ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2020 року
м. Київ
Справа № 916/1253/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
головуючий - Стратієнко Л.В.,
судді: Кондратова І.Д., Ткач І.В.,
за участю секретаря судового засідання - Юдицького К.О.;
за участю представників:
позивача - не з`явився,
відповідача - не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Господарського суду Одеської області
(суддя - ОСОБА_18)
від 18.09.2019
та постанову Південно-західного апеляційного господарського суду
(головуючий - Поліщук Л.В., судді - Бєляновський В.В., Богатир К.В.)
від 04.12.2019,
у справі за позовом ОСОБА_1
до Обслуговуючого кооперативу "Середньофонтанський 19-В"
про визнання незаконним рішення позачергових загальних зборів членів кооперативу,
В С Т А Н О В И В:
у травні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Господарського суду Одеської області з позовом до ОК "Середньофонтанський 19-В" про визнання незаконним рішення позачергових загальних зборів членів кооперативу від 07.09.2018 щодо обрання головою правління ОК "Середньофонтанський 19-В" ОСОБА_2 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позачергові загальні збори членів кооперативу 07.09.2018 проведені з порушеннями статуту ОК "Середньофонтанський 19-В" та Закону України "Про кооперацію". На спірних позачергових загальних зборах членів кооперативу 07.09.2018 не була обрана рахункова комісія і не була присутня проста більшість членів кооперативу, а тому збори були неправомочними. Позивачка вказувала, що у разі відмови голови правління від виконання своїх обов`язків з об`єктивних причин, рішенням загальних зборів мав бути призначений виконавчий директор кооперативу, а не новий голова правління. Протокол загальних зборів від 07.09.2018 не підписала їх секретар ОСОБА_3 .
Рішенням Господарського суду Одеської області від 18.09.2019, залишеним без змін постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 04.12.2019, у задоволенні позову відмовлено.
Приймаючи рішення, господарські суди дійшли висновків, що рішення загальних зборів членів ОК "Середньофонтанський 19-В", оформлене протоколом від 07.09.201, не порушує права позивачки. Судами не встановлено порушень норм законодавства та статуту ОК "Середньофонтанський 19-В" під час скликання та проведення загальних зборів членів кооперативу 07.09.2018.
У січні 2020 року ОСОБА_1 подала касаційну скаргу, в якій просить скасувати вказані рішення і прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Підставами для скасування рішення Господарського суду Одеської області від 18.09.2019 та постанови Південно-західного апеляційного господарського суду від 04.12.2019 позивачка зазначає неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права судами першої та апеляційної інстанції. Стверджує, що правління кооперативу не мало права ініціювати проведення позачергових загальних зборів кооперативу. При цьому, фактично проведено чергові загальні збори, а не позачергові. На загальних зборах головувала особа, яка не є головою загальних зборів ОК "Середньофонтанський 19-В". Суди залишили поза увагою порушення п. 9.6.4 статуту кооперативу, яким передбачено призначення виконавчого директора строком до 14 днів у разі прийняття відмови голови правління від виконання своїх обов`язків з об`єктивних причин, а не нового голови правління. На загальних зборах протиправно було прийнято рішення про припинення повноважень голови ревізійної комісії ОСОБА_2, хоча в порядку денному зборів було відсутнє таке питання, а голова ревізійної комісії ОСОБА_2 не мала права балотуватися на посаду голови правління кооперативу, оскільки на це існує заборона у п. 10.16 статуту кооперативу. Загальні збори членів ОК "Середньофонтанський 19-В" 07.09.2018 є неправомочними, а їх рішення були прийняті за відсутності кворуму.
Окрім того, позивачка просить скасувати ухвали Господарського суду Одеської області від 10.05.2019, 13.06.2019, 09.07.2019 як такі, що прийняті з порушенням норм ГПК України та постановити стосовно судді ОСОБА_18 окрему ухвалу за допущені порушення норм матеріального, процесуального права під час розгляду справи і направити окрему ухвалу до Вищої ради правосуддя для притягнення судді до дисциплінарної відповідальності.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи і перевіривши матеріали справи, Верховний Суд вважає, що касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.
Як встановлено господарськими судами, обслуговуючий кооператив "Середньофонтанський 19-В" створений в результаті об`єднання власників житлових та/або нежитлових приміщень будинку, на основі членства спільної некомерційної господарської діяльності з метою забезпечення та захисту майнових інтересів його членів та асоційованих членів, задоволення їх економічних і соціальних потреб, пов`язаних з управлінням та утриманням будинку (п. 1.1 статуту).
Відповідно до п. 1.4 статуту, затвердженого рішенням загальних зборів членів кооперативу від 07.07.2017 згідно з протоколом № 30С, у своїй діяльності кооператив керується цим статутом, рішеннями загальних зборів та чинним законодавством України.
