Постанова
Іменем України
10 лютого 2020 року
м. Київ
справа № 488/1710/19
провадження № 51-3541 км 19
Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Чистика А. О.,
суддів: Бородія В. М., Святської О. В.,
за участю:
секретаря судового засідання Черниш А. І.,
прокурора Руденко О. П.,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу представникаТовариства з обмеженою відповідальністю Будівельно-виробнича фірма "ТРАНСБУД" Кобзаренка Максима Юрійовича на ухвалу Миколаївського апеляційного суду від 02 липня 2019 року про повернення апеляційної скарги у кримінальному провадженні № 12019150050000420.
Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
Ухвалою слідчого судді Корабельного районного суду м. Миколаєва від 24 червня 2019 року відмовлено в задоволенні клопотання адвоката Кобзаренка М. Ю. про накладення арешту на майно, яке належить на праві власності Будівельно-виробничій фірмі "ТРАНСБУД" (далі - ТОВ БВФ "ТРАНСБУД").
Миколаївський апеляційний суд ухвалою від 02 липня 2019 року апеляційну скаргу ТОВ БВФ "Трансбуд" на ухвалу слідчого судді Корабельного районного суду м. Миколаєва від 24 червня 2019 року повернув особі, яка її подала.
Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі представник ТОВ БВФ "ТРАНСБУД", посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, просить ухвалу суду апеляційної інстанції скасувати і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції. Посилається на те, що замість постановлення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху, апеляційний суд постановив незаконне та необґрунтоване рішення про повернення апеляційної скарги, чим істотно порушив вимоги кримінального процесуального закону.
Позиції учасників судового провадження
Прокурор Руденко О. П. не заперечувала проти задоволення касаційної скарги та просила її задовольнити.
Мотиви Суду
Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи, наведені в касаційній скарзі, перевіривши матеріали кримінального провадження, колегія суддів дійшла до наступних висновків.
Згідно зі ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги. При цьому наділений повноваженнями лише щодо перевірки правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Відповідно до приписів ст. 438 КПК України підставами для скасування або зміни судового рішення судом касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення і особі засудженого.
Згідно матеріалів провадження слідчим суддею Корабельного районного суду м. Миколаєва постановлено ухвалу за наслідками розгляду клопотання представника ТОВ БВФ "ТРАНСБУД" - адвоката Кобзаренка М. Ю. про накладення арешту на майно, яке належить на праві власності цьому товариству.
Ухвала слідчого судді про арешт майна або про відмову у ньому, постановлена під час досудового розслідування, згідно п. 9 ч. 1 ст. 309 КПК України підлягає оскарженню в апеляційному порядку.
Не погоджуючись з постановленою слідчим суддею ухвалою, представник ТОВ БВФ "ТРАНСБУД" -адвокат Кобзаренко М. Ю. оскаржив її в апеляційному порядку.
З матеріалів провадження вбачається, що на підтвердження свої повноважень як представника ТОВ БВФ "ТРАНСБУД" - адвокат Кобзаренко М. Ю. долучив до апеляційної скарги копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, а також копію витягу з договору про надання правової допомоги.
У національному законодавстві регламентовано перелік документів, що підтверджують повноваження адвоката. Так, відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України від 5 липня 2012 року № 5076-VI "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги. Крім того, згідно з ч. 3 цієї статті повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.