1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



06 лютого 2020 року

Київ

справа №341/2082/16-а

адміністративне провадження №К/9901/36709/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Бучик А.Ю.,

суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Галицького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Галицького районного суду Івано-Франківської області від 22 лютого 2017 року (суддя Мула О.Д.) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2017 року (колегія суддів: Нос С.П., Кухтей Р.В., Сапіга В.П.) у справі №341/2082/16-а за позовом ОСОБА_1 до Галицького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Галицького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з адміністративним позовом про визнання дій Галицького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у зарахуванні стажу роботи та проведенні перерахунку пенсії протиправними; зобов`язання Галицького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області зарахувати позивачу період роботи в колгоспі імені Коцюбинського з 01 січня 1980 року по 30 червня 1980 року до загального стажу роботи та проведення перерахунку пенсії шляхом до рахування стажу роботи з дня звернення за перерахунком пенсії тобто з 25 жовтня 2013 року.

Постановою Галицького районного суду Івано-Франківської області від 22 лютого 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2017 року, адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Галицького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у зарахуванні стажу роботи та проведенні перерахунку. Зобов`язано Галицьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області зарахувати ОСОБА_1 період роботи в колгоспі імені Коцюбинського з 01 січня 1980 року по 30 червня 1980 року до загального стажу роботи.

Зобов`язано Галицьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 шляхом дорахування стажу роботи з 22 серпня 2016 року.

Не погодившись з судовими рішеннями, відповідач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

Касаційна скарга обґрунтована тим, що стаж позивача за 1980 рік неможливо підтвердити у зв`язку з відсутність відповідних записів в архівних установах.

Відзив на касаційну скаргу не надходив

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27 червня 2017 року відкрито касаційне провадження.

Справу передано до Верховного Суду.

У зв`язку з відсутністю клопотань про розгляд справи за їх участю, справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права і дотримання норм процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судами встановлено, що ОСОБА_1 в липні, серпні та вересні 2016 року звертався до Галицького об`єднаного управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області з заявою про зарахування періоду його роботи в колгоспі ім. Коцюбинського з 10 лютого 1976 року по 31 грудня 1978 року та з 01 січня 1980 року по 30 червня 1980 року до загального стажу роботи, врахувавши записи в трудовій книжці та покази свідків та провести перерахунок пенсії шляхом дорахування вищевказаного стажу роботи.

Галицьким об`єднаним управлінням Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області позивачу частково відмовлено, посилаючись на те, що 1980 рік не зараховано до стажу роботи, оскільки в довідці вказано, що даний період роботи підтвердити неможливо у зв`язку з тим, що про нього не зазначено у підтверджуючих документах.

Не погоджуючись з отриманою відмовою, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив з того, що відповідач безпідставно відмовив позивачу в зарахуванні стажу роботи за 1980 рік, оскільки останній підтверджується записами трудової книжки та показами свідків.

Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з частиною 2 статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" при обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.

Відповідно до ст.62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637) зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.


................
Перейти до повного тексту