ПОСТАНОВА
Іменем України
12 лютого 2020 року
Київ
справа №401/2611/16-а(2-а/401/4/17)
касаційне провадження №К/9901/16340/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Чиркіна С.М.,
суддів: Єзерова А.А., Саприкіної І.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Голови ОСББ "Радужне-23" ОСОБА_1 на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.04.2017 (головуючий суддя: Добродняк І.Ю., судді: Семененко Я.В., Бишевська Н.А.) у справі №401/2611/16-а (2-а/401/4/17) за позовом Голови ОСББ "Радужне-23" ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області, третя особа: Комунальне підприємство "Житлосервіс-2012" про зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2016 року Голова ОСББ "Радужне-23" ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області (далі - відповідач), третя особа: Комунальне підприємство "Житлосервіс-2012" (далі - КП "Житлосервіс-2012"), в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просив:
зобов`язати відповідача негайно здійснити передачу будинку (житловий комплекс з усіма його частинами) на баланс ОСББ "Радужне-23" відповідно до вимог чинного законодавства шляхом складання відповідного акту; передати план земельної ділянки, технічний паспорт (оновлений станом на 01.09.2016), свідоцтво про право власності на житловий комплекс (реєстраційне посвідчення) та відповідну технічну документацію (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани поверхів, схеми інженерного обладнання, в т.ч.: холодного та гарячого водопостачання, каналізації, теплопостачання, електропостачання, газопостачання, домові книги (картотеку), плани зовнішніх мереж тощо).
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 30.06.2016 відповідно до вимог Закону України від 29.11.2001 №2866-III "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" (далі - Закон №2866-III) було зареєстроване ОСББ "Радужне-23", за адресою: вул. Богуна, 5, м. Світловодськ, Кіровоградська область. Співвласниками багатоквартирного будинку на Загальних зборах було прийнято рішення прийняти на баланс ОСББ житловий будинок № 5 по вул. Богуна в м.Світловодську Кіровоградської області . З метою управління житловим будинком позивач неодноразово звертався до виконкому із вимогою передати зазначений будинок на баланс ОСББ, однак відповідач ухиляється від обов`язку щодо передачі спірного будинку в управління позивача. Вважає, що належним способом захисту його порушених прав є зобов`язання відповідача вчинити дії щодо передачі будинку в управління ОСББ "Радужне-23".
Постановою Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 19.01.2017 адміністративний позов задоволено:
зобов`язано протягом одного місяця забезпечити здійснення передачі багатоквартирного будинку (цілісного житлового комплексу), який розташований за адресою: вул. Богуна, 5 в місті Світловодську Кіровоградської області на баланс ОСББ "Радужне-23" відповідно до вимог чинного законодавства шляхом складання відповідного акту з переданням плану земельної ділянки, технічного паспорту, складеного станом на 01.09.2016, документи, які посвідчують право власності на цілісний житловий комплекс та технічну документацію у повному обсязі, (інвентарну справу, акт введення в експлуатацію, план поверхів, схеми інженерного обладнання, у тому числі холодного та гарячого водопостачання, каналізації, теплопостачання, електропостачання, газопостачання, плани зовнішніх мереж, тощо).
Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції виходив з того, що суб`єктом владних повноважень в порушення вимог Закону №2866-III та Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301 (далі - Порядок №301), не забезпечено здійснення передачі на баланс ОСББ "Радужне-23" спірного багатоквартирного будинку. Суд першої інстанції зазначив, що відповідач не надав доказів виконання рішення Світловодської міської ради від 26.02.2016 № 118 в частині передачі з балансу КП "Житлосвіт 2012" на баланс КП "Житлосервіс 2012" житлового фонду комунальної власності, в т.ч. багатоквартирного будинку по вул.Богуна, 5, як і не довів, що вказаний будинок обліковується на балансі КП "Житлосервіс 2012".
