ПОСТАНОВА
Іменем України
28 січня 2020 року
Київ
справа №804/6330/16
адміністративне провадження №К/9901/40551/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Хохуляка В.В., суддів: Бившевої Л.І., Шипуліної Т.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області на ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 06.07.2017 (суддя Дурасова Ю.В.) у справі №804/6330/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОЛІР" до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
ТОВ "ОЛІР" звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на загальну суму 3ʼ277ʼ455,00грн.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.10.2016 адміністративний позов ТОВ "ОЛІР" задоволено.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 06.07.2017 податковому органу відмовлено у відкритті апеляційного провадження.
Не погодившись з рішенням апеляційного суду про відмову у відкритті апеляційного провадження, податковий орган звернувся з касаційною скаргою, у якій просить суд касаційної інстанції скасувати ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 06.07.2017 та направити справу для продовження розгляду до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23.10.2017 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою податкового органу на ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 06.07.2017 у справі №804/6330/15.
Відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017 №2147-VIII з Вищого адміністративного суду України до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду передано матеріали адміністративної справи №804/6330/15 згідно правил підпункту 4 частини першої Розділу VІІ Перехідних положень цього кодексу.
Згідно з частиною третьою статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Ухвалою Верховного Суду від 27.01.2020 розгляд справи призначено у порядку письмового провадження на 28.01.2020.
В обґрунтування касаційної скарги відповідач вказує, що за подання апеляційної скарги податковим органом сплачено судовий збір у повному обсязі. Відповідач зауважує, що не звертався з апеляційною скаргою без сплати мита, оскільки відкриття апеляційного провадження у такому випадку є неможливим. Як наголошує відповідач, строк звернення до суду апеляційної інстанції пропущено з важних причин.
Верховний Суд, переглянувши ухвалу суду апеляційної інстанції про відмову у відкритті апеляційного провадження, в межах доводів та вимог касаційної скарги, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги, з огляду на наступне.
Як встановлено судом апеляційної інстанції, постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.10.2016 адміністративний позов ТОВ "ОЛІР" задоволено.
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області звернулось з апеляційною скаргою на вищезазначену постанову суду першої інстанції.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15.02.2017 апеляційну скаргу відповідача після залишення її без руху, повернуто заявнику.
18.05.2017 ГУ ДФС у Дніпропетровській області вдруге звернулось до суду з апеляційною скаргою на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.10.2016.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2017 апеляційна скарга відповідача залишена без руху, з огляду на те, що зазначена обставина пропуску строку на звернення до суду не є поважною причиною пропуску такого строку та не може бути підставою для поновлення пропущеного строку апеляційного оскарження. Надано скаржнику строк для надання до суду пояснення з наведенням інших підстав для поновлення строку зведення до суду апеляційної інстанції.
На виконання вищезазначеної ухвали суду, заявник направив на адресу суду клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження.
Оскаржуваною ухвалою апеляційний суд відмовив у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ГУ ДФС у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.10.2016.
Ухвалюючи рішення, суд апеляційної інстанції вказав, що постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.10.2016 отримана відповідачем 14.12.2016. Судом зазначено, що у клопотанні про поновлення строку відповідач просить поновити строк на апеляційне оскарження постанови, оскільки відповідач вперше звернувся з апеляційною скаргою вчасно, однак апеляційну скаргу залишено без руху, а потім повернуто у зв`язку з невиконанням вимог суду, а саме - несплата судового збору. Разом з цим, відповідачем при зверненні до суду апеляційної інстанції вдруге сплачено судовий збір в повному обсязі.
Апеляційний суд вважав, що зазначена обставина не є поважною причиною пропуску строку звернення до апеляційного суду та не може бути підставою для поновлення пропущеного строку апеляційного оскарження. Право на судовий захист не є абсолютним. Особа, яка звертається з позовом до суду, має дотримуватись певної процедури, встановленої законом. Зокрема, позовна заява має бути викладена за певною формою та змістом, подана дієздатною особою до суду відповідної юрисдикції. Однією з обов`язкових умов реалізації права на доступ до правосуддя, законодавством встановлений строк звернення до суду.
Відповідно до частини другої статті 186 КАС України (в редакції чинній на момент звернення до суду з апеляційною скаргою) апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.