ф
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2020 року
Київ
справа №811/1202/18
адміністративне провадження №К/9901/4511/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Загороднюка А.Г.,
суддів - Єресько Л.О., Соколова В.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної фіскальної служби України на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2018 року (суддя Хилько Л. І.) та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 15 січня 2019 року (судді: Чумак С.Ю., Чабаненко С. В., Юрко І. В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування наказу,
УСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування.
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернувся до з позовом до Державної фіскальної служби України (далі - відповідач, ДФС України), в якому просив суд визнати протиправним та скасувати наказ ДФС України "Про накладення дисциплінарного стягнення" від 28 лютого 2018 року № 14-ДС.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що спірний наказ було прийнято на підставі статтей 65, 66, 77 Закону України "Про Державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII, вважає даний наказ протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки вважає, що відповідно до покладених на нього службових обовʼязків виконував їх сумлінно, дотримуючись всіх положень чинного законодавства з організації роботи та контролю за діяльністю підпорядкованих підрозділів, забезпечуючи вжиття заходів, направлених на протидію та боротьбу з корупцією.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2018 року, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 15 січня 2019 року позовні вимоги задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано наказ Державної фіскальної служби України від 28 лютого 2018 року №14-дс "Про накладення дисциплінарного стягнення" відносно заступника начальника - начальника Кропивницького відділення ГУ ДФС у Кіровоградській області ОСОБА_1 у виді догани. Присуджено на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України судовий збір в сумі 1762,00 грн.
Рішення судів попередніх інстанцій мотивовані тим, що позивачем у період перебування його на посаді начальника Кропивницького відділення ГУ ДФС у Кіровоградській області вживались заходи щодо організації роботи по запобіганню корупції у підпорядкованих структурних підрозділах податкового органу, тому відповідач при винесенні спірного наказу, діяв без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, та без дотримання принципу верховенства права.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги.
У касаційній скарзі скаржник вказує на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить оскаржувані рішення скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Скаржник зазначає, що дисциплінарною комісією з розгляду дисциплінарних справ ДФС встановлений факт неналежного виконання позивачем своїх посадових обовʼязків, тому оскаржений наказ є правомірним.
Позиція інших учасників справи.
Від позивача до суду надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому він просить відмовити у задоволенні касаційної скарги відповідача, а рішення судів попередніх інстанцій залишити без змін.
Рух касаційної скарги.
Ухвалою Верховного Суду від 20 березня 2019 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Державної фіскальної служби України на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2018 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 15 січня 2019 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування наказу.
Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду, касаційне провадження №К/9901/4511/19 (адміністративна справа №811/1202/18) визначено колегію суддів Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду для розгляду даної касаційної скарги у наступному складі: судді - доповідача - Білоуса О. В., суддів: Желтобрюх І. Л., Стрелець Т. Г.
Розпорядженням заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 30 травня 2019 року № 547/0/78-19 призначено повторний автоматизований розподіл, у звʼязку зі зміною спеціалізації та введенням до іншої судової палати судді-доповідача Білоуса О. В.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено наступний склад суду: судді - доповідача Загороднюка А. Г., суддів: Єресько Л. О., Соколова В. М.
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду ухвалою від 11 лютого 2020 року зазначену адміністративну справу призначив до розгляду.
Установлені судами попередніх інстанцій обставини справи.
З березня 1997 року ОСОБА_1 працює в органах державної податкової служби. З листопада 2007 року по березень 2012 року працював начальником Долинської міжрайонної державної податкової інспекції; з березня по жовтень 2012 року - першим заступником начальником Кіровоградської ОДПІ Кіровоградської області ДФС; з жовтня 2012 року по листопад 2014 року перебував на посаді начальника Світловодської ОДПІ Кіровоградської області ДПС (ГУ Міндоходів у Кіровоградській області); з листопада по грудень 2014 року - першим заступником начальника Кіровоградської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області; з грудня 2014 року по жовтень 2017 року очолював Кіровоградську (Кропивницьку) ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області; з 19 жовтня 2017 року по теперішній час - заступник начальника Кропивницького управління Головного управління ДФС у Кіровоградській області.
З 10 листопада 2016 року по 19 грудня 2017 року виконував обовʼязки начальника Головного управління ДФС у Кіровоградській області.
20 вересня 2017 року співробітниками військової прокуратури, УСБУ в Кіровоградській області, ВВБ ГУ ДФС у Кіровоградській області, в рамках кримінального провадження № 42017120050000133, відомості про які внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14 вересня 2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 Кримінального кодексу України під час отримання неправомірної вигоду у розмірі 80000,00 грн від громадянина ОСОБА_2 за недорахування в ході документальної перевірки належних до сплати податків у розмірі 260000,00 грн затримано заступника начальника ГУ ДФС у Кіровоградській області ОСОБА_3 та начальника управління податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Кіровоградській області ОСОБА_4
21 вересня 2017 року ОСОБА_3 та ОСОБА_4 оголошено повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 Кримінального кодексу України
20 та 21 вересня 2017 року на адресу ГУВБ ДФС України направлено спецповідомлення за № 24 і № 2, відповідно.
Робочою групою у ході проведення тематичної перевірки визначено відповідальну особу з числа керівного складу ГУ ДФС у Кіровоградській області. Організацію роботи з питань запобігання та протидії корупційним проявам в ГУ ДФС у Кіровоградській області з 11 листопада 2016 року забезпечував в.о. начальника ОСОБА_1 (накази ДФС України від 09 листопада 2016 року № 3607-о та від 19 жовтня 2017 року № 2493-о).
19 жовтня 2017 року ДФС України було видано розпорядження № 149-р "Про проведення тематичної перевірки" з питань організації роботи щодо запобігання корупції, забезпечення ефективного контролю за дотриманням підлеглими працівниками антикорупційного законодавства.
Головним управлінням внутрішньої безпеки на імʼя в.о. голови Державної фіскальної служби України було складено доповідну записку в якій повідомлено про результати проведення тематичної перевірки ГУ ДФС у Кіровоградській області щодо перевірки стану організації роботи ГУ ДФС у Кіровоградській області щодо запобігання та протидії виявлення причин та умов, що призвели до вчинення корупційного правопорушення.
Вказаною вище доповідною запискою було запропоновано доручити Дисциплінарній комісії з розгляду дисциплінарних справ Державної фіскальної служби України відкрити щодо в.о. начальника ГУ ДФС у Кіровоградській області ОСОБА_1 дисциплінарне провадження, за результатами якого рекомендувати субʼєкту призначення притягнути останнього до дисциплінарної відповідальності.
Дисциплінарною комісією з розгляду дисциплінарних справ ДФС відкрито дисциплінарне провадження за фактом неналежного виконання службових обовʼязків начальника Кропивницького відділення Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області ОСОБА_1
За даним фактом позивачем були надані пояснення.
23 листопада 2017 року складено акт тематичної перевірки ГУ ДФС у Кіровоградській області за № 2915/99-99-22-05-21-2. Ознайомившись з яким, позивачем надано зауваження до такого акту.
19 лютого 2018 року за результатами розгляду матеріалів дисциплінарної справи, дисциплінарною комісією з розгляду дисциплінарних справ ДФС складено висновок, згідно якого у діях заступника начальника - начальника Кропивницького управління Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області ОСОБА_1, за час виконання обовʼязків начальника Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області виявлено вчинення дисциплінарного проступку, що полягає у неналежному виконанні своїх посадових обовʼязків, невжиття ефективних заходів щодо запобігання корупції у підпорядкованих структурних підрозділах.
У звʼязку з чим, комісією вирішено рекомендувати на підставі ст.65, 66, 77 Закону застосувати до заступника начальника-начальника Кропивницького управління ГУ ДФС у Кіровоградській області ОСОБА_1 (за час виконання обовʼязків начальника ГУ ДФС у Кіровоградській області) дисциплінарне стягнення у вигляді догани за неналежне виконання службових обовʼязків з організації роботи та контролю за діяльністю підпорядкованих підрозділів, незабезпечення вжиття заходів, направлених на протидію та боротьбу з корупцією, що призвело до надзвичайної події та відкриття кримінального провадження.
Головою Дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ Державної фіскальної служби України на імʼя в.о. голови Державної фіскальної служби України було направлено подання про результати розгляду дисциплінарної справи ОСОБА_1, яким вирішено комісією рекомендувати застосувати до позивача дисциплінарне стягнення у вигляді догани.
28 лютого 2018 року в.о. голови ДФС М.В. Проданом винесено наказ № 14-дс "Про накладення дисциплінарного стягнення" на заступника начальника - начальника Кропивницького відділення ГУ ДФС у Кіровоградській області ОСОБА_1 у виді догани (за час виконання обовʼязків начальника ГУ ДФС у Кіровоградській області.
Не погоджуючись із вказаним наказом, позивач звернувся з позовом до суду.
Релевантні джерела права та акти їх застосування.
Відповідно до частини першої статті 64 Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон № 889, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) за невиконання або неналежне виконання посадових обовʼязків, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому цим Законом.
Частиною першою статті 65 Закону № 889 передбачено, що підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обовʼязків та інших вимог, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.
Одним із видів дисциплінарних проступків, перелік яких наведений у частині другій статті 65 Закону № 889, є невиконання або неналежне виконання посадових обовʼязків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень (пункт 5).
Згідно з частиною першою статті 66 Закону № 889 до державних службовців застосовується один із таких видів дисциплінарного стягнення: зауваження; догана; попередження про неповну службову відповідність; звільнення з посади державної служби.
У разі допущення державним службовцем дисциплінарного проступку, передбаченого, зокрема, пунктом 5 частини другої статті 65 цього Закону, субʼєктом призначення або керівником державної служби такому державному службовцю може бути оголошено догану (частина третя статті 66 Закону № 889).
Відповідно до положень статті 71 Закону № 889 з метою визначення наявності вини, характеру і тяжкості дисциплінарного проступку може проводитися службове розслідування. Тривалість службового розслідування не може перевищувати один місяць. За потреби зазначений строк може бути продовжений субʼєктом призначення, але не більш як до двох місяців. За результатами службового розслідування складається висновок про наявність чи відсутність у діях державного службовця дисциплінарного проступку та підстав для його притягнення до дисциплінарної відповідальності.