ПОСТАНОВА
Іменем України
13 лютого 2020 року
Київ
справа №802/3717/15-а
адміністративне провадження №К/9901/11981/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді (судді-доповідача) - Данилевич Н.А.,
суддів - Бевзенка В. М.,
Шевцової Н.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження
касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Немирівське АТП - 10510"
на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21 січня 2016 року (головуючий суддя - Кузьмишин В.М., судді - Боровицький О.А., Сушко О.О.)
у справі № 802/3717/15-а
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
до Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Приватне акціонерне товариство "Немирівське АТП - 10510"
про визнання незаконною умови конкурсу та визнання незаконним та скасування рішення конкурсного комітету, -
в с т а н о в и в :
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ.
Короткий зміст позовних вимог
В жовтні 2015 року Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач, ФОП ОСОБА_1 ) звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації (далі - відповідач, Департамент), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Приватне акціонерне товариство "Немирівське АТП - 10510" (далі - ПрАТ "Немирівське АТП - 10510", скаржник, третя особа), в якому, з врахуванням заяви про зміну предмету позову, просив:
визнати незаконною затверджену Департаментом житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації умову конкурсу щодо недопущення до участі у конкурсі на об`єкті конкурсу № 116 Іллінці АС - Вінниця АС-3 - Дашів АС, рейси 993/994, 655/656 автобусів які дообладнані для перевезення пасажирів з транспортних засобів конструктивно призначених для інших цілей;
визнати незаконним та скасувати рішення, оформлене протоколом № 5 засідання конкурсного комітету з підготовки та проведення конкурсів на перевезення пасажирів на внутрішньообласних міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування від 10 липня 2015 року в частині недопуску перевізника фізичної особи підприємця ОСОБА_1 до участі у конкурсі, що відбувся 10 липня 2015 року на об`єкті конкурсу № 116 Іллінці АС - Вінниця АС-3 - Дашів АС, рейси 993/994, 655/656 та в частині визнання переможцем у вказаному конкурсі на об`єкті конкурсу № 116 Іллінці АС - Вінниця АС-3-Дашів АС, рейси 993/994, 655/656 ПрАТ "Немирівське АТП-10510" ;
визнати незаконним та скасувати наказ Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації від 07 серпня 2015 року №64 в частині введення в дію рішення обласного конкурсного комітету з підготовки та проведення конкурсів на перевезення пасажирів на внутрішньообласних міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, оформлене протоколом від 10 липня 2015 року №5 про визначення переможця конкурсу по маршруту Іллінці АС - Вінниця АС-3 - Дашів АС, рейси 993/994, 655/656.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 20 листопада 2015 року в задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що враховуючи, що автобус Mercedes-Benz 612 D є дообладнаний для перевезення пасажирів і не відповідає умовам конкурсу, то конкурсний комітет, керуючись підпунктом 6 пункту 12 Порядку, правомірно прийняв рішення про недопущення перевізника-претендента ФОП ОСОБА_1 щодо об`єкту конкурсу (маршруту): №116 Іллінці АС - Вінниця АС-3 - Дашів АС, рейси 993/994, 655/656, як такого, що подав конкурсну пропозиції, що не відповідає обов`язковим умовам конкурсу. Крім того, суд зауважив, що доводи позивача про порушення процедури проведення конкурсу, а саме недотримання термінів оприлюднення оголошення про проведення конкурсу, не заслуговують на увагу, оскільки рішення відповідача про оголошення проведення конкурсу на перевезення пасажирів було опубліковано не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку проведення конкурсу та із розміщенням вищевказаної інформації.
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21 липня 2016 року апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задоволено частково.
Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 20 листопада 2015 року у справі за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації про визнання незаконною умови конкурсу та визнання незаконним та скасування рішення конкурсного комітету скасувати.
Прийнято нову постанову, якою позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення, оформлене протоколом № 5 засідання конкурсного комітету з підготовки та проведення конкурсів на перевезення пасажирів на внутрішньообласних міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування від 10 липня 2015 року в частині не допуску перевізника фізичної особи підприємця ОСОБА_1 до участі у конкурсі, що відбувся 10 липня 2015 року на об`єкті конкурсу № 116 Іллінці АС - Вінниця АС-3 - Дашів АС, рейси 993/994, 655/656 та в частині визнання переможцем конкурсу - ПрАТ "Немирівське АТП-10510", що відбувся 10 липня 2015 року на об`єкті конкурсу № 116 Іллінці АС - Вінниця АС-3 - Дашів АС, рейси 993/994, 655/656.
