ПОСТАНОВА
Іменем України
06 лютого 2020 року
Київ
справа №219/8154/16-а
адміністративне провадження №К/9901/22345/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Бучик А.Ю.,
суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 лютого 2017 року (колегія суддів: Гайдар А.В., Василенко Л.А., Ханова Р.Ф.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа - Управління Служби безпеки України в Донецькій області про перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа - Управління Служби безпеки України в Донецькій області, про зобов`язання вчинити певні дії, пов`язані з перерахунком пенсії, та виплатити недоотримані суми пенсії у відповідності до п. 1 постанови КМУ № 1381 від 28.11.2011.
Постановою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 09 грудня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 лютого 2017 року, в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з ухвалою суду апеляційної інстанції, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що позивач є пенсіонером, інвалідом війни 2 групи, який перебуває на обліку у відповідача як військовий пенсіонер та якому відповідач не сплачує належну йому суму пенсії у відповідності до вимог нормативно-правових актів України про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та не враховує наявну у нього вислугу років та розмір його посадового окладу як колишнього працівника Служби безпеки України, що призвело до неправильного нарахування пенсії позивачу в цілому. Вважає, що позивачем не взято до обрахунку постанову Кабінетом Міністрів України за № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.11.2011.
У відзиві на касаційну скаргу відповідач просить відмовити в її задоволенні та залишити судові рішення без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21 березня 2017 року відкрито касаційне провадження.
Справу передано до Верховного Суду.
У зв`язку з відсутністю клопотань про розгляд справи за їх участю, справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права і дотримання норм процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами встановлено, що ОСОБА_1 перебуває з 22.07.1996 на обліку в Головному управлінні пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за 2 групою інвалідності, призначену за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших категорій громадян".
14.07.2016 позивач звернувся до відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про виправлення помилки у розрахунках по виплаті йому пенсії та виплатити недоплачені суми пенсії з дня вступу в дію постанови Кабінету Міністрів України № 1381 від 28.11.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення".
Листом від 03.08.2016 № 748-3-01 відповідач відмовив позивачу в перерахунку розміру його пенсії, посилаючись на те, що пенсія позивача обчислена відповідно до вимог чинного законодавства.
При цьому відповідач у даному листі зазначив, що загальний розмір пенсії позивача, до якого входить основний розмір пенсії в сумі 2545,54 грн., надбавка інваліда війни 2 групи в сумі 452 грн., доплата до надбавки інваліда 2 групи в сумі 50 грн. та підвищення в сумі 668,96 грн., станом на 01.08.2016 року складає 3716,50 грн. У свою чергу, основний розмір пенсії 2545,54 грн. має такі складові: 1911,32 грн. це 80% від 2389,15 грн. грошового забезпечення позивача як колишнього військовослужбовця Служби безпеки України, 156,39 грн. - доплата до попереднього основного розміру пенсії, 477,83 грн. -збільшення основного розміру пенсії (1911,32 х 25%).
Позивач, вважаючи, що пенсію обчислено неправильно, звернувся до суду з вказаним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, дійшов висновку, що розмір пенсії позивача обрахований вірно, порушень відповідачем не допущено.
Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з ч.3 ст.43 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій громадян" пенсії особам офіцерського складу обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством. За вимогою ч.7 ст.43 зазначеного Закону максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" встановлено нові розміри грошового забезпечення військовослужбовців, що складаються з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.