ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2020 року
м. Київ
Справа № 917/536/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Дроботової Т. Б. - головуючого, Пількова К. М., Чумака Ю. Я.,
розглянувши у письмовому провадженні касаційну скаргу Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
на постанову Східного апеляційного господарського суду від 04.11.2019 (судді: Плахов О. В., Геза Т. Д., Мартюхіна Н. О.) і рішення Господарського суду Полтавської області від 13.08.2019 (суддя Киричук О. А.) у справі
за позовом Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
до Комунального підприємства теплового господарства "Гадячтеплоенерго"
про стягнення 733 355,63 грн,
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст і підстави позовних вимог
1.1. У квітні 2019 року Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (далі - АТ "НАК "Нафтогаз України") звернулося до Господарського суду Полтавської області з позовом до Комунального підприємства теплового господарства "Гадячтеплоенерго" (далі - КПТГ "Гадячтеплоенерго") про стягнення 733 355,63 грн, у тому числі 355 839,26 грн - пеня, 98 393,84 грн - 3 % річних, 279 122,53 грн - інфляційні втрати.
1.2. Позовні вимоги із посиланням на положення статей 11, 509, 525, 526, 530, 610, 612, 629, 655, 692, 712 Цивільного кодексу України, статей 173-175, 193, 216-218, 230, 231, 264-265 Господарського кодексу України, а також умови пункту 6.1 договору обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за договором щодо повної та своєчасної оплати поставленого природного газу.
1.3. У відзиві на позовну заяву КПТГ "Гадячтеплоенерго" зазначило, що на виконання укладеного між сторонами договору від 20.09.2016 № 3760/1617-ТЕ-24 (далі - договір від 20.09.2016) позивач у період із жовтня 2016 року по квітень 2017 року передав відповідачеві природний газ на загальну суму 20 154 891,39 грн.
Оплату за поставлений відповідачеві природний газ було здійснено відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20 (далі - Порядок від 11.01.2005 № 20), Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 (далі - Порядок від 04.03.2002 № 256) і власними коштами товариства з рахунку зі спеціальним режимом використання, відкритим на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 18.06.2014 № 217.
Так, КПТГ "Гадячтеплоенерго" зазначило, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20 згідно зі спільними протокольними рішеннями, за змістом яких передбачалося надання державою грошових коштів на погашення заборгованості, а також змінювалися строки виконання боржником грошових зобов`язань перед кредитором, які виникли на підставі договору від 20.09.2016, позивачеві перераховано кошти за спожитий природний газ у сумі 13 844 770,38 грн.
Оскільки із 01.01.2018 втратив чинність Порядок від 11.01.2005 № 20, АТ "НАК "Нафтогаз України" було перераховано у виді субвенцій з державного бюджету 955 445,52 грн на підставі і у порядку, встановленому згідно із Порядком від 04.03.2002 № 256. Отже, оплату за природний газ за період березень-квітень 2017 відповідач здійснив за рахунок коштів, виділених у виді субвенцій на оплату пільг та житлових субсидій населенню.
КПТГ "Гадячтеплоенерго" наголосило, що зважаючи на особливості здійснення господарської діяльності у сфері постачання та реалізації енергоносіїв, відповідач не може самостійно впливати на своєчасність розрахунків за природний газ, а отже вини КПТГ "Гадячтеплоенерго" у простроченні платежів за газ немає, що, у свою чергу, свідчить про відсутність складу правопорушення та згідно зі статею 218 Господарського кодексу України і статтею 617 Цивільного кодексу України позбавляє позивача права застосовувати до відповідача штрафні санкції.
Відповідач акцентує, що протягом опалювального сезону 2016-2017 років КПТГ "Гадячтеплоенерго" за власні кошти здійснило оплату поставленого природного газу у сумі 5 254 675,49 грн відповідно до пункту 6.2 договору із рахунку із спеціальним режимом використання, відкритого на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.06.2014 № 217, у зв`язку з чим відповідач погоджується з нарахуванням пені, 3 % річних та інфляційних втрат на суму, сплачену з розподільчого рахунку підприємства поза рахунками, проведеними за рахунок коштів державного бюджету.
Згідно з розрахунком відповідача до стягненню належать: пеня у сумі 37 161,79 грн, 3 % річних у сумі 5 876,85 грн та інфляційні втрати у сумі 5 405,76 грн.
1.4. КПТГ "Гадячтеплоенерго" також подало до суду клопотання про зменшення розміру пені до 10 % із посиланням на положення статті 551 Цивільного кодексу України і статті 233 Господарського кодексу України.