Визнано протиправним та скасовано наказ Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації від 07 серпня 2015 року №64 в частині введення в дію рішення обласного конкурсного комітету з підготовки та проведення конкурсів на перевезення пасажирів на внутрішньообласних міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, оформлене протоколом від 10 липня 2015 року №5 про визначення переможця конкурсу по маршруту Іллінці АС - Вінниця АС-3 - Дашів АС, рейси 993/994, 655/656.
У задоволенні решти позову відмовлено.
Стягнуто з Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації на користь ФОП ОСОБА_1 судовий збір в сумі 5115,61 грн. (п`ять тисяч сто п`ятнадцять гривень шістдесят одну копійку. )
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи частково позовні вимоги, суд апеляційної інстанції виходив з того, що під час судового розгляду було встановлено, та не спростовано представниками відповідача, що у порушення вимог статті 44 Закону № 2344 та п. 10 Порядку № 1081 відповідачем умови конкурсу належним чином не були затверджені. Зокрема відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів, які б свідчили про затвердження обов`язкових умов конкурсу відповідним наказом. Посилання представників відповідача на наказ № 42 від 05 червня 2015 року "Про оголошення проведення конкурсу на перевезення пасажирів 10 липня 2015", як на наказ, яким затвердженні умови конкурсу не приймаються колегією суддів до уваги оскільки, його зміст не відповідає зазначеним обставинам. Колегія суддів дійшла висновку про те, що у даних спірних правовідносинах відповідач, як суб`єкт владних повноважень не наділений дискреційними повноваженнями в частині організації проведення конкурсу, оскільки норми Закону № 2344 та Порядку № 1081 містять імперативні вимоги щодо поведінки організатора конкурсу. В світлі викладеного колегія суддів дійшла висновку, що умови конкурсу підлягають обов`язковому затвердженню організатором і тільки після цього вони набувають чинності і стають обов`язковими до виконання усіма учасниками. Щодо недотримання термінів оприлюднення оголошення про проведення конкурсу, суд апеляційної інстанції зазначив, що, як вбачається з матеріалів справи, рішення відповідача про оголошення проведення конкурсу на перевезення пасажирів було опубліковано 10 червня 2015 року, а конкурс проведено 10 липня 2015 року, тобто на 30 день з дня опублікування оголошення. При цьому, конструкція норми п. 28 Порядку № 1081 містить імперативне визначення дотримання строку публікації оголошення у друкованих засобах масової інформації зокрема, на організатора конкурсу покладено обов`язок дотриматись проміжку у 30 днів між публікацією оголошення та проведенням самого конкурсу, що свідчить про порушення процедури проведення конкурсу. Разом з тим, суд апеляційної інстанції зауважив, що не підлягає задоволенню вимога позивача щодо визнання незаконною умови конкурсу щодо недопущення до участі у конкурсі автобусів, які дообладнані для перевезення пасажирів з транспортних засобів конструктивно призначених для інших цілей оскільки така умова не була затверджена відповідачем та не набула чинності тому не порушує права позивача.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву (заперечень)
В квітні 2016 року на адресу суду касаційної інстанції надійшла касаційна скарга Приватного акціонерного товариства "Немирівське АТП - 10510" на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21 січня 2016 року, в якій, скаржник просить скасувати зазначене рішення та залишити в силі постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 20 листопада 2015 року.
В обґрунтування поданої касаційної скарги ПрАТ "Немирівське АТП - 10510" вказує на те, що судом апеляційної інстанції не спростовано фактів, що встановлені судом першої інстанції, а саме - недопущення до участі в конкурсі на підставі ст. 45 Закону України "Про автомобільний транспорт", а не через невиконання умов конкурсу, встановлених організатором. Крім того, посилання суду апеляційної інстанції щодо незатвердження належним чином умов конкурсу, не відповідає дійсності, оскільки наказом № 42 від 05.06.2015 "Про оголошення проведення конкурсу на перевезення пасажирів 10 липня 2015 року" з додатками належним чином затверджені умови конкурсу, відповідно до вимог ст. 44 Закону № 2344 та п. 10 Порядку № 1081. Також скаржник стверджує, що суд апеляційної інстанції застосовує формальні міркування з приводу недотримання 30 днів до проведення самого конкурсу, оскільки на офіційній веб - сторінці відповідача оголошення про конкурс було оприлюднено 06.06.2015 до дня його проведення, тобто з дотримання строків, визначених п. 28 Порядку № 1081.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 15 червня 2016 року за даною касаційною скаргою відкрито касаційне провадження.
19.07.2016 на адресу суду касаційної інстанції надійшло заперечення позивача на подану касаційну скаргу, в якому він вважає доводи останньої безпідставними та необґрунтованими та просить залишити без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції- без змін.
Ухвалою Верховного Суду від 12 лютого 2020 року касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Немирівське АТП - 10510" призначено до касаційного розгляду .
II. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Згідно розпорядження голови Вінницької обласної адміністрації від 02 лютого 2011 року №43 "Про перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування" із змінами, відповідно до вимог Закону України "Про автомобільний транспорт" виконання функцій організатора пасажирських перевезень покладено на Департамент житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації.
05 червня 2015 року Департаментом житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації прийнято наказ №42 "Про оголошення проведення конкурсу на перевезення пасажирів 10 липня 2015" про розміщення оголошення з проведення конкурсів на перевезення пасажирів на внутрішньообласних міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування в звичайному режимі руху на 10 липня 2015 року згідно переліку об`єктів та умов конкурсу.
Перелік об`єктів конкурсу та умови конкурсу були опубліковані 10 червня 2015 року в обласному щотижневику "Події, факти, новини Вінниччини" №23, що підтверджується копією витягу з даної газети (а.с. 55-56).
19 червня 2015 року ФОП ОСОБА_1 подав заяву на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на міжміському (приміському) маршруті загального користування, а саме: на об`єкт конкурсу № 116 Іллінці АС - Вінниця АС-3 - Дашів АС, рейси 993/994, 655/656. До заяви було додано: нотаріально завірена копія ліцензії на право надання послуг з перевезення пасажирів; перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на маршруті; копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті; документ, що посвідчує внесення плати за участь у конкурсі із зазначенням дати проведення конкурсу; копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті; письмова інформація про наявність або відсутність транспортних засобів, що пристосовані для перевезення осіб з особливими потребами; заповнена анкета відповідно до пункту 32 Порядку; копія штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) за останні повні квартали. Разом з тим, ПрАТ "Немирівське АТП - 10510" було подано документи для участі у конкурсі з перевезення пасажирів на міжміському (приміському) маршруті загального користування, а саме: на об`єкт конкурсу № 116 Іллінці АС - Вінниця АС-3 - Дашів АС, рейси 993/994, 655/656.
Позивач, вказав у переліку транспортних засобів, що пропонуються для використанні на об`єкті №116 Іллінці АС - Вінниця АС-3 - Дашів АС, номери рейсів 993/994, 655/656: автобус марки MERCEDES-BENZ, моделі 612D, пасажиромісткістю 22/21, VIN код НОМЕР_1, державний номерний знак НОМЕР_2, рік випуску 2000 та надав копію свідоцтва про реєстрацією транспортного засобу № НОМЕР_3 відповідно до вимог пункту 29 Порядку.
У свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу, на виконання вимоги пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2009 року №524 (чинний на момент перереєстрації ТЗ), в особливих відмітках вказано, що: "дообладнаний для перевезення пасажирів".
На виконання п. 37 Порядку організатором було направлено лист до управління Державної автомобільної інспекції у Вінницькій області від 23 червня 2015 року № 01-11-06/1647 про надання інформації щодо перевізників-претендентів, які Подали документи до участі у конкурсі 10 липня 2015 року. Листом управління Державної автомобільної інспекції у Вінницькій області від 06 липня 2015 року № 9/8308 чітко зазначено, що транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ, моделі 612D, пасажиромісткістю 22/21, VIN код НОМЕР_1, державний номерний знак НОМЕР_2 дообладнаний з вантажного т/з для перевезення пасажирів.
10 липня 2015 року відбулось засідання конкурсного комітету з підготовки та проведення конкурсів на перевезення пасажирів на внутрішньообласних міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування відносно об`єкта конкурсу № 116 Іллінці АС - Вінниця АС-3 - Дашів АС, рейси 993/994, 655/656.
Позивача, перевізника ФОП ОСОБА_1 до участі у вищевказаному конкурсі не допустили оскільки він подав конкурсну пропозицію що не відповідає обов`язковим умовам конкурсу, а саме автобус Mercedes-Benz 612 D дообладнаний для перевезення пасажирів.
Переможцем по вищевказаному об`єкту конкурсу визнано ПрАТ "Немирівське АТП - 10510", яке оформлене протоколом №5 від 10 липня 2015 року.
Наказом Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації від 07 серпня 2015 року №64 введено в дію рішення обласного конкурсного комітету з підготовки та проведення конкурсів на перевезення пасажирів на внутрішньообласних міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, оформлене протоколом від 10 липня 2015 року №5 про визначення переможця конкурсу по об`єктах конкурсу, в т.ч. по маршруту Іллінці АС - Вінниця АС-3 - Дашів АС, рейси 993/994, 655/656.
Зазначене, на думку позивача, порушує його права та інтереси, тому з метою їх захисту звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)
Частина 1 статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 N 2344-III (далі - Закон № 2344-III): Організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Частина друга статті 45 Закону № 2344-III містить перелік автомобільних перевізників, які не допускаються до участі у конкурсі, а саме:
- визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб`єкта господарювання;