1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



05 лютого 2020 року

Київ

справа №822/2392/16

адміністративне провадження №К/9901/18777/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого Тацій Л.В.,

суддів: Желєзного І.В., Стеценка С.Г., -

розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" (далі - Уповноважена особа Фонду, Фонд, Банк відповідно) на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 січня 2017 року (прийняту судом у складі судді Шевчука О.П.) та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2017 року (постановлену судом у складі: головуючого судді Полотнянка Ю.П., суддів: Драчук Т.О., Загороднюка А.Г.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду Волкова Олександра Юрійовича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Фонд, про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

У листопаді 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у невключенні даних про рахунок ОСОБА_1 до Реєстру вкладників, що мають право на відшкодування коштів за вкладами (по ПАТ "Банк Михайлівський") за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;

- зобов`язати відповідача включити дані про рахунок ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, до переліку рахунків, за якими вкладник має право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ "БАНК Михайлівський" відповідно до договору банківського вкладу (депозиту) "Перше знайомство" № 980-057-000247919 від 20 травня 2016 року за рахунок Фонду в сумі 60235,00 грн.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

Хмельницький окружний адміністративний суд постановою від 11 січня 2017 року позов задовольнив частково.

Визнав протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "БАНК Михайлівський" Волкова Олександра Юрійовича щодо невключення ОСОБА_1 до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства "БАНК Михайлівський", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу (депозиту) "Перше знайомство" №980-057-000247919 від 20 травня 2016 року.

Зобов`язав уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "БАНК Михайлівський" Волкова Олександра Юрійовича подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію про вкладника ОСОБА_1, який має право на відшкодування коштів за договором банківського вкладу (депозиту) "Перше знайомство" №980-057-000247919 від 20 травня 2016 року.

У задоволенні інших позовних вимог ОСОБА_1 відмовив.

Вінницький апеляційний адміністративний суд ухвалою від 02 березня 2017 року рішення суду першої інстанції залишив без змін.

Суди першої та апеляційної інстанцій виходили із того, що станом на час укладення договору та перерахування коштів на рахунок, у банку були відсутні будь-які підстави відмовити у зарахуванні коштів або підстави вважати, що правочин є нікчемним. Також суттєвим є те, що договір був укладений, а кошти зараховані ще до прийняття постанови Правління НБУ від 23 травня 2016 року №14/БТ "Про віднесення ПАТ "БАНК Михайлівський" до категорії неплатоспроможних". Уповноваженою особою Фонду не доведено наявність правових підстав для невключення позивача до переліку вкладників банку, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

30 березня 2017 року Уповноважена особа Фонду звернулася до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, у якій просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.

У скарзі посилається на те, що судами неправильно встановлено фактичні обставини справи.

Зазначає, що правочини (транзакції) по перерахуванню коштів на рахунок позивача були визнані комісією нікчемними з підстав проведення переказів з рахунку фінансової установи на рахунок позивача, що спричинило безпідставне збільшення витрат для Фонду та штучного збільшення відшкодування в розмірі гарантованої державою суми.

Фактичне повернення коштів відбулось за рахунок проблемного банку, а не фінансової установи у якій не було достатньо коштів для повернення позики своїм кредиторам, що вказує на фінансову піраміду за участю пов`язаної з банком юридичної особи та ПАТ "Банк Михайлівський", а відтак і підстави для включення позивача до відповідного переліку в Уповноваженої особи Фонду були відсутні.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Вищий адміністративний суд України ухвалою від 31 березня 2017 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою Уповноваженої особи Фонду та відмовив у задоволенні клопотання про зупинення виконання судових рішень.

15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VІІІ "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" (далі - Закон № 2147-VІІІ). З цієї дати набула чинності нова редакція КАС.

Згідно з підпунктом 4 пункту 1 Перехідних положень КАС касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

На виконання вимог підпункту 7 пункту 1 Перехідних положень справа була передана до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

Відповідно до автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08 лютого 2018 року визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Гриців М.І., судді: Берназюк Я.О., Коваленко Н.В.

Відповідно до повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17 липня 2019 року на підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 16 липня 2019 року № 999/0/78-19 визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Тацій Л.В., судді: Желєзний І.В., Стеценко С.Г., справу передано головуючому судді.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

Позивачем 20 травня 2016 року укладений договір банківського вкладу (депозиту) "Перше знайомство" №980-057-000247919 з ПАТ "Банк Михайлівський" в особі начальника Хмельницького відділення Онищенко Марії Владиславівни, яка діяла на підставі довіреності №б/н від 01 квітня 2016 року. Згідно з довідкою про стан рахунку № НОМЕР_2 , в той же день позивачем внесено кошти в сумі 60 235,00 грн. Строк вкладу встановлений з 20 травня по 03 червня 2016 року. Відсоткова ставка встановлена в розмірі 5 % річних.

Правління НБУ 23 травня 2016 року прийняло рішення №14/БТ "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" до категорії неплатоспроможних", яке опубліковано не було. У подальшому на підставі цього рішення НБУ виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 23 травня 2016 року № 812 "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "Банк Михайлівський" та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку", згідно з яким розпочато процедуру виведення ПАТ "Банк Михайлівський" з ринку шляхом запровадження в ньому тимчасової адміністрації на один місяць з 23 травня до 22 червня 2016 року включно, призначено уповноважену особу Фонду та делеговано всі повноваження тимчасового адміністратора ПАТ "БАНК Михайлівський", визначені статтями 37-39 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків на один місяць з 23 травня до 22 червня 2016 року включно.

Рішенням Правління НБУ 12 липня 2016 року №124-рш відкликано банківську ліцензію та оголошено про ліквідацію ПАТ "Банк Михайлівський". На виконання цього рішення виконавчою дирекцією Фонду прийняте рішення від 12 липня 2016 року № 1213 про початок процедури ліквідації ПАТ "Банк Михайлівський" з 13 липня 2016 року.

Прес-центр ПАТ "Банк Михайлівський" 23 травня 2016 року розповсюдив оголошення, в якому зокрема зазначалось, що подавати до Фонду та/або до ПАТ "Банк Михайлівський" заяви на виплату коштів за договорами банківського рахунку і банківського вкладу, термін дії яких закінчився до введення та під час тимчасової адміністрації у ПАТ "Банк Михайлівський", не потрібно. За такими договорами виплата коштів здійснюватиметься за списками вкладників, які формує уповноважена особа Фонду на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "Банк Михайлівський".

Позивач 26 липня 2016 року звернувся до уповноваженої особи Фонду із заявою щодо відшкодування коштів за вкладом за рахунок Фонду. Однак, станом на момент розгляду справи відповіді позивачем не отримано.

Згідно прес-релізу Фонду виплати суми гарантованого відшкодування здійснюються через відділення банків-агентів, залежно від місця реєстрації проживання за паспортом, вказаного вкладником при укладанні договору. У випадку позивача банком агентом є ПАТ "Кредобанк", до якого він звернувся з питанням про виплату коштів. Однак, банк-агент повідомив про відсутність даних про ОСОБА_1 у реєстрі на виплату. Подальші його звернення до банку-агенту не дали результатів.

Вважаючи бездіяльність Уповноваженої особи Фонду протиправною, позивач звернувся до суду.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також відносини між Фондом, банками, Національним банком України, повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків встановлюються Законом України від 23 лютого 2012 року № 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (далі - Закон № 4452-VI, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до статті 2 Закону №4452-VI вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.

Вкладник - фізична особа (у тому числі фізична особа-підприємець), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.

Частиною першою статті 3 Закону № 4452-VI визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону №4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.


................
Перейти до повного тексту