1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



04 лютого 2020 року

м. Київ




Справа № 924/57/19



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Дроботової Т. Б. - головуючого, Пількова К. М., Зуєва В. А.,



секретар судового засідання - Грузицька І. В.,



за участю представників:

позивача - не з`явилися,

відповідача - Войналович О. М.,

третьої особи - Голдзіцької О. К.,



розглянувши у відкритому судовому засіданні у режимі відеоконференції касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Хмельницький завод експериментального виробництва"

на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 26.09.2019 (судді: Гудак А. В., Саврій В. А., Олексюк Г. Є.) у справі

за позовом Хмельницької міської ради

до Приватного акціонерного товариства "Хмельницький завод експериментального виробництва",

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - ОСОБА_1,

про зобов`язання вчинити дії,



В С Т А Н О В И В:



1. Короткий зміст позовних вимог і заперечень

1.1. У січні 2019 року Хмельницька міська рада звернулася до Господарського суду Хмельницької області з позовом до Приватного акціонерного товариства "Хмельницький завод експериментального виробництва" (далі - ПрАТ "Хмельницький завод експериментального виробництва") про зобов`язання відповідача вчинити дії з передачі кімнат НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_1, НОМЕР_2 у гуртожитку, розташованому по АДРЕСА_1, у власність територіальної громади м. Хмельницького шляхом підписання акта прийому-передачі.

Позов із посиланням на положення статей 1, 3, 5, 14, 18 Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" обґрунтовано безпідставною відмовою відповідача у передачі позивачеві спірних кімнат у гуртожитку.

1.2. Заперечуючи проти позову, ПрАТ "Хмельницький завод експериментального виробництва" у відзиві на позов наголосило, що саме це товариство є власником спірних кімнат у будинку, розташованому по АДРЕСА_1, тому вимоги позивача про їх безоплатну передачу є неправомірними. Крім того, спірні кімнати не обліковуються у державному житловому фонді та передані Об`єднанню співвласників багатоквартирного житлового будинку "Росинка" (далі - ОСББ "Росинка").

2. Короткий зміст судових рішень

2.1. Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 28.05.2019 (суддя Гладій С. В.) у позові відмовлено.

Місцевий господарський суд виходив із того, що будинок по АДРЕСА_1 є житловим будинком, який перебуває у власності відповідача; його не було включено до статутного капіталу товариства відповідача, створеного у процесі приватизації, а отже правових підстав для задоволення позову немає.

2.2. Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 26.09.2019 (судді: Гудак А. В., Саврій В. А., Олексюк Г. Є.) рішення Господарського суду Хмельницької області від 28.05.2019 скасовано. Прийнято нове рішення, яким позов задоволено; зобов`язано ПрАТ "Хмельницький завод експериментального виробництва" вчинити дії з передачі кімнат НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_1, НОМЕР_2 у гуртожитку по АДРЕСА_1 Хмельницькому у власність територіальної громади м. Хмельницького шляхом підписання акта приймання-передачі.

Суд апеляційної інстанції виходив із того, що гуртожитки, які увійшли до статутного фонду (капіталу) під час приватизації чи корпоратизації і були фактично викуплені у держави в ході приватизації, у тому числі ті, що у подальшому були передані до статутних капіталів інших юридичних осіб або відчужені в інший спосіб, є лише однією із (але не виключною) категорій гуртожитків, на які поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" та які, відповідно, мають бути передані у власність територіальних громад. Апеляційний господарський суд установив, що спірна будівля за адресою: АДРЕСА_1 є гуртожитком, який увійшов до статутного фонду товариства, у подальшому реорганізоване у ПрАТ "Хмельницький завод експериментального виробництва", у процесі приватизації; доказів того, що спірний гуртожиток побудовано або придбано до 01.12.1991 приватними або колективними власниками за власні або залучені кошти, у матеріалах справи немає, отже спірні кімнати у гуртожитку мають бути передані у комунальну власність територіальної громади м. Хмельницького з урахуванням вимог Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків".

3. Короткий зміст касаційної скарги і заперечення на неї

3.1. Не погоджуючись із висновками суду апеляційної інстанції, викладеними у постанові Північно-західного апеляційного господарського суду від 26.09.2019, ПрАТ "Хмельницький завод експериментального виробництва" подало касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову у справі, а справу направити на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

Підставами для скасування оскарженої постанови у справі ПрАТ "Хмельницький завод експериментального виробництва" зазначає неправильне застосування положень частин 1, 3 статті 14 Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" і порушення норм процесуального права, а саме статей 75-79, 86 Господарського процесуального кодексу України, що унеможливило встановлення фактичних обставин, які мають значення для правильного вирішення справи. Зокрема, скаржник вважає недоведеною наявність у відповідача зобов`язання із передачі спірних кімнат і направлення йому актів приймання-передачі об`єкта та наголошує, що спірний будинок не є гуртожитком, а є саме житловим будинком, що підтверджується, у тому числі, актом державної комісії з прийомки в експлуатацію 16-квартирного житлового будинку, розташованого у АДРЕСА_2, Хмельницького БМУ-69, затвердженим рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради депутатів трудящих від 1975 року № 262/Г. Крім того, порядку і строків передачі гуртожитку не визначено, адже не затверджена Загальнодержавна цільова програма передачі гуртожитків у власність територіальних громад.

3.2. У відзиві на касаційну скаргу ОСОБА_1 просить відмовити у її задоволенні, а оскаржену постанову залишити без змін як законну та обґрунтовану.

