ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2020 року
м. Київ
Справа № 904/1337/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Берднік І. С. - головуючого, Міщенка І. С., Сухового В. Г.,
за участю секретаря судового засідання - Корнієнко О. В.,
за участю представників:
Кам`янської міської ради Дніпропетровської області - не з`явився,
Приватного підприємства "Вогник" - не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Кам`янської міської ради Дніпропетровської області
на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 11.11.2019
(у складі колегії суддів: Березкіна О. В. (головуючий), Іванов О. Г., Дармін М. О.)
та на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 15.08.2019
(суддя Панна С. П.)
у справі № 904/1337/19
за позовом Кам`янської міської ради Дніпропетровської області
до Приватного підприємства "Вогник"
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2019 року Кам`янська міська рада Дніпропетровської області (далі - позивач, Рада) звернулася до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Приватного підприємства "Вогник" (далі - відповідач, ПП "Вогник") про внесення змін у договір оренди земельної ділянки від 24.04.2013 № 12668 (далі - договір оренди) у частині встановлення нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки у розмірі 556 630,49 грн (п. 2.2 договору оренди) та визначення нового розміру орендної плати у розмірі 22 265,22 грн/рік без ПДВ (п. 4.1 договору оренди).
Посилаючись у позові, зокрема, на ст. 651 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), ст. 288, 289 Податкового кодексу України (далі - ПК України) та ст.21, 23, 30 Закону України "Про оренду землі", Рада вказувала про необхідність приведення договору оренди у відповідність до вимог чинного законодавства у зв`язку із зміною розміру нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки, яка впливає на розмір орендної плати.
При цьому Рада зазначала, що орендна плата за земельну ділянку розрахована з урахуванням нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки відповідно до витягу від 04.03.2019 № 980 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (далі - витяг від 04.03.2019 № 980) та затверджених рішеннями Ради ставок.
Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 15.08.2019, залишеним без змін постановою Центрального апеляційного господарського суду від 11.11.2019, у задоволенні позовних вимог Ради відмовлено.
Судові рішення обґрунтовані тим, що витяг від 04.03.2019 № 980 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,1501 га, яка розташована за адресою: м. Кам`янське, пр-т І. Франка (К. Маркса), кадастровий номер 1210400000:01:006:0002, яка є предметом договору оренди (далі - орендована земельна ділянка), в частині застосування для розрахунку нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки сукупного коефіцієнта Км3 у значенні 1,02 не відповідає рішенню Дніпродзержинської міської ради від 08.07.2015 № 1339-64/VI "Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ" (далі - рішення Ради від 12.07.2013 № 842-38/VI), оскільки постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 23.07.2019 у справі № 0440/5411/18 було скасовано рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.02.2019, яким було визнано протиправним та нечинним рішення Ради від 08.07.2015 № 1339-64/VI (про застосування сукупного коефіцієнта Км3 на рівні 0,5). Отже, суди дійшли висновку, що на момент вирішення спору у суді для визначення розміру нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки підлягав застосуванню сукупний коефіцієнт Км3 у значенні 0,5, а не 1,02.
Окрім того, суд апеляційної інстанції у постанові від 11.11.2019 відхилив твердження Ради про те, що на момент перегляду рішення суду першої інстанції від 15.08.2019 в апеляційному порядку рішення Ради від 08.07.2015 № 1339-64/VI про встановлення сукупного коефіцієнта Км3 на рівні 0,5 втратило чинність на підставі рішення Ради від 04.10.2019 № 1543-36/VIІ, посилаючись на те, що сукупний коефіцієнт Км3 у значенні 1,02 не може бути застосований у період до набрання чинності рішенням Ради від 04.10.2019 № 1543-36/VIІ (до 01.11.2019).
Не погоджуючись з постановою Центрального апеляційного господарського суду від 11.11.2019 та рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 15.08.2019, у грудні 2019 року Рада звернулась до Касаційного господарського суду з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просила скасувати постанову Центрального апеляційного господарського суду від 11.11.2019 та рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 15.08.2019, постановити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Обґрунтовуючи касаційну скаргу, Рада зазначила, що сторонами в договорі оренди передбачена зміна розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки комунальної та державної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру орендної плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Також Рада вказала, що суди попередніх інстанцій неправомірно врахували постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 23.07.2019 у справі №0440/5411/18, в результаті чого дійшли необґрунтованого висновку про те, що на момент вирішення спору у суді для визначення нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки підлягав застосуванню сукупний коефіцієнт Км3 у значенні 0,5 відповідно до рішення Ради від 08.07.2015 № 1339-64/VI, а не 1,02 відповідно до рішення Ради від 12.07.2013 №842/38/VI, оскільки приймаючи постанову від 23.07.2019 у справі № 0440/5411/18, Третій апеляційний адміністративний суд дійшов висновку про скасування рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.02.2019 та відмову у задоволенні позову фізичної особи з підстав того, що права позивача у справі № 0440/5411/18 не порушено. При цьому апеляційний адміністративний суд не оцінював рішення Ради від 08.07.2015 № 1339-64/VI на предмет його законності.
