргу підтримав.
Прокурор вважав, що касаційна скарга представника ТОВ "Актива" підлягає до задоволення.
Мотиви Суду
Заслухавши доповідь судді, пояснення сторін, перевіривши матеріали судового провадження та доводи, наведені у касаційній скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до ст. 24 КПК кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого, а також на перегляд вироку, ухвали суду, що стосується його прав, свобод, законних інтересів, судом вищого рівня в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Приписи КПК про строки регламентують їх тривалість, порядок обчислення та наслідки закінчення цих строків. У кримінальному процесуальному законодавстві України строки встановлюються, продовжуються і поновлюються. Для правильного обчислення строку важливого значення набувають приписи правових норм, які стосуються визначення початкового моменту перебігу строку, обставин, що впливають на його перебіг, і встановлення моменту його закінчення. При визначенні початку обчислення строку важливо точно знати момент, з якого починається його перебіг.
Згідно з п. 4 ч. 3 ст. 399 КПК апеляційна скарга повертається, якщоапеляційна скарга подана після закінчення строку апеляційного оскарження і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або суд апеляційної інстанції за заявою особи не знайде підстав для його поновлення.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 395 КПК апеляційна скарга, якщо іншого не передбачено цим Кодексом, може бути подана на ухвалу слідчого судді протягом п`яти днів з дня її оголошення. При цьому згідно із ч. 3 ст. 395 КПК, якщо ухвалу суду або слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, або якщо вирок було ухвалено без виклику особи, яка його оскаржує, в порядку, передбаченому ст. 382 КПК, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.