4. Розгляд касаційної скарги та позиція Верховного Суду

4.1. Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників учасників справи, дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи та аргументи, викладені у відзиві на неї, перевіривши матеріали справи щодо правильності застосування апеляційним господарським судом норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не може бути задоволена з таких підстав.

4.2. Як установив апеляційний господарський суд і свідчать матеріали справи, 14.01.1994 між Комітетом економіки обласної державної адміністрації Хмельницької області - продавцем та організацією орендарів Хмельницького орендного дослідно-експериментального заводу - покупцем укладено договір купівлі-продажу державного майна, за умовами якого об`єктом купівлі-продажу є державне майно, здане в оренду організації орендарів Хмельницьким орендним дослідно-експериментальним заводом відповідно до договору оренди від 01.11.1990; адреса підприємства: м. Хмельницький, вул. Вінницьке шосе, 6.

У пункті 1.2 договору зазначено, що розмір викупу державного майна (ціна продажу) згідно з актом цілісного майнового комплексу становить 620 971 крб.

Між сторонами підписано акт передачі майна, придбаного організацією орендарів Хмельницького дослідно-експериментального заводу згідно з договором купівлі-продажу від 14.01.1994, за яким покупець прийняв будівлі та споруди, у тому числі, споруду гуртожитку (малосімейку) за балансовою (залишковою) вартістю 62 371 крб.

Згідно з розпорядженням Хмельницької міської ради народних депутатів від 01.02.1994 № 221 зареєстровано договір купівлі-продажу державного майна організацією орендарів Хмельницького орендного дослідно-експериментального заводу.

Колективне підприємство "Хмельницький дослідно-експериментальний завод", створене організацією орендарів Хмельницького дослідно-експериментального заводу, зареєстровано згідно з розпорядженням Хмельницької міської ради народних депутатів від 29.04.1994 № 1090.

За змістом довідки про перелік об`єктів нерухомості стосовно Закритого акціонерного товариства "Хмельницький завод експериментального виробництва" (далі - ЗАТ "Хмельницький завод експериментального виробництва") станом на 01.08.1998 за товариством обліковувався гуртожиток, вартість якого становила 140 070,15 грн.

Згідно з реєстраційним посвідченням від 28.08.1998, виданим Хмельницьким бюро технічної інвентаризації, за ЗАТ "Хмельницький завод експериментального виробництва" на праві приватної власності на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого Хмельницькою нотаріальною конторою 14.01.1994 за № 1-163, зареєстровано приміщення заводу, приміщення гуртожитку НОМЕР_5, АДРЕСА_1.

13.11.1998 виконком Хмельницької міської ради зареєстрував нову редакцію установчого договору про створення ЗАТ "Хмельницький завод експериментального виробництва", у пункті 3 якого зазначено, що товариство має статутний фонд у розмірі 1 814 139,78 грн, що становить 181 413 978 простих іменних акцій номінальною вартістю 0,01 грн (1 коп) кожна. Статутний фонд розподілений між акціонерами на акції, розмір яких зазначено у списку в розділі "Засновники".

До моменту реєстрації товариства кожний із акціонерів зобов`язаний внести не менше 50 % зазначеного у договорі вкладу. Акціонери вносять до статутного фонду вклад у розмірі, наведеному в списку в розділі "Засновники" (пункт 6 установчого договору).

Установчий договір містить список засновників товариства із частками в статутному фонді, які визначені у відсотковому співвідношенні до суми грошових коштів (внесків). Кількість засновників, зазначена в установчому договорі - 85 осіб, серед яких і ОСОБА_1

13.11.1998 зареєстровано статут ЗАТ "Хмельницький завод експериментального виробництва", у пункті 6.1 якого передбачено, що товариство має статутний фонд у розмірі 1 814 139,78 грн, що становить 181 413 978 простих іменних акцій номінальною вартістю 0,01 грн кожна. Збільшення або зменшення статутного фонду здійснюється в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Збільшення статутного фонду здійснюється шляхом випуску нових акцій або збільшення номінальної вартості акцій (пункт 6.2 статуту).

Згідно з витягом із протоколу від 22.07.1999 № 2 загальних зборів акціонерів ЗАТ "Хмельницький завод експериментального виробництва" затверджено рішення профкому про розподіл житлової площі в гуртожитку мешканцям гуртожитку з правом подальшого викупу: вирішено продати кімнати НОМЕР_1, НОМЕР_2 у будинку АДРЕСА_1 ОСОБА_1

23.09.1999 Хмельницьким бюро технічної інвентаризації видано довідку-характеристику № 4512, в якій зазначено, що квартира НОМЕР_1, розташована по АДРЕСА_1, перебуває у власності ЗАТ "Хмельницький завод експериментального виробництва".

За змістом довідки ЗАТ "Хмельницький завод експериментального виробництва" від 05.02.2002 № 13 товариство продає жилу площу мешканцям гуртожитку; станом на 01.02.2002 вартість 1 м2 становить 178,38 грн.

Згідно з листом Регіонального відділення Фонду державного майна по Хмельницькій області від 13.02.2006 № 04/01-42-427/06 у 1993 році комітет економіки Хмельницької обласної державної адміністрації здійснював приватизацію Орендного підприємства "Хмельницький дослідно-експериментальний завод" (правонаступник ЗАТ "Хмельницький дослідно-експериментальний завод"), під час якої гуртожиток по АДРЕСА_1 увійшов до статутного фонду ЗАТ і є власністю господарського товариства.


................
Перейти до повного тексту