Пунктом 9.1 статуту визначено, що вищим органом управління кооперативу є загальні збори, до компетенції яких належить, зокрема, утворення органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, інших органів кооперативу, обрання їх членів та дострокове припинення їхніх повноважень та прийняття інших рішень, що стосується діяльності кооперативу.
За положеннями п. 9.6 статуту позачергові загальні збори членів кооперативу скликаються на вимогу: не менше третини його членів (п. 9.6.1 статуту); ревізійної комісії (п. 9.6.2 статуту); органу управління кооперативного об`єднання, членом якого є кооператив (п. 9.6.3 статуту); у разі відмови голови правління від виконання своїх обов`язків з об`єктивних причин, а також в разі невиконання своїх прямих обов`язків або при зловживанні своїми повноваженнями, рішенням загальних зборів призначається виконавчий директор без права підпису терміном не більше 14 календарних днів. Терміново (протягом не більше 14 календарних днів) скликаються позачергові загальні збори членів кооперативу, на яких здійснюються перевибори голови правління (п. 9.6.4 статуту).
Відповідно до п. 9.8 статуту загальні збори очолює голова загальних зборів, обов`язки якого виконує один із членів, що обирається загальними зборами терміном на 5 років. Член, який одночасно є членом правління або ревізійної комісії, не може обиратись головою загальних зборів. На період відсутності або тимчасової непрацездатності голови загальних зборів товариства його обов`язки виконує заступник голови загальних зборів, якого обирають загальні збори терміном на 5 років.
Під час проведення загальних зборів секретар загальних зборів веде протокол, який підписується секретарем та головою загальних зборів. Оригінали протоколів загальних зборів зберігаються головою правління (п. 9.9 статуту).
Пунктом 9.10 статуту передбачено, що про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів ініціатор їх проведення повідомляє всім членам не пізніше, ніж за 10 (десять) календарних днів до визначеного строку їх проведення. Повідомлення передається (надсилається) членам у письмовій формі будь-яким з наступних способів: мобільний телефон (sms-повідомленням тощо); на електронну пошту; поштою; кур`єром, телеграмою телефонограмою та шляхом розміщення відповідного оголошення у приміщенні кооперативу.
За положеннями п. 9.12 статуту загальні збори проводяться у формі засідань. Загальні збори правомочні розглядати питання порядку денного, якщо на них присутні більше половини членів.
Згідно з п. 9.14.4 статуту рішення кооперативу (крім про реорганізацію та ліквідацію кооперативу) приймаються простою більшістю голосів членів, присутніх на загальних зборах, шляхом відкритого голосування.
17.08.2018 у приміщенні ОК "Середньофонтанський 19-В" на стенді оголошень правлінням кооперативу було розміщене оголошення про проведення зборів 07.09.2018 о 18:30 год за адресою: м. Одеса, приміщення 157, секція 1, 18 поверх, з таким порядком денним:
1) припинення повноважень голови кооперативу ОСОБА_4 та обрання нового голови правління;
2) дострокове припинення повноважень членів ревізійної комісії ОСОБА_5 та ОСОБА_9 Обрання членів ревізійної комісії;
3) різне.
07 вересня 2018 року відбулись загальні збори членів ОК "Середньофонтанський 19-В", на яких були прийняті рішення, оформлені протоколом від 07.09.2018.
Згідно з вказаним протоколом членами ОК "Середньофонтанський 19-В" є 52 особи, на зборах 07.09.2018 були присутні 37 членів кооперативу. Відповідно до статуту ОК "Середньофонтанський 19-В" кворум був, збори легітимні. Головою загальних зборів одноголосно обрано ОСОБА_10, секретарем - ОСОБА_3 .
Присутніми одноголосно затверджено такий порядок денний:
1) про вступ в члени ОК "Середньофонтанський 19-В";
2) доповідь про роботу правління ОК "Середньофонтанський 19-В";
3) про дострокове припинення повноважень голови правління та вибори нового голови правління ОК "Середньофонтанський 19-В";
4) організаційні питання.
Щодо третього питання порядку денного загальними зборами було розглянуто заяву голови правління ОСОБА_4 про дострокове припинення повноважень та одноголосним рішенням всіх присутніх було вирішено достроково припинити повноваження ОСОБА_4 як голови правління ОК "Середньофонтанський 19-В" у зв`язку з її заявою.
При цьому, виступив ОСОБА_12 з пропозицією обрати виконавчого директора строком на 14 днів без права підпису відповідно до нормативних документів підприємства та надати можливість кандидатам на посаду голови правління підготувати свою програму виборів. Однак, іншими членами кооперативу було зазначено про недоцільність обрання виконавчого директора без права підпису у зв`язку з неможливістю проведення поточних платежів на початку поточного опалювального сезону, а тому одноголосним рішенням присутніх було вирішено перейти до обрання нового голови правління негайно.
Згідно з вказаним протоколом, розглянувши кандидатури ОСОБА_6., ОСОБА_7 та ОСОБА_2, за результатами кількох голосувань загальні збори вирішили припинити повноваження ОСОБА_2 як члена ревізійної комісії та обрати її головою правління ОК "Середньофонтанський 19-В". "За" проголосували 19, "проти" - 17, "утримались" - 1.
