ПОСТАНОВА
Іменем України
13 лютого 2020 року
Київ
справа №823/5229/15
адміністративне провадження №К/9901/43085/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шарапи В.М.,
суддів - Стеценка С.Г., Чиркіна С.М.,
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "КБ "Стандарт" (далі - уповноважена особа Фонду, Фонд, ПАТ "КБ "Стандарт", відповідно) Ірклієнка Юрія Петровича, на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 20 липня 2017 року у складі судді Рідзеля О.А. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 7 листопада 2017 року у складі колегії суддів: Літвіної Н.М. (головуючий), суддів: Ганечко О.М., Коротких А.Ю. у справі за позовом ОСОБА_2 до уповноваженої особи Фонду Ірклієнка Ю.П., про визнання протиправним і скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії,-
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій
1. У листопаді 2015 року позивач звернулася до суду з позовом у якому просила:
1.1 - визнати протиправним та скасувати наказ уповноваженої особи Фонду №11 від 9 вересня 2015 року в частині визнання нікчемним договору банківського вкладу №76911 від 6 лютого 2015 року та переказу коштів (транзакції), здійсненої ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_1 ) 6 лютого 2015 року в сумі 200 000 грн на підставі платіжного доручення №3360 від 6 лютого 2015 року на рахунок ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_2 ) № НОМЕР_3 ;
1.2 - зобов`язати уповноважену особу Фонду подати до Фонду додаткову інформацію щодо ОСОБА_4, як вкладника який має право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ "КБ "Стандарт" рахунок № НОМЕР_3 за рахунок Фонду.
2. Черкаський окружний адміністративний суд постановою від 20 липня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 7 листопада 2017 року, позов задовольнив.
Задовольняючи позов, суди попередніх інстанцій виходили з того, що позивач у розумінні норми статті 2 Закону України від 3 лютого 2012 року №4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (далі - Закон №4452-VI) є вкладником банку і на нього поширюються гарантії вкладника. При цьому відповідачем не надано жодного доказу, який би свідчив про наявність причинно-наслідкового зв`язку між правочином, укладеним позивачем з банком, і неплатоспроможністю банку, та/або недобросовісністю позивача при укладенні вказаного правочину.
3. Судами попередніх інстанцій встановлено:
3.1 6 лютого 2015 року між ПАТ "КБ "Стандарт" та позивачем укладено договір банківського вкладу (депозиту) №76911, відповідно до умов якого Банк прийняв на відкритий вкладний (депозитний) рахунок № НОМЕР_4 грошові кошти в сумі 200 000 грн до 13 лютого 2015 року. Банк зобов`язався повернути вклади і виплачувати проценти за вкладами на умовах та в порядку, встановленому цим договором.
3.2 6 лютого 2015 року на вказаний рахунок позивача надійшли грошові кошти у сумі 200 000 грн.
3.3 На підставі постанови правління Національного банку України від 19 лютого 2015 року №116 "Про віднесення публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Стандарт" до категорії неплатоспроможних", виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 19 лютого 2015 року №38 "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ КБ "Стандарт", згідно з яким з 20 лютого 2015 року запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ КБ "Стандарт".
3.4 Тимчасову адміністрацію в ПАТ КБ "Стандарт" запроваджено строком на три місяці з 20 лютого 2015 року по 19 травня 2015 року включно.
3.5 18 травня 2015 року виконавча дирекція Фонду прийняла рішення №101 про продовження строків здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ КБ "Стандарт" до 18 червня 2015 року включно та продовження повноважень уповноваженої особи Фонду на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ КБ "Стандарт" Грицака І.Ю.
3.6 Відповідно до постанови правління Національного банку України від 18 червня 2015 року №385 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ КБ "Стандарт" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 19 червня 2015 року №120 "Про початок процедури ліквідації ПАТ КБ "Стандарт" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку", згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПАТ КБ "Стандарт" та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ КБ "Стандарт" провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Грицака І.Ю. строком на 1 рік з 19 червня 2015 року до 18 червня 2016 року включно.
3.7 Рішенням виконавчої дирекції Фонду №208 від 12 листопада 2015 року змінено уповноважену особу Фонду, якій делегуються повноваження ліквідатора ПАТ КБ "Стандарт". Згідно з зазначеним рішенням всі повноваження ліквідатора ПАТ КБ "Стандарт" делеговано провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Ірклієнку Ю.П. з 16 листопада 2015 року (згідно інформації з офіційного сайту Фонду гарантування вкладів фізичних осіб).
3.8 24 червня 2015 року на офіційному сайті Фонду опубліковано оголошення про те, що у зв`язку з прийняттям виконавчою дирекцією Фонду рішення від 19 червня 2015 року №120, "Про початок процедури ліквідації ПАТ "КБ "Стандарт" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку", Фонд з 26 червня 2015 року розпочинає виплати коштів вкладникам даного банку.
