Постанова
Іменем України
22 січня 2020 року
м. Київ
справа № 461/4181/18
провадження № 61-15919св19
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Синельникова Є. В. (суддя-доповідач),
суддів: Білоконь О. В., Осіяна О. М., Хопти С. Ф., Шиповича В. В.,
учасники справи:
позивачі: обслуговуючий кооператив "Площа Ринок, 43", ОСОБА_1,
відповідачі: Львівська міська рада, виконавчий комітет Львівської міської ради,
представник Львівської міської ради - Шевченко Марта Ігорівна,
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Площа Ринок, 43", обмежене партнерство "Аерілліа", приватне підприємство "Занзібар Холдинг",
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційні скарги Львівської міської ради та управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської радина рішення Галицького районного суду м. Львова, у складі судді Юрківа О. Р., від 02 квітня
2019 року та постанову Львівського апеляційного суду, у складі колегії суддів: Приколоти Т. І., Мікуш Ю. Р., Савуляка Р. В., від 18 липня 2019 року.
Короткий зміст позовної заяви та її обґрунтування
У червні 2018 року обслуговуючий кооператив "Площа Ринок, 43"
(далі - ОК "Площа Ринок, 43") та ОСОБА_1 звернулися до суду з позовом до Львівської міської ради, виконавчого комітету Львівської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Площа Ринок, 43" (далі - ОСББ "Площа
Ринок, 43"), обмежене партнерство "Аерілліа", приватне підприємство "Занзібар Холдинг", про визнання протиправними та скасування актів і рішень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскарженими рішеннями виконавчого комітету Львівської міської ради зареєстровано за територіальною громадою м. Львова в особі Львівської міської ради право комунальної власності на допоміжні приміщення багатоквартирного житлового будинку АДРЕСА_1, вирішено питання балансового обліку цих приміщень, а ухвалами Львівської міської ради затверджено проведення приватизації приміщень способом продажу на аукціоні. Позивачі вказували, що допоміжними приміщеннями мали право розпоряджатися виключно співвласники багатоквартирного житлового будинку АДРЕСА_1 .
Посилаючись на те, що оскарженими рішеннями органу місцевого самоврядування порушено право власності співвласників багатоквартирного житлового будинку та право користування спірними допоміжними приміщеннями будинку АДРЕСА_1, позивачі просили суд визнати протиправними та скасувати пункти 1, 2 Переліку об`єктів комунальної власності м. Львова, які підлягають приватизації способом продажу на аукціоні, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 29 червня 2017 року № 2277 "Про затвердження переліку об`єктів комунальної власності м. Львова, які підлягають приватизації способом продажу на аукціоні"; пункт 1.2 ухвали Львівської міської ради від 21 грудня 2017 року № 2822 "Про затвердження переліку об`єктів комунальної власності м . Львова на площі Соборній, 17 АДРЕСА_1, вулиці Т. Копистинського, 16, вулиці Замарстинівській, 71-а, які підлягають приватизації способом продажу на аукціоні"; рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 08 травня 2014 року № 331 "Про реєстрацію права комунальної власності на нежитлове приміщення на АДРЕСА_1"; рішення виконавчого комітету Львівської міської ради
від 07 листопада 2014 року № 848 "Про реєстрацію права комунальної власності на нежитлове приміщення на АДРЕСА_1"; рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 07 листопада 2014 року
№ 849 "Про реєстрацію права комунальної власності на нежитлове приміщення на АДРЕСА_1"; рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 07 листопада 2014 року № 850 "Про реєстрацію права комунальної власності на нежитлове приміщення на АДРЕСА_1"; рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 10 листопада 2017 року № 1043 "Про вирішення питання балансового обліку нежитлових приміщень на АДРЕСА_1".
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Галицького районного суду м. Львова від 02 квітня 2019 року позов задоволено. Визнано незаконними та скасовано:
· пункти 1 та 2 Переліку об`єктів комунальної власності м. Львова, які підлягають приватизації способом продажу на аукціоні, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 29 червня 2017 року № 2277 "Про затвердження переліку об`єктів комунальної власності м. Львова, які підлягають приватизації способом продажу на аукціоні";
· пункт 1.2 ухвали Львівської міської ради від 21 грудня 2017 року № 2822 "Про затвердження переліку об`єктів комунальної власності м . Львова на площі Соборній, 17, АДРЕСА_1, вулиці Т. Копистинського, 16, вулиці Замарстинівській, 71-а, які підлягають приватизації способом продажу на аукціоні" про затвердження об`єкту комунальної власності, який підлягає приватизації способом продажу на аукціоні, - нежитлового приміщення першого поверху, загальною площею 24,5 кв. м, на АДРЕСА_1;
· рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 08 травня
2014 року № 331 "Про реєстрацію права комунальної власності на нежитлове приміщення на АДРЕСА_1";
· рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 07 листопада 2014 року № 848 "Про реєстрацію права комунальної власності на нежитлове приміщення на АДРЕСА_1";
· рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 07 листопада 2014 року № 849 "Про реєстрацію права комунальної власності на нежитлове приміщення на АДРЕСА_1";
· рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 07 листопада 2014 року № 850 "Про реєстрацію права комунальної власності на нежитлове приміщення на АДРЕСА_1";
· рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 10 листопада 2017 року № 1043 "Про вирішення питання балансового обліку нежитлових приміщень на АДРЕСА_1".
