ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2020 року
м. Київ
Справа №761/33311/15-к
Провадження № 51-487км18
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Мазура М. В.,
суддів Матієк Т. В., Щепоткіної В. В.,
за участю
секретаря судового засідання Миколюка Я. О.,
прокурора Руденко О. П.,
захисника Комащенка В. М.
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу прокурора на вирок Шевченківського районного суду м. Києва від 22 квітня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного суду від 17 жовтня 2018 року в кримінальному провадженні №12014100010012312 по обвинуваченню
ОСОБА_1 , громадянина України, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Харкові, проживає за адресою: АДРЕСА_1, раніше не судимого,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 358, ч. 4 ст. 358 КК України.
Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами
першої та апеляційної інстанцій обставини
Вироком Шевченківського районного суду м. Києва від 22 квітня 2016 року ОСОБА_1 визнано невинуватим у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 358, ч. 4 ст. 358 КК України, та виправдано за недоведеністю вчинення обвинуваченим кримінального правопорушення.
Органом досудового розслідування ОСОБА_1 було висунуто обвинувачення в пособництві в підробленні офіційного документа за попередньою змовою групою осіб та у використанні завідомо підробленого документа, що були вчинені за наступних обставин.
Приблизно у серпні 2014 року з метою участі у відкритих торгах на закупівлю товарів "апаратура електрична для проводового телефонного чи телеграфного зв`язку; відеофони" у ОСОБА_1, який обіймав посаду директора ТОВ "Укрінформзв`язок", виникла необхідність у поданні до Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - ДП "НЕК "Укренерго"), крім інших документів, довідки про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів у ТОВ "Укрінформзв`язок", яку він не міг подати, оскільки відповідну довідку не отримував.
У зв`язку з цим приблизно у серпні 2014 року, у невстановлений час і за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, у м. Києві у ОСОБА_1 виник умисел на пособництво у підробленні офіційного документа, який складається установою і надає права, з метою його використання, - довідки про відсутність заборгованості у ТОВ "Укрінформзв`язок" з податків, зборів, платежів, що контролюються ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві.
Реалізовуючи злочинний умисел, на початку серпня 2014 року, у невстановлений час, ОСОБА_1, знаходячись неподалік ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві, що за адресою: м. Київ, вул. Лєскова, 2, надав невстановленій особі свої анкетні дані, код ЄДРПОУ ТОВ "Укрінформзв`язок" з метою їх внесення до підробленої довідки.
Після цього на початку серпня 2014 року, у невстановлений час і в невстановленому місці, невстановлена особа, використовуючи надану ОСОБА_1 інформацію, підготувала довідку № 3816/26-55-25-02 від 08.08.2014 про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, видану від імені ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві платнику податків ТОВ "Укрінформзв`язок".
Враховуючи те, що вказана довідка містить зафіксовану на будь-яких матеріальних носіях інформацію, яка підтверджує та посвідчує певні факти, - відсутність заборгованості у ТОВ "Укрінформзв`язок", яка спричинила чи здатна спричинити наслідки правового характеру, видана та посвідчена повноважною (компетентною) особою юридичної особи незалежно від форми власності та організаційно-правової форми, а саме, заступником начальника ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві ОСОБА_2 та посадовою особою інспекції ОСОБА_3, яким законом надано право у зв`язку з їх професійною діяльністю складати, видавати та посвідчувати такі документи, що складені з дотриманням визначених законом форм та містять передбачені законом реквізити, зокрема, підписи посадових осіб та печатку ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві, довідка є офіційним документом.
Крім того, на початку серпня 2014 року з метою участі у відкритих торгах на закупівлю товарів "апаратура електрична для проводового телефонного чи телеграфного зв`язку; відеофони" ОСОБА_1, який обіймав посаду директора ТОВ "Укрінформзв`язок", знаходячись у приміщенні ДП "НЕК "Укренерго" за адресою: м. Київ, вул. С. Петлюри, 25, достовірно знаючи, що довідка про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів у ТОВ "Укрінформзв`язок" № 3816/26-55-25-02 від 08.08.2014, яку він за вказаних раніше обставин придбав за грошову винагороду в розмірі 200 гривень у невстановленої особи, містить відомості, що не відповідають дійсності, надав її разом з іншими документами відповідно до переліку документів "Пропозиції конкурсних торгів на участь у відкритих торгах на закупівлю товарів".
Суд дослідивши матеріали справи прийшов до висновку, що під час проведення досудового слідства, частина доказів була здобута стороною обвинувачення незаконним шляхом, а саме: довідка № 3816/26-55-25-02 від 08.08.2014 року про відсутність заборгованості ТОВ "Укрінформзв`язок" була вилучена на підставі ухвали слідчого судді Голосіївського райсуду м. Києва за клопотанням слідчого, погодженого прокурором Мілюковою Д. М., яка відповідно до даних наданих суду не є процесуальним керівником у даному кримінальному провадженні. Визнання даної довідки недопустимим доказом тягне за собою і визнання недопустимими доказами інші докази, пов`язані з дослідженням цієї довідки.
Ухвалою Апеляційного суду Київської області від 14 червня 2017 року зазначений вирок місцевого суду залишений без зміни.
Постановою Верховного Суду від 29 березня 2018 року за результатами розгляду касаційної скарги прокурора зазначену вище ухвалу апеляційного суду скасовано, призначено новий розгляд в суді апеляційної інстанції.
Зазначене рішення суду касаційної інстанції мотивоване тим, що суд апеляційної інстанції мав перевірити дотримання процедури звернення до слідчого судді з вказаним клопотанням та дотримання при цьому зазначених норм закону. Натомість, суд констатував відсутність постанови про визначення групи прокурорів та прийшов до передчасного висновку про порушення слідчим процедури звернення до слідчого судді з клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів і на підставі таких помилкових висновків щодо порядку звернення до слідчого судді з таким клопотанням, апеляційний суд дійшов до висновку про недопустимість як доказу довідки № 3816/26-55-25-02 від 08 серпня 2014 року, вилученої на підставі ухвали слідчого судді .
Крім того, даючи оцінку недопустимості доказу, суд мав проаналізувати критерії допустимості доказів, а саме законність джерела, законний спосіб їх отримання, процесуальне оформлення ходу і результатів проведення слідчих дій, чого ним зроблено не було.
Ухвалою Київського апеляційного суду від 17 жовтня 2018 року вирок місцевого суду залишений без змін.
Вимоги касаційних скарг і доводи осіб, які їх подали
У касаційній скарзі прокурор вказує на істотні порушення вимог кримінального процесуального закону та неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та просить скасувати судові рішення і призначити новий розгляд в суді першої інстанції.