1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду








Постанова

Іменем України


30 січня 2020 року

м. Київ


справа № 227/5551/18


провадження № 61-13619св19


Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Лідовця Р. А. (суддя-доповідач), Воробйової І. А., Черняк Ю. В.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - ОСОБА_2,


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 13 лютого 2019 року у складі судді Здоровиця О. В. та постанову Донецького апеляційного суду від 05 червня 2019 року у складі колегії суддів: Тимченко О. О., Азевича В. Б., Корчистої О. І.,


ВСТАНОВИВ:


1. Описова частина


Короткий зміст позовних вимог


У грудні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення аліментів у зв`язку з навчанням.

Позовна заява мотивована тим, що шлюб між його батьками - ОСОБА_3 та ОСОБА_2 було розірвано 10 листопада 2003 року.

Вказував, що 02 листопада 2016 року він змінив прізвище з " ОСОБА_4 " на " ОСОБА_5 ".

У 2017 році вступив до Інституту прокуратури та кримінальної юстиції Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, форма навчання денна, вартість навчання 98 000 грн, термін навчання з 01 вересня 2017 року по 30 червня 2021 року.

Зазначав, що самостійного заробітку немає у зв`язку з навчанням на денній формі та потребує матеріальної допомоги, яку йому надає лише мати, а відповідач, маючи таку можливість, матеріальної допомоги не надає.

Ураховуючи наведене, ОСОБА_1 просив суд стягнути з ОСОБА_2 на свою користь аліменти у розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, починаючи з дати подання позову до закінчення навчання.


Короткий зміст рішення суду першої інстанції


Рішенням Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 13 лютого 2019 року позов ОСОБА_1 задоволено.

Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти, як на повнолітнього сина, який продовжує навчання, у розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу) ОСОБА_2 щомісячно, починаючи з 14 грудня 2018 року по 30 червня 2021 року або до припинення навчання.

Стягнуто з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у розмірі 704,80 грн.


Судове рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що у зв`язку з продовженням навчання ОСОБА_1 потребує матеріальної допомоги, яку відповідач, будучи працездатним та офіційно працевлаштованим, має можливість надавати у розмірі 1/4 від його заробітку (доходу) щомісячно.

Задовольняючи позов ОСОБА_1 районний виходив із того, що обов`язок по утриманню повнолітньої дитини, яка продовжує навчання, покладено в рівній мірі на обох батьків.

Тому суд вважав вимоги ОСОБА_1 законними та обґрунтованими.


Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції


Постановою Донецького апеляційного суду від 05 червня 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 задоволено частково.

Рішення Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 13 лютого 2019 року змінено.

Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти, як на повнолітнього сина, який продовжує навчання, у розмірі 1/4 всіх видів заробітку (доходу) ОСОБА_2 щомісячно, починаючи з 14 грудня 2018 року і до закінчення навчання, але не більше ніж до досягнення ОСОБА_1 двадцяти трьох років.

В іншій частині рішення суду залишено без змін.


Судове рішення суду апеляційної інстанції мотивоване тим, що районний суд дійшов обґрунтованого висновку про те, що відповідач як батько зобов`язаний утримувати свого повнолітнього сина, який продовжує навчання і у зв`язку з цим потребує матеріальної допомоги, а тому повинен сплачувати аліменти.

Змінюючи рішення районного суду в частині часу стягнення аліментів, апеляційний суд керувався положеннями частини першої статті 199 СК України.


Короткий зміст вимог касаційної скарги


У касаційній скарзі, поданій у липні 2019 року до Верховного Суду ОСОБА_2 , посилаючись на неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить оскаржувані судові рішення скасувати та закрити провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмета спору.


Аргументи учасників справи


Доводи особи, яка подала касаційну скаргу


Касаційна скарга ОСОБА_2 мотивована тим, що суди не встановили всіх обставин справи та не надали належної правової оцінки наявним у матеріалах справи доказам.

Вказує, що суд першої інстанції в порушення вимог статті 175 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) відкрив провадження у справі.


Відзив на касаційну скаргу позивач до суду не подала.


2. Мотивувальна частина


Позиція Верховного Суду


Згідно з положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


Касаційна скарга ОСОБА_2 задоволенню не підлягає.


Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права


Відповідно до вимог частин першої та другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.


Згідно із частиною першою статті 402 ЦПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.


................
Перейти до повного тексту