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що спірні приміщення за своїм призначенням є допоміжними, тому право розпоряджатися ними належить всім співвласникам багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 . Таким чином, оскаржені рішення, якими органи місцевого самоврядування на власний розсуд розпорядилися допоміжними приміщеннями будинку, порушують права мешканців будинку та ОК "Площа Ринок, 43", який набув допоміжні приміщення в якості пайового внеску за рішенням загальних зборів співвласників будинку. Судом першої інстанції відхилено доводи відповідачів та третьої особи про те, що передача спірних приміщень в оренду свідчить про відсутність в них статусу допоміжних, оскільки всі зазначені договори оренди були укладені до передачі житлового будинку набаланс ОСББ "Площа Ринок, 43", тобто до 2012 року, а положення чинного до 2012 року законодавства не забороняло передачу в оренду допоміжних приміщень житлового будинку. Передача в оренду не передбачала зміну статусу приміщення з допоміжного на нежитлове. Крім того, суд першої інстанції зазначив про недоведеність доводів відповідачів про те, що акт прийняття-передачі житлового будинку
АДРЕСА_1 з балансу міської ради на баланс ОСББ "Площа Ринок, 43"
від 29 лютого 2012 року не підтверджує статусу приміщень, вказавши, що відповідачами не надано суду іншого примірника акта, не доведено, що відомості про площу нежитлових приміщень та інша інформація зазначені в акті приймання-передачі після його затвердження.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Львівського апеляційного суду від 18 липня 2019 року апеляційні скарги Львівської міської ради та управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської залишено без задоволення. Рішення Галицького районного суду м. Львова від 02 квітня 2019 року залишено без змін.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що спірні приміщення за своїм призначенням є допоміжними, використовуються для обслуговування будинку, з яким вони поєднані спільними комунікаціями. Право розпоряджатися цими приміщеннями належить всім співвласникам багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 . Спірні приміщення на момент прийняття оскаржених ухвал та рішень не були вільними, а тому у відповідачів і з цих підстав не було права ними розпоряджатись.
Короткий зміст вимог касаційних скарг та доводи осіб, які їх подали
У касаційних скаргах Львівська міська рада та управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради просять скасувати оскаржені судові рішення та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову,посилаючись на неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Касаційна скарга Львівської міської ради мотивована тим, що суди попередніх інстанцій не надали належну правову оцінку доказам на підтвердження того, що спірні приміщення є нежитловими, а не допоміжними, як було помилково встановлено судами. Судами надано неправильну оцінку договорам оренди, відповідно до яких спірні приміщення тривалий час використовувались як об`єкти оренди, що виключає їх використання для обслуговування житлового будинку. Під час проведення експертизи експерт не дослідив призначення цих приміщень на момент будівництва, цільове використання впродовж всього періоду експлуатації будинку, а висновок експертизи є неповним, необґрунтованим, таким, що суперечить матеріалам справи.
Касаційна скарга управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради мотивована тим, що спірні приміщення не виконують функції допоміжного приміщення, оскільки не призначені для забезпечення належної експлуатації будинку та побутового обслуговування мешканців, а є нежитловими приміщеннями, отже самостійним об`єктом цивільно-правових відносин, мають ізольований від житлового будинку вхід, були об`єктами оренди, зокрема використовувались як офіси, приміщення пошти. Заявник вказував, що аналогічну правову позицію щодо розмежування понять "нежитлові приміщення" та "допоміжні приміщення" висловив Верховний Суд у постанові від 05 вересня 2018 року у справі № 461/12296/15. При цьому на час звернення позивачів з позовом, спору фактично не існує, оскільки спірні приміщення перебувають в комунальній власності, а оскарження рішень органу місцевого самоврядування фактично свідчить про намір позивачів легалізувати реєстрацію права власності спірних приміщень без процедури приватизації.
Короткий зміст відзиву на касаційну скаргу
У відзиві на касаційну скаргу ОК "Площа Ринок, 43" та ОСОБА_1 просять залишити касаційну скаргу управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради без задоволення, а оскаржені судові рішення - без змін, посилаючись на їх законність та обґрунтованість.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 30 серпня 2019 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Львівської міської ради.
Ухвалою Верховного Суду від 19 вересня 2019 року відкрито касаційне провадження у справі за касаційною скаргою управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради.
13 вересня 2019 року справу передано судді-доповідачу.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Рішенням установчих зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 від 10 грудня 2011 року №1, в яких брали участь співвласники квартир та нежитлових приміщень будинку, створено ОСББ "Площа Ринок, 43".
Розпорядженням Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 07 лютого 2012 року № 82 у зв`язку із створенням в житловому будинку АДРЕСА_1 об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, зобов`язано ЛКП "Старий Львів" передати будинок АДРЕСА_1 на баланс
ОСББ "Площа Ринок, 43" та скласти акт приймання-передачі.
Згідно акту прийняття-передачі житлового будинку з балансу Львівської міської ради на баланс ОСББ "Площа Ринок, 43" від 29 лютого 2012 року, комісія ОСББ "Площа Ринок, 43" провела обстеження житлового будинку
АДРЕСА_1, який передається з балансу ЛКП "Старий Львів" на баланс ОСББ "Площа Ринок, 43", і встановила, що площа допоміжних приміщень будинку становить 187,6 кв. м, у тому числі: відділення акціонерного товариства "Укрпошта", площею 68,5 кв. м, Львівська міська громадська організація "Львівський інститут освіти", площею 19,8 кв. м, товариство з обмеженою відповідальністю "Солодка вишиванка", площею
48,2 кв. м, приватне підприємство "Європейка", площею 24,5 кв. м, ЛКП "Старий Львів" площею 26,6 кв. м. Площа підвалів становить 199,0 кв. м, горищ - 96,2 кв. м.
Акт підписано без зауважень всіма членами комісії, у тому числі представниками органів місцевого самоврядування та комунальних підприємств. Додатками до акту є технічний паспорт на будинок, поверховий план, домові книги.
Акт приймання-передачі від 29 лютого 2012 року затверджено наказом Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради від 26 березня 2012 року № 120.
Ухвалою Львівської міської ради від 29 червня 2017 року № 2277 "Про затвердження переліку об`єктів комунальної власності м. Львова, які підлягають приватизації способом продажу на аукціоні" для приватизації способом продажу на аукціоні затверджено нежитлове приміщення першого і другого поверхів, загальною площею 19,8 кв. м, на АДРЕСА_1 у
м. Львові та нежитлове приміщення першого поверху, загальною площею 68,5 кв. м, на АДРЕСА_1.
Ухвалою Львівської міської ради від 21 грудня 2017 року № 2822 "Про затвердження переліку об`єктів комунальної власності м. Львова на
площі Соборній, 17, АДРЕСА_1, вулиці Т. Копистинського, 16, вулиці Замарстинівській, 71-а, які підлягають приватизації способом продажу на аукціоні" для приватизації способом продажу на аукціоні затверджено нежитлове приміщення першого поверху, загальною площею 24,5 кв. м, на АДРЕСА_1.
Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 08 травня
2014 року № 331 вирішено зареєструвати за територіальною громадою
м. Львова в особі Львівської міської ради право комунальної власності на окремий об`єкт - нежитлові приміщення першого поверху (індекси частин приміщення 14-1, 14-2, 14-3, 14-4, 14-5), загальною площею 68,5 кв. м, на АДРЕСА_1 згідно з технічним паспортом, складеним обласним комунальним підприємством Львівської обласної ради "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" 25 листопада 2010 року за інвентарним № 862.
Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 07 листопада 2014 року № 848 вирішено зареєструвати за територіальною громадою
м. Львова в особі Львівської міської ради право комунальної власності на нежитлове приміщення першого поверху, загальною площею 19,4 кв. м, на АДРЕСА_1 згідно з технічним паспортом, складеним обласним комунальним підприємством Львівської обласної ради "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" 17 вересня 2014 року за інвентарним № 862, виділивши вказане приміщення в окремий об`єкт.
Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 07 листопада
2014 року № 849 вирішено зареєструвати за територіальною громадою
м. Львова в особі Львівської міської ради право комунальної власності на нежитлове приміщення першого поверху під індексом 1-1 та другого поверху під індексом 4-1, загальною площею 19,8 кв. м, на АДРЕСА_1 згідно з технічним паспортом, складеним обласним комунальним підприємством Львівської обласної ради "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" 17 вересня 2014 року за інвентарним № 862, виділивши вказане приміщення в окремий об`єкт.
Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 07 листопада
2014 року № 850 вирішено зареєструвати за територіальною громадою
м. Львова в особі Львівської міської ради право комунальної власності на нежитлове приміщення першого поверху під індексом 1, загальною площею 24,5 кв. м, на АДРЕСА_1 згідно з технічним паспортом, складеним обласним комунальним підприємством Львівської обласної ради "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" 17 вересня 2014 року за інвентарним № 862, виділивши вказане приміщення в окремий об`єкт.