ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2020 року
м. Київ
Справа № 910/9794/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Багай Н. О. - головуючого, Дроботової Т. Б., Зуєва В. А.,
за участю секретаря судового засідання: Мартинюк М. О.,
за участю представників сторін:
позивача - Гершман Л. В.,
відповідача - Бауліна А. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Акціонерного товариства "Українська залізниця"
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 02.10.2019 (судді: Яковлєв М. Л., Тищенко А. І., Куксов В. В.) і рішення Господарського суду міста Києва від 29.01.2019 (суддя Морозов С. М.) у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Авантаж Інспект"
до Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі філії "Центр транспортної логістики"
про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст позовних вимог
1.1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Авантаж Інспект" (далі - ТОВ "Авантаж Інспект") звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі філії "Центр транспортної логістики" (далі - АТ "Українська залізниця"), в якому просило зобов`язати відповідача внести зміни до особового рахунку позивача № 8201950, відкритого АТ "Українська залізниця" на підставі договору про надання послуг від 07.02.2018 № 07323/ЦТЛ-2018 (далі - Договір), шляхом відображення (відновлення, збільшення) на ньому грошових коштів у сумі 560 441,90 грн.
1.2. Позов мотивовано тим, що з особового рахунку ТОВ "Авантаж Інспект" відповідачем було списано плату за перевезення вагонів у порожньому стані та плату за використання вагонів відповідно до наявних у справі залізничних накладних та переліків, в яких відображено списання грошових коштів у графі "додаткові збори та послуги" та в колонці "всього" - суму з урахуванням ПДВ 20%. Отже, на думку позивача, вказані суми (всього за залізничними накладними 558 494,88 грн) є неправомірно списаними відповідачем з особового рахунку позивача та підлягають поверненню. Крім того, позивачем за порушення виконання відповідачем грошового зобов`язання з повернення названих коштів (558 494,88 грн) нараховано 3 % річних та "інфляційні втрати".
2. Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
2.1. Рішенням Господарського суду міста Києва від 29.01.2019 позов ТОВ "Авантаж Інспект" до АТ "Українська залізниця" задоволено частково; зобов`язано АТ "Українська залізниця" внести зміни до особового рахунку ТОВ "Авантаж Інспект" № 8201950, відкритого на підставі договору, шляхом відображення (відновлення, збільшення) на ньому грошових коштів у сумі 558 494,88 грн; в іншій частині позову відмовлено. Стягнуто з АТ "Українська залізниця" в особі філії "Центр транспортної логістики" на користь ТОВ "Авантаж Інспект" 8 377,42 грн судового збору.
2.2. Після нового апеляційного розгляду, постановою Північного апеляційного господарського суду від 02.10.2019 рішення Господарського суду міста Києва від 29.01.2019 залишено без змін.
2.3. При винесенні судових рішень суди виходили із доведеності та обґрунтованості позовних вимог. Встановивши, що за користування вагонами з позивача стягнуто подвійну оплату, а саме ним оплачено послуги за користування вагонами експедитору та додатково стягнено кошти відповідачем, суди дійшли висновку, що заявлена позивачем сума підлягає поверненню. Посилаючись на пункт 62 Статуту залізниць України та Правила розрахунків за перевезення вантажів, затверджені наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644, загальні вимоги щодо належності засобів правового захисту відповідно до статей 55, 124 Конституції України та статті 13 Конвенції про захист прав та основоположних свобод, суди погодилися з тим, що позивачем обрано належний спосіб захисту порушеного права. Вимоги позивача в частині зобов`язання відповідача внести зміни до його особового рахунку та відобразити на ньому грошові кошти у вигляді 3 % річних та інфляційних втрат суд першої інстанції визнав необґрунтованими, оскільки позивачем невірно обрано спосіб захисту свого права: договір не передбачає можливості зарахування на відкритий відповідачем рахунок фінансових санкцій за порушення виконання сторонами договору своїх зобов`язань.
3. Короткий зміст касаційної скарги та заперечень на неї
3.1. Не погодившись із постановою Північного апеляційного господарського суду від 02.10.2019 та рішенням Господарського суду міста Києва від 29.01.2019, АТ "Українська залізниця" звернулося до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Північного апеляційного господарського суду від 02.10.2019 та рішення Господарського суду міста Києва від 29.01.2019 у частині зобов`язання АТ "Українська залізниця" внести зміни до особового рахунку ТОВ "Авантаж Інспект" № 8201950, відкритого на підставі договору № 07323/ЦТЛ-2018 про надання послуг від 07.02.2018, шляхом відображення (відновлення, збільшення) на ньому грошових коштів у сумі 558 494,88 грн; та стягнення з АТ "Українська залізниця" на користь ТОВ "Авантаж Інспект" 8 377,42 грн судового збору.
