ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2020 року
м. Київ
Справа № 910/5065/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Берднік І.С. - головуючого, Міщенка І.С., Сухового В.Г.,
секретар судового засідання - Корнієнко О. В.,
за участю представників:
Об`єднання співвласників
багатоквартирного будинку "Микільсько-Слобідська 2Б" - Міщенко С.Л., Гнатуш Н.В.,
Комунального підприємства
з експлуатації і ремонту житлового фонду "Житло-Сервіс" - не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Комунального підприємства з експлуатації і ремонту житлового фонду "Житло-Сервіс"
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 18.11.2019 (у складі колегії суддів: Пономаренко Є.Ю. (головуючий), Дідиченко М.А., Руденко М.А.)
та рішення Господарського суду міста Києва від 20.08.2019 (суддя Котков О.В.)
у справі № 910/5065/19
за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Микільсько-Слобідська 2Б"
до Комунального підприємства з експлуатації і ремонту житлового фонду "Житло-Сервіс"
про спонукання виконати певні дії,
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2019 року Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Микільсько-Слобідська 2Б" (далі - ОСББ "Микільсько-Слобідська 2Б") звернулося до суду з позовом до Комунального підприємства з експлуатації і ремонту житлового фонду "Житло-Сервіс" (далі - КП "Житло-Сервіс"), у якому просило зобов`язати відповідача передати позивачу за актом приймання-передачі документацію щодо багатоквартирного будинку № 2Б по вул. Микільсько-Слобідській у Дніпровському р-ні м. Києва, а саме: план земельної ділянки; бухгалтерську документацію; статистичну документацію; один примірник технічної документації, до якої включаються: технічний паспорт на квартирний (багатоповерховий) житловий будинок; акти державної комісії про приймання жилого будинку до експлуатації (секції 1,2,3,4,5), у тому числі вбудованих нежитлових приміщень; кошториси, описи робіт з поточного та капітального ремонту; акти технічного огляду; протоколи виміру опору ізоляції електромереж; протоколи огляду системи вентиляції; технічну документацію щодо насосів, встановлених у житловому будинку; виконавчі креслення контурів заземлення (для споруд, які мають заземлення); правовідносин попереднього балансоутримувача чи особи, яка здійснювала управління будинком, з юридичними або фізичними особами у сфері надання та оплати житлово-комунальних послуг, найму, оренди та користування приміщеннями об`єкта; планових заходів за попередній та поточний роки, необхідних для утримання об`єкта відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил та для збереження належного технічного стану будівельних елементів, конструкцій та мереж об`єкта, поверховий план будинку.
Позовні вимоги обґрунтовано порушенням КП "Житло-Сервіс" положень Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" в частині обов`язку колишнього балансоутримувача багатоквартирного будинку щодо передачі позивачу технічної та іншої документації на будинок.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 20.08.2019, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 18.11.2019, позов задоволено частково. Зобов`язано КП "Житло-Сервіс" передати за актом приймання-передачі ОСББ "Микільсько-Слобідська 2Б" документацію щодо багатоквартирного будинку № 2Б по вул. Микільсько-Слобідській у Дніпровському р-ні м. Києва, перелік якої наведено у резолютивній частині рішення. У задоволенні позовних вимог у частині зобов`язання відповідача передати позивачу акти державної комісії про приймання жилого будинку до експлуатації (секції 1,2,3,4,5), у тому числі вбудованих нежитлових приміщень, відмовлено.
Судові рішення мотивовано тим, що відповідно до вимог частини 18 статті 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" у відповідача як особи, яка до створення ОСББ здійснювала управління багатоквартирним будинком № 2Б по вул. Микільсько-Слобідській у м. Києві, після державної реєстрації ОСББ "Микільсько-Слобідська 2Б", яка відбулася 30.01.2017, виник обов`язок передати позивачу всю технічну та іншу документацію на будинок, який відповідачем виконано частково. При визначенні переліку належних до передачі документів, суди керувалися переліком, наведеним у пункті 2 Правил управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 02.02.2009 № 13 (далі - Правила), та дійшли висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню за винятком вимог у частині зобов`язання відповідача передати позивачу акти про приймання жилого будинку до експлуатації (секції 1,2,3,4,5), які було передано позивачу раніше за актом приймання-передачі технічної документації.
Не погоджуючись із висновками судів першої та апеляційної інстанцій, у грудні 2019 року КП "Житло-Сервіс" подало касаційну скаргу, у якій посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права, просить скасувати постановлені у справі судові рішення та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Касаційну скаргу КП "Житло-Сервіс" обґрунтовано тим, що судами попередніх інстанцій при вирішенні справи було застосовано нормативно-правовий акт, а саме Правила, який не підлягав застосуванню до цих правовідносин, оскільки його було прийнято після передачі зазначеного будинку на обслуговування відповідачу, отже, суди дійшли помилкового висновку щодо обов`язку відповідача передати позивачу документи, передбачені цими Правилами; судами неправильно застосовано положення частини 19 статті 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", оскільки зазначена норма передбачає відновлення відповідних документів у разі їх відсутності, а не виготовлення нової документації; поза увагою судів залишилася та обставина, що на цей час за співвласниками будинку позивача обліковується заборгованість за комунальні послуги, надані відповідачем, тому покладення на відповідача обов`язку з виготовлення певних документів за власний рахунок буде суперечити принципам справедливості, добросовісності та розумності.
У відзиві на касаційну скаргу ОСББ "Микільсько-Слобідська 2Б" зазначає про правильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права при вирішенні справи, тому просить залишити оскаржені судові рішення без змін.
КП "Житло-Сервіс" в судове засідання свого представника не направило, хоча було повідомлено про дату, час і місце судового засідання належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Ураховуючи наведене, те, що явка учасників справи не визнавалася судом обов`язковою, а участь у засіданні суду є правом, а не обов`язком сторони, Верховний Суд у складі колегії суддів дійшов висновку про можливість розгляду касаційної скарги по суті за відсутності зазначеного представника.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників позивача, дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи та заперечення проти неї, перевіривши матеріали справи, Верховний Суд вважає, що касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій установлено, що установчими зборами співвласників багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Микільсько-Слобідська 2Б, 04.12.2016 прийнято рішення, оформлене протоколом від 04.12.2016, про створення ОСББ "Микільсько-Слобідська 2Б".
Відповідно до пункту 1 розділу 1, пункту 2.1 розділу 2 статуту ОСББ "Микільсько-Слобідська 2Б" це об`єднання створено власниками квартир та нежитлових приміщень зазначеного багатоквартирного будинку відповідно до Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку". Метою створення об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим статутом.
Згідно з випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис 10671020000025667 про створення ОСББ "Микільсько-Слобідська 2Б" внесено до реєстру 30.01.2017.
01.10.2017 загальними зборами ОСББ "Микільсько-Слобідська 2Б" прийнято рішення, зокрема про прийняття будинку на баланс (в управління).
У січні 2018 року ОСББ "Микільсько-Слобідська 2Б" звернулося до КП "Житло-Сервіс" з листом № 14, у якому просило створити спільну комісію для прийому-передачі необхідної технічної та іншої документації на житловий будинок за адресою: м. Київ, вул. Микільсько-Слобідська 2Б.
У листі від 24.04.2018 № 110/905-528 КП "Житло-Сервіс" проінформувало ОСББ "Микільсько-Слобідська 2Б" про те, що частина документації на будинок була передана позивачу згідно з актом приймання-передачі, а станом на цей час комунальним підприємством вирішується питання стосовно виготовлення відсутньої документації.
Згодом ОСББ "Микільсько-Слобідська 2Б" листом від 19.12.2018 № 89 направило КП "Житло-Сервіс" претензію-вимогу, у якій пославшись на положення Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" та Правил, вимагало надати комплект документів на зазначений будинок згідно з переліком.
КП "Житло-Сервіс" у листі від 11.01.2019 № 110/923-2419 повідомило ОСББ "Микільсько-Слобідська 2Б" про відсутність іншої документації, окрім переданої відповідно до акта приймання-передачі проектно-технічної документації.
У зв`язку з відмовою КП "Житло-Сервіс" передати ОСББ "Микільсько-Слобідська 2Б" передбачену законодавством документацію на будинок, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Предметом позову у справі, яка розглядається, є вимоги ОСББ "Микільсько-Слобідська 2Б" про зобов`язання відповідача передати документацію, згідно з наведеним позивачем переліком, на багатоквартирний будинок № 2Б по вул. Микільсько-Слобідській у Дніпровському р-ні м. Києва, обґрунтована створенням мешканцями цього будинку об`єднання співвласників багатоквартирного будинку та невиконанням відповідачем як особою, яка здійснювала управління цим будинком, свого обов`язку з передачі відповідної документації ОСББ.
Відповідно до частини 1 статті 317 Цивільного кодексу України (далі - ЦК) власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
За змістом частини 2 статті 382 ЦК усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку.
Згідно зі статтею 385 ЦК власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту. Об`єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку врегульовано Законом України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Мета створення об`єднання та його статус визначено у статті 4 зазначеного Закону, за змістом якої об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання. Об`єднання є юридичною особою, що створюється відповідно до закону.
Державна реєстрація об`єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об`єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації (частина 14 статті 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку").