ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2020 року
м. Київ
Справа № 914/808/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Колос І.Б. (головуючий), Бенедисюка І.М. і Малашенкової Т.М.,
за участю секретаря судового засідання Малихіної О.В.,
представників учасників справи:
позивача - фізичної особи - підприємця Сабатовича Руслана Богдановича - не з`явився,
відповідача - приватного акціонерного товариства "Львівобленерго" - Коцай О.Б., адвокат (дов. від 27.12.2019),
розглянув касаційну скаргу фізичної особи - підприємця Сабатовича Руслана Богдановича
на постанову Західного апеляційного господарського суду від 08.04.2019 (колегія суддів: Зварич О.В. (головуючий), Дубник О.П., Кордюк Г.Т.)
зі справи № 914/808/17
за позовом фізичної особи - підприємця Сабатовича Руслана Богдановича (далі - Підприємець)
до приватного акціонерного товариства "Львівобленерго" (далі - Товариство)
про скасування оперативно - господарської санкції.
1. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
Підприємець звернувся до господарського суду Львівської області з позовом до Товариства про скасування оперативно-господарської санкції у вигляді нарахування обсягу та вартості недоврахованої електричної енергії, яка застосована згідно з рішенням комісії ЛМЕМ Товариства з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією, оформленого протоколом від 31.03.2017 № 87 з розгляду акта про порушення від 23.02.2017 № 028532.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що протокол від 31.03.2017 № 87 з розгляду акта про порушення, яким оформлене рішення комісії ЛМЕМ Товариства є незаконним, необґрунтованим, винесеним з грубим порушенням процедури та таким, що не ґрунтується на фактичних обставинах справи.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
Справа розглядалася судами неодноразово.
Рішенням господарського суду Львівської області від 31.10.2018 зі справи № 914/808/17 задоволено позов Підприємця до Товариства про скасування оперативно - господарської санкції у вигляді нарахування обсягу та вартості недоврахованої електричної енергії, яка застосована згідно з рішенням комісії ЛМЕМ Товариства з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією, оформленого протоколом від 31.03.2017 № 87 з розгляду акта про порушення від 23.02.2017 № 028532; стягнуто з Товариства на користь Підприємця 1600,00 грн. судового збору.
Рішення місцевого господарського суду мотивовано неправильністю застосування відповідачем порядку обчислення обсягів та вартості необлікованої електричної енергії, що є підставою для задоволення позову.
Постановою Західного апеляційного господарського суду від 08.04.2019 рішення місцевого господарського суду зі справи № 914/808/17 скасовано, прийнято нове рішення про відмову в задоволенні позову. Стягнуто з Підприємця на користь Товариства 2400,00 грн. судового збору за розгляд апеляційної скарги.
Постанову апеляційного господарського суду мотивовано відсутністю правових підстав для скасування оперативно-господарської санкції у формі рішення комісії ЛМЕМ Товариства, оформленого протоколом від 31.03.2017 № 87 з розгляду акта про порушення від 23.02.2017 № 028532.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
Підприємець, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить суд касаційної інстанції постанову суду апеляційної інстанції зі справи скасувати, а рішення місцевого господарського суду залишити в силі.
2. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
На відміну від місцевого господарського суду, суд апеляційної інстанції не виконав вказівок Верховного Суду під час нового розгляду справи № 914/808/17, оскільки взагалі не досліджував всіх обставин справи щодо наявності чи відсутності самого факту порушення позивачем Правил користування електричною енергією та не надав жодної правової оцінки таким фактам.
Місцевий господарський суд дослідив обставини щодо розміру оперативно -господарської санкції, зокрема щодо правильності вихідних даних та правильності застосування порядку обчислення обсягів та вартості необлікованої енергії. Натомість суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення місцевого господарського суду, не навів жодних мотивів в підтвердження неправильності висновків суду першої інстанції.
Доводи інших учасників справи
Товариство подало відзив на касаційну скаргу, в якому зазначило про безпідставність її доводів та просило постанову суду апеляційної інстанції зі справи залишити без змін, а скаргу - без задоволення.
Розгляд клопотань учасників справи
Від Товариства надійшло клопотання про відкладення розгляду касаційної скарги 25.07.2019 у справі № 914/808/17, у зв`язку з перебуванням уповноваженого представника Товариства, який має статус адвоката, у черговій основній відпустці.
З огляду на те, що 25.07.2019 розгляд касаційної скарги не відбувся, а в подальшому касаційне провадження у справі № 914/808/17 за касаційною скаргою Підприємця на постанову Західного апеляційного господарського суду від 08.04.2019 у справі № 914/808/17 було зупинене до прийняття відповідного рішення Великою Палатою Верховного Суду у справі № 910/17955/17, у судовому засіданні 06.02.2020 клопотання Товариства Суд залишив без розгляду.
3. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
12.01.2006 Товариством як постачальником та Підприємцем як споживачем укладено договір № 68523 про постачання електричної енергії (далі - Договір), за умовами якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку № 9, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (пункт 2.1 Договору).
За умовами договору споживач зобов`язується: виконувати умови договору; дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього договору та режиму роботи електроустановки (години роботи) зазначеного в додатку № 9 "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії"; оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків № 2 "Порядок розрахунків" та № 9 "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії"; забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників постачальника за пред`явленням службового посвідчення до засобів (систем) обліку електроенергії, вимірювання потужності та контролю показників якості електроенергії (підпункти 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 2.3.5 пункту 2.3 Договору).
Згідно з підпунктом 4.2.3 пункту 4.2 Договору споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану, виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених Методикою.
Пунктом 4.4 Договору сторони погодили, що у разі виявлення однією із сторін порушень умов Договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформляється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін договору в двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення свої прав, зобов`язана попередити іншу сторону про необхідність складання акта. Інша сторона не може без поважних причин відмовитись від складання та підписання акта. У разі відмови відповідальної сторони від підписання акта, в акті робить запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо його на місці складання підписали не менше трьох уповноважених представників сторони договору, що складала акт. Сторони погодили, що уповноваженим представником сторони вважається також особа, яка перебуває у трудових відносинах зі стороною та є присутньою при здійсненні перевірки та/або складення двостороннього акту порушення.
Цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2006. Договір вважається щоразу продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (пункт 9.4 Договору).
Договір підписаний уповноваженими на його укладання особами (зі сторони споживача - Підприємцем), завірений печатками постачальника електричної енергії та споживача.
Згідно з додатками від 12.01.2006 № 9 до Договору "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії" та № 11 "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" нежитлові приміщення споживача, до яких за Договором постачається електрична енергія (піцерія), знаходяться за адресою: м. Львів, вул. Пекарська, 5.
Підприємець є орендарем нежитлових приміщень, розташованих за адресою: вул. Пекарська, 5 у м. Львові, на підставі укладеного із фізичною особою ОСОБА_3 (орендодавець) договору від 01.05.2015 № 1 оренди нежитлових приміщень. Відповідно до пунктів 2.1, 2.2 договору оренди об`єкт оренди передається в оренду для здійснення підприємницької діяльності в громадському харчуванні. Орендодавець надає орендарю об`єкт оренди на термін, що розпочинається 01.05.2015 та закінчується 31.03.2018.
В свою чергу, 01.05.2015 Підприємцем як орендарем та фізичною особою - підприємцем Яхфуфі Алі як суборендарем за письмовою згодою ОСОБА_3 укладено договір оренди № 02-0515 нежитлових приміщень, розташованих по АДРЕСА_1 . Львові, який за своєю правовою природою є договором суборенди. За актом приймання-передачі від 01.05.2015 суборендар прийняв в суборенду нежитлові приміщення.
23.02.2017 представниками Товариства проведено перевірку електроустановок споживача на об`єкті - кафе "Ліванська кухня Бейрут Хол" за адресою: м. Львів, вул. Пекарська, 5, за результатами якої складено акт про порушення № 028532 зі схемою (додаток № 1).
Згідно з актом перевіркою встановлено порушення споживачем Правил користування електричною енергією шляхом підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів, електропроводки поза розрахунковим приладом обліку електроенергії без порушення схеми обліку (розгалуження змонтовано в кабінеті-підсобне приміщення) - пункти 3.1, 3.6, 3.34, 6.40, 10.2 Правил користування електричною енергією.
В акті зазначено про самовільне підключення у точках вимірювання 1.5, 1.6, зазначених у схемі електропостачання споживача, мідного проводу (кабелю) перерізом - 10 кв. мм, визначеним штангенциркулем; у графі "точки на схемі, де був вилучений кабель", зазначено наступне: "не вилучено - не надано можливості"; проведено фото та відеофіксацію встановленого правопорушення.
Акт підписаний від постачальника: представниками постачальника електричної енергії ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ; від споживача вказано таке: "адміністратор Катерина прізвище не вказала, представник орендаря Дяків В.Б., ФОП Сабатович Р.Б. - відсутній". Підписав акт Дяків В.Б. як представник орендаря Яхфуфі Алі, виклав свої зауваження до акту та вказав, що з актом не згоден.
Додатком № 1 до вказаного акту є схема електропостачання, який підписаний представниками електропостачальника, представник споживача, представник орендаря підписати відмовився; при цьому, представник орендаря вказав причину - відсутність технічної освіти.
