1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду






Постанова

Іменем України

06 лютого 2020 року

м. Київ

справа № 209/1242/13-к

провадження № 51-2527км18


Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого Марчука О.П.,

суддів Кравченка С.І., Могильного О.П.,

за участю:

секретаря судового засідання Трутенко А.Ю.,

прокурора Пантєлєєвої А.С.,

захисника Якуб С.А.,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу захисника Якуб С.А. в інтересах засудженого ОСОБА_1 на ухвалу Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 12 квітня 2019 року та ухвалу Дніпровського апеляційного суду від 05 червня 2019 року,


Зміст оскаржуваного судового рішення і встановлені судом апеляційної інстанцій обставини

За вироком Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 27 березня 2015 року ОСОБА_1 було засуджено за ч. 4 ст. 296 КК України до покарання у виді позбавлення волі строком на 3 роки.

Ухвалою Апеляційного суду Дніпропетровської області від 27 грудня 2016 року вирок районного суду змінено. Виключено з мотивувальної частини вироку посилання на обставину, що обтяжує покарання - тяжкі наслідки від злочину. Відповідно до ч. 5 ст. 72 КК України зараховано ОСОБА_1 у строк відбування покарання строк його попереднього ув`язнення з 22 січня 2015 року по 29 січня 2015 року включно з розрахунку один день попереднього ув`язнення за два дні позбавлення волі. В решті вирок залишено без зміни.

Постановою Верховного Суду від 19 квітня 2018 року вирок Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 27 березня 2015 року та ухвалу Апеляційного суду Дніпропетровської області від 27 грудня 2016 року щодо ОСОБА_1 залишено без зміни.

Захисник Якуб С.А. в інтересах засудженого ОСОБА_1 звернулася до Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області з заявою про перегляд вироку Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 27 березня 2015 року за нововиявленими обставинами.

Ухвалою Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 12 квітня 2019 року залишено без задоволення заяву захисника Якуб С.А. в інтересах засудженого ОСОБА_1 про перегляд вироку Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 27 березня 2015 року за нововиявленими обставинами.

Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 05 червня 2019 року ухвалу районного суду залишено без зміни.

Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі захисник не погоджується з рішеннями суду першої та апеляційної інстанції про залишення без задоволення її заяви про перегляд вироку Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 27 березня 2015 року за нововиявленими обставинами.

Як на нововиявлені обставини захисник вказує на отриманні нею пояснення ОСОБА_1 щодо обставин подій, що мали місце 31 липня 2011 року біля магазину ПП "Медяник", відповідно до яких останній стверджує, що між ним і потерпілим склалися неприязні стосунки і він перебував в стані необхідної оборони, захищаючи своє життя та здоров`я від протиправних дій ОСОБА_2, а також на пояснення свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Посилалась на те, що судами першої та апеляційної інстанцій було безпідставно відмовлено у допиті свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4, показання яких могли суттєво вплинути на правову кваліфікацію дій засудженого та зміну обвинувачення. Вказані обставини не отримали належної оцінки місцевого суду, який суперечностей у доказах не усунув та безпідставно залишив її заяву про перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами без задоволення. Апеляційний суд доводів апеляційної скарги сторони захисту не перевірив, підстав, з яких їх визнано необґрунтованими не навів, чим порушив вимоги ст. 419 КПК України. Окрім того, стверджує, що апеляційний суд 05 червня 2019 року після виходу з нарадчої кімнати проголосив вступну і резолютивну частину ухвали, яка не відповідає повному її тексту.

Позиції інших учасників судового провадження

У запереченні на касаційну скаргу захисника потерпілий ОСОБА_2 просить залишити її без задоволення як безпідставну.

У судовому засіданні захисник підтримала подану скаргу, прокурор заперечував проти її задоволення.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення захисника та прокурора, перевіривши матеріали кримінального провадження, наведені у касаційній скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Мотиви Суду

Згідно зі ст. 433 КПК суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

Відповідно до ст. 370 КПК судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до статті 94 цього Кодексу. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.

Залишаючи без задоволення заяву захисника про перегляд за нововиявленими обставинами вироку Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 27 березня 2015 року вказаних вимог закону суд дотримався.

Так, відповідно до ч. 2 статті 459 КПК України нововиявленими обставинами визнаються: 1) штучне створення або підроблення доказів, неправильність перекладу висновку і пояснень експерта, завідомо неправдиві показання свідка, потерпілого, підозрюваного, обвинуваченого, на яких ґрунтується вирок; 3) скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення вироку чи постановлення ухвали, що належить переглянути; 4) інші обставини, які не були відомі суду на час судового розгляду при ухваленні судового рішення і які самі по собі або разом із раніше виявленими обставинами доводять неправильність вироку чи ухвали, що належить переглянути.


................
Перейти до повного тексту