На момент складання витягу від 04.03.2019 № 980 із застосуванням сукупного коефіцієнта Км3 у значенні 1,02 рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.02.2019 у справі № 0440/5411/18, яким було визнано протиправним та нечинним рішення Ради від 08.07.2015 №1339-64/VI, набрало законної сили 28.03.2019, а тому станом на час звернення Ради із позовом у цій справі (02.04.2019) цей витяг розроблено із застосуванням правильного сукупного коефіцієнта Км3 у значенні 1,02 відповідно до рішення Ради від 12.07.2013 №842/38/VI.
Окрім того, Рада зазначила, що на момент перегляду рішення суду першої інстанції від 15.08.2019 в апеляційному порядку, рішення Ради від 08.07.2015 № 1339-64/VI втратило чинність на підставі рішення Ради від 04.10.2019 № 1543-36/VIІ. Перевірка законності дій Міськрайонного управління у Петриківському районі та у м. Кам`янське (відділ у м. Кам`янське) ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області під час складання витягу від 04.03.2019 № 980 має здійснюватися в порядку адміністративного судочинства, а не в межах цієї господарської справи.
Ухвалою Верховного Суду від 27.12.2019 поновлено Раді строк на касаційне оскарження постанови Центрального апеляційного господарського суду від 11.11.2019 та рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 15.08.2019, відкрито касаційне провадження у справі № 904/1337/19, призначено касаційну скаргу Ради до розгляду у відкритому судовому засіданні на 05.02.2020.
Ухвалою Верховного Суду від 23.01.2020 заяву Ради про проведення судового засідання у режимі відеоконференції у справі № 904/1337/19 повернуто без розгляду відповідно до ч. 4 ст. 170 ГПК України, оскільки довіреність представника Ради Московської О. Г. не містить інформації, що такий представник має статус адвоката, а матеріали, долучені до заяви та матеріали справи не містять доказів самопредставництва.
ПП "Вогник" не скористалося своїм правом відповідно до ст. 295 ГПК України та не подало до суду касаційної інстанції письмового відзиву на касаційну скаргу протягом строку, встановленого судом касаційної інстанції в ухвалі про відкриття касаційного провадження від 27.12.2019.
У судове засідання 05.02.2019 Рада та ПП "Вогник" своїх представників не направили, хоча були повідомлені про дату, час і місце судового засідання належним чином.
Ураховуючи наведене, висновки Європейського суду з прав людини у справі "В`ячеслав Корчагін проти Росії" та те, що явка учасників справи в суд касаційної інстанції не визнавалася обов`язковою, а участь у засіданні суду є правом, а не їх обов`язком, Верховний Суд у складі колегії дійшов висновку про можливість розгляду касаційної скарги по суті за відсутності представників Ради та ПП "Вогник".
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши наведені в касаційній скарзі доводи, перевіривши матеріали справи, Верховний Суд вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 24.04.2013 між Дніпродзержинською міською радою (зараз - Кам`янська міська рада) (орендодавець) та ПП "Вогник" (орендар) укладено договір № 12668 оренди земельної ділянки, відповідно до п. 1.1, 2.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове, платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення для розміщення антенно-фідерного устрою, площею 0,1501 га, кадастровий номер 1210400000:01:006:0002, яка розташована за адресою: м. Дніпродзержинськ, пр-т К. Маркса (зараз - м.Кам`янське, пр-т І. Франка).
12.07.2013 рішенням Ради № 842-38/VI затверджено нову технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста, яку введено в дію з 01.01.2014.
21.03.2014 сторони, керуючись рішенням Ради від 12.07.2013 № 842-38/VI, уклали додаткову угоду № 5083 до договору оренди, якою внесли зміни у п. 2.2, 3.2, 4.1, 4.4 договору оренди (далі - додаткова угода від 21.03.2014 № 5083).
Відповідно до п. 2.2 договору оренди в редакції додаткової угоди від 21.03.2014 №5083 нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 11.02.2014 становить 239 724,71 грн.
Згідно із п. 4.1 договору оренди в редакції додаткової угоди від 21.03.2014 № 5083 орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 7 191,75 грн/рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішення Ради від 12.07.2013 № 842-38/VI.
Розмір орендної плати переглядається, зокрема, у випадках: прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати відповідно до чинного законодавства; затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (п. 4.4 договору оренди в редакції додаткової угоди від 21.03.2014 № 5083).
Також сторони у додатковій угоді від 21.03.2014 № 5083 погодили доповнити договір оренди землі п. 9.6.14, відповідно до якого у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати орендар протягом місяця з моменту прийняття такого рішення орендодавцем або вступу в дію відповідного нормативно-правового акта зобов`язаний звернутися до орендодавця із заявою про внесення змін до п. 4.1 договору оренди землі щодо зміни розміру орендної плати за договором, а також здійснити всі необхідні дії для виготовлення, укладення додаткової угоди про зміну розміру орендної плати за договором оренди землі, та подати цю додаткову угоду до податкових органів.
Згідно із пп. 9.2.3 п. 9 договору оренди орендодавець має право, зокрема, вимагати від орендаря збільшення розміру орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства розмірів земельного податку та з інших мотивів, визначених умовами договору.
Відповідно до п. 12.1 договору оренди зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.
Договір укладається строком до 29.03.2023 (п. 3.1 договору оренди).
24.04.2013 Рада передала, а ПП "Вогник" прийняло вказану земельну ділянку в оренду згідно з актом приймання-передачі земельної ділянки.
29.09.2017 рішенням Ради № 816-19/VII затверджено Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста, яке набрало чинності з 01.10.2017, у п. 5 якого визначено, що розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у відсотках від нормативної грошової оцінки, а саме 4 % для земель, які не використовуються орендарями для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також не використовуються для розміщення об`єктів торгівлі пальним та паливом, розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності. Для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земель (п. 8.1 Положення). Землекористувачам одержати витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (п. 4 рішення).
22.06.2018 рішенням Ради № 1105-25/VII установлено на території міста ставки земельного податку та розмір орендної плати за землю, відповідно до якого річний розмір орендної плати за користування юридичними особами земельними ділянками для розміщення та експлуатації інших засобів зв`язку (код 13.03) становить 4 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до витягу від 04.03.2019 № 980, сформованого Міськрайонним управлінням у Петриківському районі та у м.Кам`янське (відділ у м. Кам`янське) ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області на замовлення Ради, нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки станом на 01.03.2019 становить 556 630,49 грн. Нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки розрахована виходячи, зокрема, із сукупного коефіцієнта Км3 у значенні 1,02, встановленого рішенням Ради від 12.07.2013 № 842-38/VI.
З огляду на викладені обставини, вказуючи на те, що ПП "Вогник" в порушення рішень Ради від 12.07.2013 №842-38/VI, від 29.09.2017 № 816-19/VII та умов п. 9.6.14 договору оренди в добровільному порядку не заявив про внесення змін до договору оренди в частині встановлення нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки у розмірі 556 630,49 грн та визначення нового розміру орендної плати у розмірі 22 265,22 грн/рік без ПДВ, Рада звернулася до господарського суду із позовом про внесення таких змін у договір оренди відповідно до ст. 651 ЦК України, ст. 288, 289 ПК України, ст. 21, 23, 30 Закону України "Про оренду землі" та п. 4.4 договору оренди в редакції додаткової угоди від 21.03.2014 № 5083.
Відмовляючи у задоволенні позову, суди попередніх інстанцій виходили з того, що витяг від 04.03.2019 № 980 в частині застосування сукупного коефіцієнта Км3 у значенні 1,02 для розрахунку нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки не відповідає рішенню Ради від 08.07.2015 № 1339-64/VI (щодо застосування сукупного коефіцієнта у значенні 0,5, а не 1,02), оскільки постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 23.07.2019 у справі №0440/5411/18 було скасовано рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.02.2019, яким було визнано протиправним та нечинним рішення Ради від 08.07.2015 № 1339-64/VI. Тому на момент вирішення спору у суді для визначення розміру нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки підлягав застосуванню сукупний коефіцієнт Км3 у значенні 0,5, а не 1,02.
Касаційний господарський суд погоджується з такими висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на таке.
Предметом розгляду у цій справі є вимоги Ради про внесення змін у п. 2.2 договору оренди (щодо встановлення нового розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки у розмірі 556 630,49 грн відповідно до витягу від 04.03.2019 № 980) та п. 4.1 договору оренди (щодо встановлення нового розміру орендної плати за користування земельною ділянкою у розмірі 22 265,22 грн/рік без ПДВ (4 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки).