1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Ухвала суду




У Х В А Л А


13 лютого 2020року

м. Київ


Справа № 440/3831/18

Провадження №11-55апп20


Велика Палата Верховного Суду у складі:

судді-доповідача Князєва В. С.,

суддів Антонюк Н. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.


перевірила наявність підстав для прийняття до провадження справи за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Національної поліції в Полтавській області, Державної казначейської служби України, треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3, ОСОБА_4, про визнання дій протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення дій, стягнення моральної шкоди за касаційною ОСОБА_1 на постанову Другого апеляційного адміністративного суду

від 10 липня 2019 року,


УСТАНОВИЛА:


ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного Управління Національної поліції в Полтавській області (далі - ГУ НП у Полтавській області), Державної казначейської служби України (далі - ДКСУ), треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, в якому просив:

- визнати протиправними дії ГУ НП у Полтавській області, які виразилися в незабезпеченні належних умов перевезення ОСОБА_1 з Державної установи "Полтавська установа виконання покарань № 23" міста Полтави до суду міста Гадяча для участі у судових засіданнях з розгляду кримінальної справи № 532/308/15-к у Гадяцькому районному суді Полтавської області і у зворотному до місця утримання;

- зобов`язати ГУ НП у Полтавській області утриматися від перевезення

ОСОБА_1 з Державної установи "Полтавська установа виконання покарань № 23" міста Полтави до суду міста Гадяча для участі у судових засіданнях з розгляду кримінальної справи № 532/308/15-к у Гадяцькому районному суді Полтавської області і у зворотному до місця утримання при незабезпеченні належних умов перевезення;

- стягнути з ДКСУ за рахунок Державного бюджету України на користь

ОСОБА_1 150 000,00 грн в рахунок відшкодування завданої моральної шкоди.


Полтавський окружний адміністративний суд рішенням від 20 березня 2019 року позов задовольнив частково.


Другий апеляційний адміністративний суд постановою від 10 липня 2019 року рішення суду першої інстанції скасував та закрив провадження у справі.


Судове рішення мотивовано тим, що спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки позивач оскаржує дії щодо конвоювання до суду для розгляду кримінальної справи за його обвинуваченням, що фактично стосується процесу забезпечення явки учасників кримінальної справи в судове засідання. Суд дійшов висновку, що клопотання, пов`язані з розглядом кримінальної справи, вирішуються в порядку, встановленому главою 28 Кримінального процесуального кодексу України.


Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, ОСОБА_1 подав касаційну скаргу, в якій посилається на порушення судом норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та направити справу для продовження розгляду до цього суду. Зазначає, зокрема, що спір має бути вирішений за правилами адміністративного судочинства, оскільки позивачем оскаржуються протиправні дії суб`єкта владних повноважень, при цьому Кримінальним процесуальним кодексом України не передбачена можливість обвинуваченого подавати позов до суб`єкта владних повноважень про зобов`язання вчинити певні дії у рамках кримінального провадження.


Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду ухвалою від 21 серпня 2019 року відкрив касаційне провадження у цій справі, а ухвалою від 03 лютого 2020 року призначив її до розгляду.


Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду ухвалою від 04 лютого 2020 року справу за позовом ОСОБА_1 до ГУ НП у Полтавській області, ДКСУ, треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, про визнання дій протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення дій, стягнення моральної шкоди передав на розгляд Великої Палати Верховного Суду на підставі частини шостої статті 346 Кодексу адміністративного судочинства України.


Відповідно до частини шостої статті 346 Кодексу адміністративного судочинства України справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду у всіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної юрисдикції, крім випадків, якщо: 1) учасник справи, який оскаржує судове рішення, брав участь у розгляді справи в судах першої чи апеляційної інстанції і не заявляв про порушення правил предметної юрисдикції; 2) учасник справи, який оскаржує судове рішення, не обґрунтував порушення судом правил предметної юрисдикції наявністю судових рішень Верховного Суду у складі колегії суддів (палати, об`єднаної палати) іншого касаційного суду у справі з подібною підставою та предметом позову у подібних правовідносинах; 3) Велика Палата Верховного Суду вже викладала у своїй постанові висновок щодо питання предметної юрисдикції спору у подібних правовідносинах.


................
Перейти до повного тексту