О К Р Е М А У Х В А Л А
10 грудня 2019 року
м. Київ
Справа № 925/698/16
Провадження № 12-17 гс 19
Велика Палата Верховного Суду у складі:
головуючого судді Князєва В. С.,
судді-доповідача Бакуліної С. В.,
суддів Антонюк Н. О., Анцупової Т. О., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.
в с т а н о в и л а:
Велика Палата Верховного Суду розглянула касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Юрія" на постанову Київського апеляційного господарського суду від 4 грудня 2017 року та рішення Господарського суду Черкаської області від 6 жовтня 2017 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвест ресурс" (далі - ТОВ "Фінансова компанія "Інвест ресурс") до Публічного акціонерного товариства "Первомайський молочноконсервний комбінат" (далі - ПАТ "Первомайський молочноконсервний комбінат"), Товариства з обмеженою відповідальністю "Молочна компанія "Волошкове поле" (далі - ТОВ "Молочна компанія "Волошкове поле"), Публічного акціонерного товариства "Юрія" (далі - ПАТ "Юрія") про стягнення 39 562 812,14 грн.
Велика Палата Верховного Суду вирішила частково задовольнити касаційну скаргу ПАТ "Юрія": скасуватирішення Господарського суду Черкаської області від 06 жовтня 2017 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 4 грудня 2017 року, а справу направити на новий розгляду до суду першої інстанції.
У постанові від 10 грудня 2019 року Велика Палата Верховного Суду вирішила проблему щодо правового статусу ПАТ "Український інноваційний банк" (ПАТ "Укрінбанк") після скасування судами рішень про визнання банку неплатоспроможним і запровадження у банку тимчасової адміністрації, а також рішень про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і початок процедури ліквідації, зокрема, з урахуванням рішень акціонерів юридичної особи про припинення банківської діяльності та перейменування банку на ПАТ "Укрінком".
13 липня 2016 року були проведені позачергові загальні збори акціонерів ПАТ "Укрінбанк", на яких, серед іншого, прийняті рішення про зміну найменування та місцезнаходження товариства, а також затверджений статут ПАТ "Укрінком"у новій редакції, згідно з яким акціонери вирішили змінити:
найменування юридичної особи з ПАТ "Укрінбанк" на ПАТ "Укрінком";
види діяльності, а саме виключити вид діяльності "діяльність комерційних банків" і включити, зокрема, "Надання інших фінансових послуг крім страхування та пенсійного забезпечення" та "Інша допоміжна діяльність у сфері фінансових послуг крім страхування та пенсійного забезпечення".
В пункті 1.1 Статуту ПАТ "Укрінком" у редакції, затвердженій позачерговими загальними зборами акціонерів 13 липня 2016 року, зазначено, що ПАТ "Укрінком"продовжує свою діяльність на підставі цього статуту шляхом зміни найменування з ПАТ "Український інноваційний банк" на ПАТ "Укрінком", яке є правонаступником всіх прав та обов`язків ПАТ "Український інноваційний банк". ПАТ "Укрінком" має ідентифікаційний код юридичної особи 05839888, тобто такий же, що й мало ПАТ "Український інноваційний банк" до зміни найменування.
Державна реєстрація відповідних змін до установчих документів банку була проведена цього ж дня приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Сазоновою Оленою Миколаївною (реєстраційна дія № 10741050132038947).
Аналізуючи наведену ситуацію, Велика Палата Верховного Суду на підставі системного тлумачення положень банківського законодавства дійшла, зокрема, таких висновків: будь-які зміни до статуту банку, у тому числі щодо зміни його найменування, незалежно від перебування банку під наглядом Національного банку України чи в управлінні Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, можливі виключно після їх погодження Національним банком України. Припинення банком банківської діяльності можливе виключно у порядку, передбаченому Законом "Про банки і банківську діяльність" та Законом "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу (частина перша статті 246 ГПК України).
Відповідно до пункту 10 частини першої статті 15 (вимоги до оформлення документів, що подаються для державної реєстрації) Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" документи, що подаються для державної реєстрації, повинні відповідати таким вимогам: установчі документи банків, інших юридичних осіб, які згідно із законом підлягають погодженню (реєстрації) відповідно Національним банком України, іншими державними органами, подаються з відміткою про їх погодження відповідним органом