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.04.2017 скасовано постанову Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 19.01.2017 та ухвалено нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Ухвалюючи таке рішення, суд апеляційної інстанції виходив з того, що балансоутримувачем спірного об`єкту нерухомості є КП "Житлосервіс 2012". Відповідно до частини вісімнадцятої статті 6 Закону №2866-III колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об`єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об`єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж. Відповідачем з метою реалізації своїх повноважень з управління об`єктами у сфері житлово-комунальних послуг прийняв рішення від 18.08.2016 №662 "Про списання багатоквартирного житлового будинку по вул. Богуна . 5, м.Світловодськ з балансу КП "Житлосервіс 2012", яким доручив фактичному балансоутримувачу (КП "Житлосервіс 2012") забезпечити передачу спірного будинку в управління ОСББ "Радужне-23". З приводу фактичного виконання рішення №662 щодо передачі зазначеного будинку на баланс ОСББ "Радужне-23" апеляційний суд зазначив, що причини невиконання цього рішення були предметом розгляду на робочій нараді у першого заступника Світловодського міського голови від 30.11.2016 (протокол робочої наради від 30.11.2016), за наслідками якої було вирішено прийняти розпорядження від 22.12.2016 № 219-р "Про реалізацію рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради від 18.08.2016", яким зобов`язано виконуючого обов`язки начальника управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Світловодської міської ради створити спільну комісію із представників підпорядкованих управлінню КП "Житлосвіт 2012" та КП "Житлосервіс 2012" із залученням представника ОСББ "Радужне-23" для проведення обстеження технічного стану багатоквартирного будинку за адресою: вул. Богуна, 5, м.Світловодськ, Кіровоградської області, а також директору КП "Житлосервіс 2012" забезпечити виконання пунктів 3,4 рішення виконкому №662, у зв`язку з чим, підготовлений пакет документів щодо списання спірного будинку, надати на затвердження заступнику міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, з питань житлово-комунального господарства, архітектури та будівництва. За встановлених у справі обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що відповідачем у спосіб та у межах визначених законом повноважень вчинено ряд дій пов`язаних із передачею будинку в управління позивача. Окремо суд апеляційної інстанції відзначив, що обставин пов`язані із виконанням рішення від 22.12.2016 №219-р не підлягають з`ясуванню в межах даної справи, оскільки знаходяться за межами публічно-правових відносин, пов`язані з захистом права користування майном, здійсненням ОСББ функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об`єднання, належне утримання будинку та виконання зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, позивач подав касаційну скаргу, у якій з посиланням на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права просить суд скасувати вказане рішення, а рішення суду першої інстанції залишити в силі. Касаційна скарга обґрунтованими неповним з`ясуванням судом апеляційної інстанції обставин справи, що призвело до неправильного вирішення спору. Скаржник зазначив, що повноваження щодо розпорядження майном, яке належить до комунальної власності територіальної громади, вирішення питання про передачу об`єктів комунальної власності відноситься до виключної компетенції міської ради, яка виражає волю територіальної громади, шляхом прийняття відповідних рішень. Скаржник наполягає на тому, що відповідач ухилився від виконання покладених на нього законодавцем повноважень.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 02.06.2017 відкрито касаційне провадження у справі.
15.12.2017 року розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України від 03.10.2017 року №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", яким КАС України викладено в новій редакції.
Підпунктом 4 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України в редакції згаданого Закону передбачено, що касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
У лютому 2018 року цю справу передано на розгляд Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
В порядку статті 31 КАС України, пункту 15 Перехідних положень КАС України за результатами повторного автоматизованого розподілу від 14.06.2019 визначений новий склад суду.
Ухвалою Верховного Суду від 10.02.2020 справу прийнято до провадження та призначено її до розгляду в порядку письмового провадження відповідно до вимог статті 345 КАС України.
Учасники справи правом на подання відзиву на касаційну скаргу не скористалися.
Верховний Суд переглянув оскаржуване судове рішення у межах доводів касаційної скарги, з урахуванням вимог статті 341 КАС України з`ясував повноту фактичних обставин справи, встановлених судом, перевірив правильність застосування норм матеріального і процесуального права та дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Виконавчий комітет Світловодської міської ради прийняв рішення від 26.02.2016 №118 "Про визнання КП "Житлосервіс 2012" балансоутримувачем об`єктів житлового фонду комунальної власності територіальної громади м. Світловодська", яким вирішив:
передати з балансу КП "Житлосвіт 2012" на баланс КП "Житлосервіс 2012" об`єкти житлового фонду комунальної власності територіальної громади м. Світловодська;
створити комісію (у складі згідно додатку № 1) для передачі з балансу КП "Житлосвіт 2012" на баланс КП "Житлосервіс 2012" об`єктів житлового фонду комунальної власності територіальної громади м. Світловодська та здійснити передачу із складенням актів прийому-передачі;
даній комісії подати акти прийому-передачі об`єктів житлового фонду на затвердження виконавчому комітетові Світловодської міської ради в термін до 10 березня 2016 року.