3.2. В обґрунтування касаційної скарги скаржник зазначає, що судом апеляційної інстанції при розгляді справи порушено параграф 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, статті 236, 76, 77, 86 Господарського процесуального кодексу України, оскільки не усунуто суперечність у матеріалах справи № 910/9794/18. Залишено поза увагою судів те, що саме в діях Товариства з обмеженою відповідальністю "Вантажна транспортна компанія" (далі - ТОВ "Вантажна транспортна компанія") встановлено факти неправомірної, забороненої відповідно до умов договору самовільної передачі в користування вагонів третім особам. Посилаючись на статтю 75 Господарського процесуального кодексу України скаржник вказує, що судами не взято до уваги обставини, встановлені стосовно ТОВ "Авантаж Інспект" у справі № 910/15026/18, які є преюдиційними у цій справі.
4. Обставини справи, встановлені судами
4.1. Між позивачем, як замовником, та відповідачем, як перевізником, 07.02.2018 був укладений договір № 07323/ЦТЛ-2018 про надання послуг (далі - Договір № 07323/ЦТЛ-2018), відповідно до якого:
- предметом є здійснення перевезення вантажів, надання вантажного вагону для перевезення та надання інших послуг, пов`язаних з організацією перевезення вантажів у внутрішньому та міжнародному сполученнях (експорт, імпорт) у вагонах перевізника, вагонах залізниць інших держав та/або вагонах замовника і проведення розрахунків за ці послуги (пункт 1.1);
- вагон перевізника - це вантажний вагон, яким перевізник володіє на праві власності або інший правовій підставі.
- вагон замовника - це вантажний вагон, яким замовник володіє на праві власності або іншій правовій підставі (пункт 1.2);
- надання послуг за цим договором може підтверджуватися залізничною накладною, накопичувальною карткою, зведеною відомістю та іншими документами (пункт 1.3);
- перевізник зобов`язується: відкрити для проведення розрахунків і обліку сплачених сум для замовника особовий рахунок з наданням коду платника № 8201950; вести облік попередньої оплати, нарахованих і сплачених сум за здійснені перевезення і надані послуги, пов`язані з перевезенням вантажу, та надавати замовнику відповідні розрахункові документи в електронному вигляді, а у разі відсутності електронного зв`язку - в паперовому вигляді (пункти 2.3.3, 2.3.4);
- розмір плати за перевезення вантажу у вагонах замовника та вагонах залізниць інших держав, додаткових зборів, пов`язаних з перевезенням, розраховується за ставками і тарифами, які визначаються у відповідності до умов Збірників тарифів.
Розмір плати за перевезення вантажу у вагоні перевізника складається з: плати за перевезення навантаженого вагону перевізника, яка визначається за тарифом, вказаним у Збірнику тарифів, встановленим для власного вагону перевізника; компенсації витрат на перевезення у порожньому стані вагону перевізника, яка визначається за тарифною схемою 14 Збірника тарифів за тарифну відстань перевезення вантажу, скориговану на коефіцієнт порожнього пробігу, зазначеного у додатку № 3 до Договору №07323/ЦТЛ-2018; плати за використання вагону перевізника у вантажному та порожньому рейсах за нормативний термін доставки (пункт 3.2);
- оплата послуг відповідно до договору здійснюється у національній валюті України на умовах попередньої оплати шляхом перерахування коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання перевізника, вказаний у пункті 14.2 розділу 14 Договору №07323/ЦТЛ-2018 (пункт 4.2);
- одержані кошти перевізник зараховує на особовий рахунок замовника (пункт 4.3).
4.2. Судами встановлено, що позивачем здійснювалися перевезення відповідно до залізничних накладних. Вказані перевезення здійснені у вагонах замовника, якими він користується на підставі договору про організацію перевезень вантажів та надання послуг, пов`язаних з перевезенням від 12.07.2016 № 1207/1 (далі - Договір № 1207/1), укладеного позивачем, як замовником, та ТОВ "Вантажна транспортна компанія", як експедитором, за умовами якого ТОВ "Вантажна транспортна компанія", як експедитор, за плату і за рахунок позивача (замовника) надає останньому послуги з організації та супроводу перевезень вантажу замовника, що перевозиться залізничним транспортом (пункт 2.1 Договору).
4.3. Відповідно до пунктів 5.1, 5.2 Договору № 1207/1 ціна послуг за договором включає плату за користування вагонами, плату експедитору і суму витрат експедитора, понесених при виконанні договору, яка також включає податок на додану вартість у розмірі, встановленому чинним законодавством. Грошові кошти, що перераховуються замовником для оплати провізних платежів і витрат експедитора, понесених при виконанні цього договору, не є доходом і власністю експедитора і підлягають перерахуванню перевізнику та учасникам перевізного процесу, необхідність залучення яких виникла у експедитора в процесі виконання договору.
4.4. Договір № 1207/1 був чинним як станом на час існування спірних правовідносин, так і на час розгляду справи в суді, і саме на підставі цього договору позивач використовував спірні вагони у перевезеннях та сплачував грошові кошти експедитору (ТОВ "Вантажна транспортна компанія") за користування такими вагонами.
4.5. Судами встановлено, що ТОВ "Вантажна транспортна компанія" на підставі актів подачі/повернення вагонів, а саме: № 1 від 14.07.2016, № 2 від 15.07.2016, №3 від 23.07.2016, № 4 від 23.07.2016, № 5 від 23.07.2016, № 6 від 24.07.2016, №7 від 24.07.2016, № 8 від 24.07.2016, № 9 від 24.07.2016, № 10 від 26.07.2016, № 11 від 26.07.2016, № 12 від 26.07.2016, № 13 від 27.07.2016, № 14 від 29.07.2016, № 15 від 30.07.2016, № 16 від 31.07.2016, № 17 від 31.07.2016, № 18 від 30.11.2016, передало позивачеві задіяні у перевезеннях вагони.
4.6. Судами зазначено, що відповідачем нараховано та списано з особового рахунку позивача плату за перевезення у порожньому стані вагонів за кодом 016 та плату за використання вагонів за кодом 014, разом з ПДВ 20% за залізничними накладними, наявними у матеріалах справи. Списання плати за перевезення вагонів у порожньому стані та плати за використання вагонів з особового рахунку позивача підтверджується залізничними накладними та переліками, в яких відображено списання грошових коштів у графі "додаткові збори та послуги" та в колонці "всього" - суму з урахуванням ПДВ 20%, всього за залізничними накладними 558 494,88 грн.
Позивач звертався до відповідача з претензіями щодо повернення списаних грошових коштів, сплачених при відправленні вантажу, а останнім надавалися відповіді на деякі претензії позивача про відмову у задоволенні таких претензій.
4.7. Рішенням Господарського суду м. Києва від 19.03.2019, яке залишене без змін постановою Північного апеляційного суду від 03.06.2019 у справі № 910/15026/18, за позовом ТОВ "Вантажна транспортна компанія" до ПАТ "Українська залізниця" в особі філії "Дарницький вагоноремонтний завод" ПАТ "Укрзалізниця" про стягнення збитків, завданих односторонньою відмовою від виконання зобов`язання, відмовлено.
Суд апеляційної інстанції у цій справі, зазначив, що у справі № 910/15026/18 судами встановлено факт неправомірного використання спірних 33 вагонів ТОВ "Вантажна транспортна компанія" після 11.07.2017, тобто після закінчення строку дії договору № 07/16/1101-Р від 11.07.2016.
4.8. Рішенням Господарського суду Одеської області від 19.07.2018 у справі № 916/626/18, яке залишене в силі постановою Верховного Суду від 19.03.2019, відмовляючи ПАТ "Українська залізниця" в особі філії "Дарницький вагоноремонтний завод" ПАТ "Укрзалізниця" у задоволенні позову в частині покладання на ТОВ "Вантажна транспортна компанія" обов`язку повернути 33 спірні вагони суд виходив із того, що після 11.07.2017 перевізник продовжував надавати послуги ТОВ "Вантажна транспортна компанія" за договором цією кількістю вагонів, а тому на підставі положень статті 764 Цивільного кодексу України цей договір від 11.07.2016 № 07/16/1101-Р є пролонгованим на той самий строк і на тих самих умовах.
Суд апеляційної інстанції у цій справі, зазначив, що у справі № 916/626/18 судом встановлено факт пролонгації договору від 11.07.2016 № 07/16/1101-Р та своєчасність здійснення ТОВ "Вантажна транспортна компанія" оплат за послуги з організації перевезень, що використовувалися, зокрема у перевезеннях позивачем (ТОВ "Авантаж Інспект") на підставі договору 1207/1 від 12.07.2016, укладеного між ТОВ "Авантаж Інспект" та ТОВ "Вантажна транспортна компанія".
4.9. Спір у справі виник у зв`язку з тим, що, на думку позивача, відповідачем неправомірно списано з його особового рахунку плату за використання вагонів як за вагони перевізника, тоді як відповідач вважає, що ним правомірно стягнуто плату за перевезення вагонів у порожньому стані та плату за використання вагону, оскільки спірні вагони є власністю відповідача у розумінні укладеного сторонами договору.
5. Позиція Верховного Суду
5.1. Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи і заперечення на неї, перевіривши матеріали справи щодо правильності застосування господарськими судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.
5.2. Суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, задовольняючи частково позовні вимоги виходив із того, що, задіяні у спірних перевезеннях вагони були передані позивачеві експедитором (ТОВ "Вантажна транспортна компанія") на підставі актів подачі/повернення вагонів до Договору №1207/1. Саме на підставі цього Договору № 1207/1 позивач використовував спірні вагони у перевезеннях та сплачував грошові кошти експедитору за користування такими вагонами, тому безпідставним є застосування відповідачем пункту 3.2 Договору № 07323/ЦТЛ-2018 та списання ним коштів з особового рахунку позивача - плати за перевезення вантажу, як за вагони перевізника.
Враховуючи наведене, суди дійшли висновків, що за користування вагонами з позивача стягнуто подвійну плату, а саме: ним оплачуються послуги за користування вагонами експедитору та додатково стягуються кошти відповідачем. Загальна сума грошових коштів за перевезеннями у спірних вагонах, яка підлягає поверненню позивачу, становить 558 494,88 грн.