У зв`язку з погіршенням стану здоров`я ОСОБА_3 під час проведення зборів та неможливістю подальшого виконання нею обов`язків секретаря зборів, на вирішення загальних зборів було поставлено питання про переобрання секретаря, внаслідок чого одноголосним рішенням присутніх було обрано нового секретаря загальних зборів ОСОБА_15, яка і підписала протокол загальних зборів від 07.09.2018.
Предметом спору у цій справі є вимога ОСОБА_1 як члена ОК "Середньофонтанський 19-В" про визнання незаконним рішення позачергових загальних зборів членів кооперативу від 07.09.2018 в частині обрання головою правління ОК "Середньофонтанський 19-В" ОСОБА_2 .
Перевіряючи правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, Верховний Суд вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до положень статті 167 Господарського кодексу України корпоративні відносини - це відносини, які виникають, змінюються та припиняються щодо права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Стаття 55 Господарського кодексу України визначає господарські організації як юридичні особи, створені відповідно до ЦК України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.
Господарською діяльністю у Господарському кодексі України вважається діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Цей Кодекс розрізняє господарську діяльність, яка має на меті отримання прибутку (підприємництво) і некомерційну господарську діяльність, яка здійснюється без такої мети (стаття 3).
За способом утворення (заснування) та формування статутного капіталу стаття 63 Господарського кодексу України відносить кооперативні підприємства до корпоративних, а за формою власності - до підприємств колективної власності.
Корпоративне підприємство характеризується тим, що утворюється, як правило, двома або більше засновниками за їх спільним рішенням (договором), діє на основі об`єднання майна та/або підприємницької чи трудової діяльності засновників (учасників), їх спільного управління справами, на основі корпоративних прав, у тому числі через органи, що ними створюються, участі засновників (учасників) у розподілі доходів та ризиків підприємства.
Підприємством колективної власності визнається корпоративне або унітарне підприємство, що діє на основі колективної власності засновника (засновників) (стаття 93 Господарського кодексу України).
Кооперативи як добровільні об`єднання громадян з метою спільного вирішення ними економічних, соціально-побутових та інших питань можуть створюватися у різних галузях (виробничі, споживчі, житлові тощо). Діяльність різних видів кооперативів регулюється законом. Господарська діяльність кооперативів повинна здійснюватися відповідно до вимог цього Кодексу, інших законодавчих актів (стаття 94 Господарського кодексу України).
Зазначені норми кореспондуються із нормами статей 83, 85, 86 Цивільного кодексу України, згідно з положеннями яких юридичні особи можуть створюватися у формі товариств, установ та в інших формах, встановлених законом. Товариством є організація, створена шляхом об`єднання осіб (учасників), які мають право участі у цьому товаристві. Товариство може бути створено однією особою, якщо інше не встановлено законом. Непідприємницькими товариствами є товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками. Непідприємницькі товариства (кооперативи, крім виробничих, об`єднання громадян тощо) та установи можуть поряд зі своєю основною діяльністю здійснювати підприємницьку діяльність, якщо інше не встановлено законом і якщо ця діяльність відповідає меті, для якої вони були створені, та сприяє її досягненню.
Особливості створення кооперативів та ведення господарської діяльності обслуговуючими кооперативами визначається Законом України "Про кооперацію".
За змістом положень статей 2, 6, 9 Закону України "Про кооперацію" кооператив є юридичною особою, державна реєстрація якого проводиться в порядку, передбаченому законом. Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.
Обслуговуючий кооператив це кооператив, який утворюється шляхом об`єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу. Обслуговуючий кооператив надає послуги своїм членам, не маючи на меті одержання прибутку (статті 2, 23 Закону України "Про кооперацію").
Таким чином, обслуговуючий кооператив незалежно від напряму його діяльності є господарською організацією - юридичною особою, яка здійснює некомерційну господарську діяльність з моменту державної реєстрації на підставі закону та свого статуту.
Згідно з положеннями статті 12 Закону України "Про кооперацію" основними правами члена кооперативу є, зокрема, участь в господарській діяльності кооперативу, а також в управлінні кооперативом, право голосу на його загальних зборах, право обирати і бути обраним в органи управління; користування послугами кооперативу; право вносити пропозиції щодо поліпшення роботи кооперативу, усунення недоліків у роботі його органів управління та посадових осіб; право звертатися до органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, посадових осіб кооперативу із запитами, пов`язаними з членством у кооперативі, діяльністю кооперативу та його посадових осіб, одержувати письмові відповіді на свої запити.
За змістом наведених норм корпоративні права характеризуються тим, що особа, яка є учасником (засновником, акціонером, членом) юридичної особи має право на участь в управлінні господарською організацією та інші правомочності передбачені законом і статутними документами.