2. Короткий зміст судових рішень у справі
2.1. Рішенням Господарського суду Полтавської області від 13.08.2019, залишеним без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 04.11.2019, позов задоволено частково, стягнуто з КПТГ "Гадячтеплоенерго" на користь АТ "НАК "Нафтогаз України" пеню у сумі 37 161,79 грн, 3 % річних у сумі 5 876,85 грн та інфляційні втрати у сумі 5 405,76 грн. В іншій частині позову відмовлено.
Суди попередніх інстанцій дійшли висновку про правомірність нарахування пені, 3 % річних та інфляційних втрат на заборгованість за поставлений газ, оплачений відповідачем власними коштами підприємства, установивши помилковість визначеної позивачем суми заборгованості.
При цьому, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання КПТГ "Гадячтеплоенерго" про зменшення розміру штрафних санкцій.
3. Короткий зміст вимог касаційних скарг
3.1. Не погоджуючись із судовими рішеннями, АТ "НАК "Нафтогаз України" у касаційній скарзі просить скасувати рішення Господарського суду Полтавської області від 13.08.2019 і постанову Східного апеляційного господарського суду від 04.11.2019 у частині відмови у задоволенні позову про стягнення з КПТГ "Гадячтеплоенерго" пені у сумі 318 677,47 грн, 3 % річних у сумі 92 516,99 грн та інфляційних втрат у сумі 273 716,77 грн, прийняти в цій частині нове рішення про задоволення позову.
Так, скаржник вважає необґрунтованим застосування судами до спірних правовідносин у частині відмови у задоволенні вимог про стягнення з відповідача 3 % річних, інфляційних втрат і пені положень Порядку від 11.01.2005 № 20; наголошує, що відносини між сторонами спору регулюються умовами договору та нормами загального і спеціального законодавства, а посилання судів на укладення спільних протокольних рішень як на підставу для зміни порядку та строку розрахунків суперечать умовам договору, принципу обов`язковості виконання договірних зобов`язань.
Скаржник також вважає помилковими висновки судів про ототожнення Порядку від 04.03.2002 № 256 із Порядком від 11.01.2005 № 20 та зазначає, що Верховний Суд у справі № 910/3657/18 (постанова від 12.03.2019) дійшов висновку, що порядок перерахування коштів, визначений у Порядку від 04.03.2002 № 256, не передбачає зміни порядку та строків здійснення розрахунків між сторонами.
АТ "НАК "Нафтогаз України" вважає, що Порядок від 04.03.2002 № 256 регламентує виключно порядок розпорядження коштами із цільовим призначенням, які надходять на рахунки газопостачальних та газорозподільних компаній як реалізація державних соціальних гарантій певним категоріям громадян, і не передбачає обов`язку зміни умов договірних зобов`язань сторін.
Висновки судів про зміну строків здійснення розрахунків за договором на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256, на думку скаржника, не відповідають змісту цього нормативного акта.
3.2. У відзиві на касаційну скаргу КПТГ "Гадячтеплоенерго" просить відмовити у її задоволенні, а судові рішення у справі залишити без змін, наголошуючи на правомірності і законності висновків судів і безпідставності доводів скаржника.
4. Розгляд касаційної скарги і позиція Верховного Суду
4.1. Переглянувши у порядку письмового провадження оскаржувані у справі постанову Східного апеляційного господарського суду від 04.11.2019 і рішення Господарського суду Полтавської області від 13.08.2019, дослідивши доводи, наведені у касаційній скарзі та запереченнях на неї, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не може бути задоволена з таких підстав.
