1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду






Постанова

Іменем України

06 лютого 2020 року

м. Київ

справа № 147/297/17

провадження № 51-4290 км 19

Верховний Суд колегією суддів першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого Маринича В.К.,

суддів Марчук Н.О., Огурецького В.П.,

за участю:

секретаря судового засідання Андрієнко М.В.,

прокурора Піх Ю.Г.,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу засудженого ОСОБА_1 на ухвалу Вінницького апеляційного суду від 07 серпня 2019 року у кримінальному провадженні № 12017020300000061 від 08 березня 2017 року за обвинуваченням

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця та мешканця АДРЕСА_1 ),

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 246 КК України.

Зміст оскаржуваного судового рішення і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

За вироком Чечельницького районного суду Вінницької області від 18 вересня 2018 року ОСОБА_1 визнано невинуватим у вчиненні злочину, передбаченого ст. 246 КК України, та виправдано у зв`язку з недоведеністю вчинення ним вказаного кримінального правопорушення.

Згідно з вироком ОСОБА_1 обвинувачувався в тому, що він, перебуваючи біля лісової ділянки квартал № 22 виділ №10 на території Летківської сільської ради за межами с. Летківка Тростянецького району Вінницької області, що перебуває у постійному користуванні Вінницького обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства "Віноблагроліс" (далі - ВОКСЛП "Віноблагроліс"), усвідомлюючи, що своїми діями заподіює шкоду довкіллю, для особистих потреб вчинив незаконну порубку восьми дерев породи акація на вказаній лісовій ділянці, чим заподіяв Тростянецькому районному комунальному агролісогосподарству дочірньому підприємству ВОКСЛП "Віноблагроліс" "Тростянецький "Райагроліс" майнової шкоди на загальну суму 24 714 грн.

Ухвалою Вінницького апеляційного суду від 07 серпня 2019 року апеляційні скарги прокурора та представника потерпілого задоволено частково, вирок місцевого суду скасовано, а кримінальне провадження закрито у зв`язку з набранням чинності законом, яким скасовано кримінальну відповідальність за діяння, вчинене ОСОБА_1 .

Вимоги, викладені у касаційній скарзі, та узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на істотні порушення вимог кримінального процесуального закону та неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, просить ухвалу апеляційного суду скасувати та призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

На обгрунтування своїх вимог ОСОБА_1 вказує, що апеляційний суд, скасовуючи рішення місцевого суду, зробив неправильний висновок про те, що на момент ухвалення вироку від 18 вересня 2018 року діяла редакція Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів" від 06 вересня 2018 року № 2531-VIII (далі - Закон № 2531-VIII), згідно з якою інкриміноване йому діяння не було кримінально карним. При цьому зазначає, що відповідно до п. 1 Прикінцевих положень Закону № 2531-VIII цей нормативно-правовий акт вступає в законну силу з 01 січня 2019 року, а тому застосування норм цього закону є безпідставним, а скасування вироку - незаконним.

Позиції інших учасників судового провадження

Від учасників судового провадження заперечень на касаційну скаргу засудженого не надходило.

У судовому засіданні прокурор не заперечувала щодо задоволення поданої касаційної скарги, вважала, що вона підлягає до задоволення.

Заслухавши суддю-доповідача, з`ясувавши позиції учасників судового провадження, перевіривши наведені в касаційній скарзі доводи та дослідивши матеріали кримінального провадження, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню на таких підставах.

Мотиви суду

Згідно зі ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального й процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскаржуваному судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Відповідно до ч. 1 ст. 438 КПК України однією з підстав для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону.

За ч. 2 ст. 438 КПК України у зв`язку з наявністю підстави, зазначеної у п.1 ч. 1 вказаної статті, суд касаційної інстанції має керуватися ст. 412 цього Кодексу.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 412 КПК України істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.

Кримінальне провадження щодо ОСОБА_1 судом апеляційної інстанції розглянуто з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону з огляду на наступне.

Положеннями статей 370, 419 КПК України передбачено, що ухвала апеляційного суду має бути законною, обґрунтованою і вмотивованою.

Відповідно до вимог ст. 370 КПК України законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог кримінального провадження, передбачених цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до статті 94 цього Кодексу. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.


................
Перейти до повного тексту