3.9 Для отримання коштів вкладники ПАТ "КБ "Стандарт" з 26 червня 2015 року до 6 серпня 2015 року включно можуть звертатись до установ банку-агента Фонду ПАТ "УКРІНБАНК".
3.10 У зв`язку з чим позивач звертався до банку - агента Фонду ПАТ "УКРІНБАНК" з метою отримання гарантованої суми відшкодування за рахунок Фонду, однак у виплаті грошових коштів йому було відмовлено, у зв`язку з відсутністю його даних у Загальному реєстрі вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
3.11 Відповідно до копії наказу уповноваженої особи Фонду Грицака І.Ю. від 9 вересня 2015 року №11 "Про визнання правочинів (договорів) нікчемними", зважаючи на звернення до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення щодо виявлення фактів шахрайства та інших протиправних дій працівників банку та інших осіб стосовно ПАТ КБ "Стандарт", визнано нікчемними всі транзакції та правочини (договори), згідно переліку, який додається до цього Наказу.
3.12 Листом від 3 листопада 2016 року №03/11-1100 уповноваженою особою Фонду Ірклієнком Ю.П. повідомлено позивача, що переказ коштів (транзакція) здійснений ОСОБА_3 6 лютого 2015 року в сумі 200 000 грн на підставі платіжного доручення від 6 лютого 2015 року на рахунок позивача є нікчемним відповідно до вимог статті 38 Закону №4452-VI та статті 228 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).
3.13 Уважаючи такі дії та рішення відповідачів протиправними, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернулась з даним позовом до суду.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
4. Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, уповноважена особа Фонду звернулася із касаційною скаргою, у якій просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову.
4.1. На обґрунтування касаційної скарги відповідач зазначив, що за наслідками проведеної перевірки встановлено, що здійснюючи переказ від ОСОБА_3 на рахунок позивача, банком порушено черговість проведення переказів, що свідчить про надання переваги перед іншими кредиторами банку. Оскільки правочин, за наслідками якого позивач отримав кошти, є нікчемним в силу приписів пункту 7 частини третьої статті 38 Закону №4452-VI, то у позивача відсутнє право на отримання коштів за вкладом за рахунок Фонду.
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
5. Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне.
6. Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені, зокрема, Законом №4452-VI.
7. Частиною першою статті 3 Закону №4452-VI визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
8. Відповідно до частини першої статті 26 Закону №4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000,00 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
9. Виконання зобов`язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов`язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам після ухвалення рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.
10. Згідно з положеннями статті 27 Закону №4452-VI уповноважена особа Фонду складає перелік рахунків вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку.
11. Нарахування відсотків за вкладами припиняється у день початку процедури виведення Фондом банку з ринку (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - у день прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку).
12. Уповноважена особа Фонду протягом 15 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку формує:
1) перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню;
2) перелік рахунків вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-6 частини четвертої статті 26 цього Закону;
3) переліки рахунків, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку відсотки за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України "Про банки і банківську діяльність", або мають інші фінансові привілеї від банку та осіб, які використовують вклад як засіб забезпечення виконання іншого зобов`язання перед цим банком, що не виконане;
4) перелік рахунків вкладників, що перебувають під арештом за рішенням суду;
5) перелік рахунків вкладників, вклади яких мають ознаки, визначені статтею 38 цього Закону. Кошти за такими вкладами виплачуються Фондом після проведення аналізу ознак, визначених статтею 38 цього Закону, у тому числі шляхом надіслання запитів клієнтам банку, у порядку та строки, встановлені Фондом, а також підтвердження відсутності таких ознак.
13. Виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр відшкодувань вкладникам для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладник має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду. Фонд не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку розміщує оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам на офіційному веб-сайті Фонду.
14. Фонд також оприлюднює оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам у газеті "Урядовий кур`єр" або "Голос України".
15. Інформація про вкладника в переліку рахунків вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.
16. Системний аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про те, що держава гарантує фізичним особам, які на момент прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, мали у такому банку вклад (від 10 грн), відшкодування суми коштів, розміщених на цьому вкладі, включаючи нараховані відсотки, за рахунок коштів Фонду у межах суми, встановленої адміністративною радою Фонду, яка не може бути меншою 200000 грн. Фактична виплата гарантованої суми відшкодування здійснюється Фонду відповідно до затверджених виконавчою дирекцією Фонду реєстрів вкладників, сформованих на підставі переліку вкладників з визначенням суми відшкодування для кожного з них, що складаються уповноваженою особою Фонду.
17. Суд касаційної інстанції зауважує, що підставою для поширення на особу гарантій, передбачених Законом №4452-VI щодо відшкодування вкладу, є наявність у такої особи залишку коштів на банківському рахунку, що відкритий на її ім`я, тобто наявність вкладу та статусу вкладника у особи. При цьому положення чинного законодавства не пов`язують визначення статусу вкладника банку та виникнення у нього права на отримання гарантованої суми відшкодування вкладу із походженням на відповідному вкладному (депозитному, поточному) рахунку коштів.