Відповідач надіслав на адресу позивача лист від 17.03.2017 № 3000976, згідно з яким повідомив, що в зв`язку із складеним актом про порушення Правил користування електричною енергією від 23.02.2017 № 028532 Підприємцю необхідно прибути 31.03.2017 о 10:00 год. на засідання комісії по розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією.
31.03.2017 відбулося засідання комісії ЛМЕМ з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією, яка, розглянувши акт від 23.02.2017 № 028532 про порушення Правил користування електричною енергією споживачем (підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів, електропроводки поза розрахунковим приладом обліку електроенергії без порушення схеми обліку (розгалуження змонтовано в кабінеті - підсобне приміщення) - пункти 3.1, 3.6, 3.34, 6.40, 10.2 Правил користування електричною енергією, на об`єкті - кафе "Ліванська кухня Бейрут Хол" по вул. Пекарській, 5 у м. Львові, прийняла рішення, оформлене протоколом № 87, відповідно до якого вирішено провести нарахування обсягу та вартості необлікованої електроенергії з дати технічної перевірки, але не більше 3 років, по силі струму, визначеній, виходячи із найменшої поперечної площі перерізу проводів (кабелів) до дати усунення порушення (пункт 1). Обсяг необлікованої електричної енергії визначений в кількості 119392 кВт*год на суму 265 939,56 грн. (пункт 6).
В протоколі від 31.03.2017 № 87 зазначено, що засідання комісії відбувалося в присутності представників споживача Лемещук К.О ., Дяків В.Б., які від підпису відмовилися.
Протокол від 31.03.2017 № 87 підписаний головою комісії Босим А.П., членами комісії Яцків А.Ю., Коцай О.Б ., Солук О.Ю. Графа Протоколу "з протоколом ознайомлений, протокол отримав представник споживача" - не заповнена.
Додатком №1 до протоколу засідання комісії від 31.03.2017 № 87 є розрахунок обсягу та вартості електричної енергії по акту про порушення Правил користування електричною енергією від 23.02.2017 № 028532 (договір № 68523), складений 04.04.2017 Бухеник Г.І., у якому зазначено, що розрахунок обсягу та вартості електроенергії, проведено згідно з Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем - юридичною особою ПКЕЕ, яка затверджена постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562 зі змінами та доповненнями, внесеними постановою НКРЕ від 14.10.2010 № 1338.
04.04.2017 Товариством виписано Підприємцю рахунок до сплати від 04.04.2017 № 028532 обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення Правил користування електричною енергією на суму 265 939,56 грн.
Судом апеляційної інстанції також встановлено, що згідно із заявою представника Підприємця Дяківа В.Б., яка подана Товариству в день засідання комісії (заява зареєстрована Товариством 31.03.2017), представник вказує на те, що на засіданні комісії останній усно висловив свої зауваження щодо складеного акту про порушення від 23.02.2017, вважав його незаконним, оскільки дані, зафіксовані у ньому та у додатку до нього, - не відповідають фактичним обставинам подій, які мали місце 23.02.2017, після чого члени комісії повідомили його, що вони прийняли якесь рішення. Однак протокол ними не був повністю складений; зазначили, що вони його доопрацюють та скерують поштою Підприємцю; представнику було відмовлено у зазначенні в протоколі зауважень в письмовій формі, оскільки такі дії споживача (чи його представника) не передбачені.
Листом від 07.04.2017 № 3001276 Товариство скерувало Підприємцю копію протоколу від 31.03.2017 № 87 засідання комісії ЛМЕМ з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією, додаток № 1 до протоколу (розрахунок обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення Правил користування електричною енергією) та рахунок до сплати від 04.04.2017 № 028532, з якими Підприємець не погоджується, що й стало підставою для звернення з відповідним позовом до суду.
4. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Закон України "Про електроенергетику" (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин):
- споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником;
- споживач енергії зобов`язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії;
- споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України (частини перша, друга, четверта статті 26);
- правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність;
- правопорушенням в електроенергетиці є, зокрема, пошкодження приладів обліку, порушення правил користування енергією (частини перша, друга статті 27).
- кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб;
- суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках (частини перша, друга статті 16).
- Держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб`єктів господарювання та споживачів;
- кожний суб`єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб`єктів захищаються, зокрема, шляхом: визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб`єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб`єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом (частини перша та друга статті 20);
Правила користування електричною енергією, затверджені постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 № 28 (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин, далі - ПКЕЕ):
- недоврахована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом, але не врахований розрахунковими засобами обліку або врахований неправильно (пункт 1.2);
- постачання електричної енергії для забезпечення потреб електроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, або договору про купівлю-продаж електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом (пункт 1.3);
- договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов`язків сторін. Споживання електричної енергії без договору не допускається (пункт 5.1);
- у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за № 782/12656 (пункт 6.40);
- у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень;