П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2020 року
м. Київ
справа № 431/2337/17
провадження № 51-7483 км 18
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати
Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого судді Марчук Н.О.,
суддів: Макаровець А.М., Маринича В.К.,
за участю:
секретаря судового засідання Крота І.М.,
прокурора Піх Ю.Г.,
захисника Петрусєвича В.В.,
засудженого ОСОБА_1,
розглянув у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження за касаційною скаргою засудженого на вирок Старобільського районного суду Луганської області від 23 жовтня 2017 року та ухвалу Апеляційного суду Луганської області від 19 квітня 2018 року стосовно
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
уродженця та мешканця
АДРЕСА_1 ),
засудженого за вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 186 КК України.
Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
Вироком Старобільського районного суду Луганської області від 23 жовтня 2017 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Луганської області від 19 квітня 2018 року, ОСОБА_1 засуджено за вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 186 КК України, до покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років.
На підставі ч. 5 ст. 72 КК України ОСОБА_1 у строк покарання зараховано строк попереднього ув`язнення: з 27 квітня 2017 року по 20 червня 2017 року включно - з розрахунку один день попереднього ув`язнення за два дні позбавлення волі; з 21 червня 2017 року по день постановлення вироку - з розрахунку один день попереднього ув`язнення за один день позбавлення волі.
За вироком суду ОСОБА_1 визнано винуватим у тому, що він 26 квітня 2017 року приблизно о 18.25, перебуваючи у стані алкогольного сп`яніння поблизу гаражів на вул. Луганській та кварталу Ватутіна у м. Старобільську Луганської області, застосовуючи насильство, яке не є небезпечним для життя чи здоров`я потерпілої, відкрито заволодів майном неповнолітньої ОСОБА_2 - грошовими коштами в сумі 300 грн.
Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала
За змістом касаційної скарги з доповненнями до неї засуджений ОСОБА_1, не погоджуючись із постановленими стосовно нього судовими рішеннями через істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, невідповідність висновків суду фактичним обставинам кримінального провадження, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, невідповідність призначеного покарання ступеню тяжкості вчиненого злочину та його особі внаслідок суворості, просить їх скасувати і призначити новий розгляд у суді першої інстанції. Свої вимоги засуджений мотивує тим, що його дії кваліфіковано неправильно, висновки суду ґрунтуються на припущеннях, а матеріали провадження не містять достатніх доказів його винуватості. Зазначає про те, що суди в порушення положень ч. 1 ст. 88 КПК України безпідставно врахували його попередню судимість. Вказує на те, що суд першої інстанції, з яким погодився й апеляційний суд, неправильно застосував положення ч. 5 ст. 72 КК України, що призвело до погіршення його становища.
Позиції учасників судового провадження
Захисник і засуджений підтримали касаційну скаргу, просили її задовольнити.
Прокурор заперечив проти задоволення касаційної скарги засудженого та просив залишити без зміни постановлені стосовно ОСОБА_1 судові рішення.
Мотиви Суду
Положенням ч. 1 ст. 433 КПК України визначено, що суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Частиною 2 цієї статті визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення (ч. 1 ст. 412 КПК України).
Відповідно до вимог ст. 438 КПК України неповнота досудового розслідування та судового розгляду, невідповідність висновків суду фактичним обставинам кримінального провадження, про що порушує питання засуджений, перегляду в касаційному порядку не підлягають, а отже, при касаційному розгляді кримінального провадження колегія суддів виходить із фактичних обставин вчинення кримінального правопорушення, встановлених судом.