4.2. Суди попередніх інстанцій установили, що 20.09.2016 між Публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (після перейменування - АТ "НАК "Нафтогаз України", постачальник) і КПТГ "Гадячтеплоенерго" (споживач) укладено договір постачання природного газу № 3760/1617-ТЕ-24, згідно з яким:
- постачальник зобов`язується поставити споживачеві у 2016 - 2017 роках природний газ, а споживач - оплатити його на умовах цього договору. Природний газ, що постачається за цим договором, споживач використовує виключно для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню (пункти 1.1, 1.2 договору);
- згідно з пунктом 2.1 цього договору постачальник передає споживачеві з 01.10.2016 по 31.03.2017 (включно) природний газ обсягом до 3 840,0 тис. м3, у тому числі за місяцями, зазначеними у цьому пункті;
- приймання-передача газу, переданого постачальником споживачеві у відповідному місяці поставки, оформлюється актом приймання-передачі газу. Обсяг використання газу споживачем у відповідному місяці поставки встановлюється шляхом складання добових обсягів, визначених на підставі показів комерційного вузла/вузлів обліку газу (пункт 3.4 договору);
- згідно з пунктом 6.1 договору споживач здійснює оплату за природний газ виключно грошовими коштами шляхом 100 % поточної оплати протягом місяця поставки природного газу. Остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 25 числа (включно) місяця, наступного за місяцем поставки газу;
- згідно з пунктом 6.2 договору оплата за природний газ здійснюється таким чином: 1) споживач перераховує на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника кожного банківського дня розрахункового місяця кошти згідно з нормативами перерахування, затвердженими в установленому порядку, які зараховуються як оплата за природний газ, поставлений постачальником споживачеві в порядку, визначеному законодавством, - у разі, коли на споживача поширюється дія статті 191 Закону України "Про теплопостачання"; 2) у будь-якому випадку споживач зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі розрахуватись за поставлений природний газ відповідно до пункту 6.1 цього договору, - в разі, коли на поточний рахунок із спеціальним режимом використання споживача надходить недостатньо коштів для своєчасної оплати використаного природного газу; 3) з поточного рахунку споживача кошти перераховуються на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання постачальника та зараховуються як оплата за природний газ, поставлений постачальником споживачеві у визначеному законодавством порядку, - у разі, коли на споживача не поширюється дія положень статті 191 Закону України "Про теплопостачання" в частині відкриття поточного рахунку із спеціальним режимом використання; 4) шляхом зарахування постачальником коштів, що надійшли від споживача як погашення заборгованості за природний газ, поставлений за минулі періоди за договором, у порядку календарної заборгованості у споживача; 5) оплату інших платежів (пені, штрафів, судових зборів, інфляційних нарахувань тощо), крім суми основної заборгованості, споживач здійснює на поточний рахунок постачальника.
- у пункті 8.2 договору передбачено, що у разі прострочення споживачем оплати згідно з пунктом 6.1 цього договору він зобов`язується сплатити постачальникові пеню в розмірі 21 % річних, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який нараховується пеня, розраховану від суми простроченого платежу за кожний день прострочення. Нарахування пені не здійснюється постачальником на суми оплат, проведені споживачем відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20;
- згідно з пунктом 8.3 договору, з урахуванням пункту 11.3 цього договору укладення договорів про організацію взаєморозрахунків, а також підписання сторонами відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20 спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за природний газ і теплопостачання не звільняє споживача від обов`язку сплатити на користь постачальника платежі відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України, нараховані на всю суму заборгованості за цим договором;
- договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін, за їх наявності, і діє в частині реалізації природного газу з 01.10.2016 до 31.03.2017 (включно), а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення (пункт 12.1 договору).
Сторони вносили зміни до договору шляхом підписання додаткових угод від 23.01.2017 № 1 і від 31.03.2017 № 2 щодо оформлення змін і доповнень до договору; зменшення розміру відповідальності (з 21 % на 16,4 %); строку дії договору (з 01.0.2016 до 31.09.2017 (включно).
4.3. Суди попередніх інстанцій установили, що у період із жовтня 2016 року по квітень 2017 року АТ "НАК "Нафтогаз України" (постачальник) передало КПТГ "Гадячтеплоенерго" природний газ на загальну суму 20 154 891,39 грн, що підтверджується актами приймання-передачі природного газу.
При цьому, суди установили, що між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Полтавській області (сторона 1), Департаментом фінансів Полтавської облдержадміністрації (сторона 2), фінансовими управліннями райдержадміністрацій Донецької області або КПТГ "Гадячтеплоенерго" (сторона 3) і АТ "НАК "Нафтогаз України" з метою погашення взаємної заборгованості укладено (підписано) спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, природний газ та послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України, предметом яких є організація проведення сторонами взаєморозрахунку відповідно до Порядку від 11.01.2005 № 20.
На виконання спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за природний газ і теплопостачання за рахунок коштів загального фонду державного бюджету АТ "НАК "Нафтогаз України" перераховано 13 544 770,38 грн, що підтверджують матеріали справи і чого не заперечує відповідач.
4.4. У статті 12 Господарського кодексу України передбачено, що держава для реалізації економічної політики, виконання цільових економічних та інших програм і програм економічного і соціального розвитку застосовує різноманітні засоби і механізми регулювання господарської діяльності. Основними засобами регулюючого впливу держави на діяльність суб`єктів господарювання є, зокрема, регулювання цін і тарифів; надання інвестиційних, податкових та інших пільг; надання дотацій, компенсацій, цільових інновацій та субсидій.