Також цим рішенням визнано таким, що втратило чинність рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради від 11.07.2014 №522 "Про визнання КП "Житлосвіт 2012" балансоутримувачем житлового фонду".
На виконання цього рішення КП "Житлосервіс 2012" прийнято на свій баланс від КП "Житлосвіт 2012" житлові будинки та споруди, в тому числі, багатоквартирний будинок, що знаходиться за адресою: м. Світловодськ, вул. Богуна, 5, що підтверджується відомостями, зазначеними у акті приймання-передачі основних засобів, затвердженим міським головою 01.03.2016. В якості додатку до цього акту приймання-передачі зазначено перелік технічної документації.
Співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: м. Світловодськ, вул. Богуна, 5 було вирішено створити ОСББ "Радужне-23".
З метою реалізації вимог Закону №2866-III позивач звернувся до Світловодського міського голови з листом від 15.07.2016 № 1, в якому просив в строк до 15.08.2016 здійснити передачу вказаного вище будинку на обслуговування ОСББ.
За результатами розгляду цього питання Виконавчим комітетом Світловодської міської ради (відповідачем) в межах повноважень, визначених статтею 30 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон №280/97-ВР), прийнято рішення від 18.08.2016 №662, яким вирішено:
КП "Житлосервіс 2012" здійснити списання з балансового рахунку підприємства №103 "Дома и сооружения" багатоквартирного будинку по вул. Богуна, 5 в м.Світловодськ, з одночасною підготовкою відповідного авізо та з дотриманням пункту 10 Порядку № 301;
КП "Житлосервіс 2012" та ТОВ "ЯРК-Комфорт" передати ОСББ "Радужне-23" технічну документацію, особові по квартирні картки мешканців будинку та іншу технічну документацію, пов`язану з вищевказаним будинком;
КП "Житлосервіс 2012" підготувати акт про списання багатоквартирного будинку з балансу, затвердженого Порядком зразка після проведення комісійного обстеження технічного стану та заповнення відповідної інформації;
КП "Житлосервіс 2012" забезпечити підписання акту про списання багатоквартирного будинку з балансу членами комісії, подати на погодження до виконавчого комітету Світловодської міської ради і затвердити даний акт.
Про прийняте виконавчим комітетом рішення від 18.08.2016 позивача повідомлено листом від 31.08.2016 № 01-17/182/1.
З огляду на те, що фактично передача багатоквартирного будинку в управління ОСББ "Радужне-23" не відбулася, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, Верховний Суд виходить з такого.
При вирішенні справи суди виходили з того, що даний спір є публічно-правовим та належить до юрисдикції адміністративних судів.
Верховний Суд не погоджується з таким висновком судів попередніх інстанцій, з огляду на таке.
Статтею 385 ЦК України передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносин, пов`язаних з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління регламентовані Законом України від 14.05.2015 №417-VIII "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" (далі - Закон №417-VIII).
Відповідно до частин першої, сьомої та восьмої статті 1 цього Закону багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири; управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб; управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.
Частиною першою статті 9 Закону №417-VIII передбачено, що управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку.
Згідно частини першої статті 10 Закону №417-VIII співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку врегульовано Законом № 2866-III.
Статтею 1 Закону №2866-III визначено, що під терміном об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) слід розуміти юридичну особу, створену власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Положеннями статті 4 цього Закону визначено, що об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об`єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об`єднання визначається цим Законом та іншими законами України. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання. Господарче забезпечення діяльності об`єднання може здійснюватися власними силами об`єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання. Об`єднання є юридичною особою, яка створюється відповідно до закону, має печатку із своїм найменуванням та інші необхідні реквізити, а також розрахункові рахунки в установах банку. Об`єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками.