ПОСТАНОВА
Іменем України
03 лютого 2020 року
Київ
справа №640/7955/19
адміністративне провадження №К/9901/20935/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Стеценка С. Г.,
суддів Мороз Л. Л., Тацій Л. В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Всеукраїнського галузевого об`єднання "Федерація роботодавців нафтогазової галузі" до Кабінету Міністрів України, третя особа - Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", про визнання протиправною та нечинною постанови в частині, касаційне провадження в якій відкрито за касаційною скаргою Кабінету Міністрів України на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 (головуючий суддя Кузьменко А. І.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 03.07.2019 (головуючий суддя Степанюк А. Г., судді: Губська Л. В., Епель О. В.),
В С Т А Н О В И В:
І. Короткий зміст позовних вимог
1. У травні 2019 року Всеукраїнське галузеве об`єднання "Федерація роботодавців нафтогазової галузі" (далі - ВГО "ФРНГ", позивач, заявник) звернулося з позовом до Кабінету Міністрів України (далі - КМУ, відповідач), третя особа - Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (далі - АТ "НАК "Нафтогаз України"), в якому просило: визнати протиправною та нечинною постанову КМУ від 06.03.2019 №226 "Деякі питання акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" в частині затвердження підпунктів 22, 23 пункту 47 Статуту акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (далі - спірна постанова); зобов`язати КМУ невідкладно опублікувати резолютивну частину рішення суду у виданнях, в яких було офіційно оприлюднено постанову Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №226 "Деякі питання акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", після набрання вказаним рішенням законної сили.
2. Разом із позовом подано заяву про його забезпечення, в якій заявник просив: зупинити дію спірної постанови КМУ, в частині затвердження підпункту 22 пункту 47 Статуту акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", згідно з яким до виключної компетенції загальних зборів належить обрання та припинення повноважень голови і членів правління, а також в частині затвердження підпункту 23 пункту 47 Статуту акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", згідно з яким до виключної компетенції загальних зборів належить прийняття рішення про відсторонення голови або члена правління від здійснення повноважень та обрання особи, яка тимчасово здійснюватиме повноваження голови правління; заборонити Кабінету Міністрів України здійснювати реалізацію підпунктів 22, 23 пункту 47 Статуту акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", затвердженого спірною постановою, а саме: обирати та припиняти повноваження голови і членів правління; приймати рішення про відсторонення голови або члена правління від здійснення повноважень та обирати особу, яка тимчасово здійснюватиме повноваження голови правління.
3. В обґрунтуванні вимог заяви позивач посилався на те, що спірна постанова КМУ є очевидно протиправною, оскільки підпунктами 22, 23 пункту 47 Статуту АТ "НАК "Нафтогаз України", затвердженого спірною постановою, акціонера наділено правом самостійно обирати та припиняти повноваження голови та членів правління, а також правом самостійно прийняти рішення про відсторонення голови або члена правління від здійснення повноважень та обрати особу, яка тимчасово здійснюватиме повноваження голови правління.
4. Разом з тим, заявник наголошує, що відповідно до частини другої статті 49 Закону України "Про акціонерні товариства" КМУ здійснює повноваження загальних зборів, передбачені статтею 33 названого Закону, якою, в свою чергу, заборонено загальним зборам товариств, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій належать державі, вирішувати питання, що належать до виключної компетенції наглядової ради.
5. Вказане, на думку позивача, свідчить про те, що відповідач, всупереч названих норм Закону України "Про акціонерні товариства", розширив свою компетенцію, взявши на себе повноваження, які належать наглядовій раді, в даному випадку АТ "НАК "Нафтогаз України".
6. Позивач зазначав й про те, що реалізація Урядом України підпунктів 22, 23 пункту 47 Статуту АТ "НАК "Нафтогаз України", затвердженого спірною постановою, якими фактично розширено повноваження КМУ щодо порядку управління названим товариством, безумовно вплине, як на порядок управління таким товариством, так і на взаємовідносини органів управління товариства з трудовим колективом, а також, як наслідок, призведе до порушення конституційних прав позивача та трудового колективу АТ "НАК "Нафтогаз України".
ІІ. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
7. Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019, залишеною без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03.07.2019, заяву позивача про забезпечення даного позову задоволено частково. Зупинено дію спірної постанови КМУ, в частині затвердження підпункту 22 пункту 47 Статуту акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", згідно з яким до виключної компетенції загальних зборів належить обрання та припинення повноважень голови і членів правління, а також в частині затвердження підпункту 23 пункту 47 Статуту акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", згідно з яким до виключної компетенції загальних зборів належить прийняття рішення про відсторонення голови або члена правління від здійснення повноважень та обрання особи, яка тимчасово здійснюватиме повноваження голови правління до набрання рішенням у даній справі законної сили. В задоволенні решти вимог заяви відмовлено.
8. Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, виходив з того, що на час до вирішення справи по суті існує можливість реалізації відповідачем оспорюваного акта та прийняття загальними зборами АТ "НАК "Нафтогаз України" рішень, передбачених підпунктами 22, 23 пункту 47 Статуту Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" в редакції спірної постанови КМУ, що може призвести до порушення правових основ діяльності згадуваного товариства та, як наслідок може не лише ускладнити, а й унеможливити виконання рішення у даній справі у разі задоволення позову.
9. Суди, окрім іншого, вказували, що, оскільки, згідно з частинами першою та другою статті 49 Закону України "Про акціонерні товариства" до товариства з одним акціонером не застосовуються положення статей 33 - 48 цього Закону щодо порядку скликання та проведення загальних зборів акціонерного товариства, а повноваження загальних зборів товариства, передбачені статтею 33 цього Закону та внутрішніми документами товариства, здійснюються акціонером одноосібно, КМУ може в будь-який момент реалізувати повноваження, встановлені оспорюваними пунктами Статуту Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України".
10. Отже, згідно з позицією судів, невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду та ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
ІІІ. Короткий зміст вимог касаційної скарги, узагальнені доводи особи, яка її подала, а також узагальнений виклад позиції інших учасників справи
11. Не погоджуючись із вказаними вище судовими рішеннями, в частині задоволення заяви позивача про забезпечення позову, КМУ подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм процесуального права, просить їх, у наведеній частині, скасувати та відмовити у задоволенні заяви ВГО "ФРНГ" про забезпечення позову.
12. Обґрунтовуючи вимоги касаційної скарги, відповідач наголошує на тому, що чинне законодавство взагалі не наділяє ВГО "ФРНГ" повноваженням на звернення до суду з даним позовом, вимоги якого спрямовані на захист АТ "НАК "Нафтогаз України". При цьому, на переконання скаржника, вжиті судами заходи забезпечення позову не відповідають критеріям співмірності та адекватності й ґрунтуються виключного на доводах, заснованих на припущеннях заявника, які не підтверджених жодними доказами.
13. У відзиві на касаційну скаргу АТ "НАК "Нафтогаз України" просить у її задоволенні відмовити, оскільки вважає, що оскаржувані судові рішення, на його переконання, є законними та обґрунтованими, а тому не підлягають скасуванню.
14. Позивач своїм правом подання відзиву на касаційні скарги не скористався.
IV. Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи
15. До Верховного Суду надійшла зазначена касаційна скарга, для розгляду якої, згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, визначено колегію суддів у складі головуючого судді (судді-доповідача) Стеценка С. Г., суддів: Мороз Л. Л., Тацій Л. В.
16. Ухвалою Верховного Суду від 29.07.2019 відкрито касаційне провадження у справі.
17. Після закінчення підготовки справи до касаційного розгляду, ураховуючи приписи пункту 3 частини першої статті 345 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), ухвалою Верховного Суду від 20.12.2019 постановлено здійснювати такий в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами з 21.12.2019.
V. Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій
18. Вирішуючи подані позивачем заяви про забезпечення позову, суди встановили, що відповідно до пункту 3.1 Статуту Всеукраїнського галузевого об`єднання "Федерація роботодавців нафтогазової галузі" (далі - Статут ВГО "ФРНГ") в редакції від 25.09.2018 останнє має статус всеукраїнського об`єднання організацій роботодавців, створеного за галузевою ознакою, та здійснює свою діяльність на території України відповідно до законодавства України та цього Статуту.
19. Одночасно, пунктом 4.1 Статуту ВГО "ФРНГ" визначено, що основною метою його діяльності є представництво інтересів роботодавців, організацій роботодавців нафтогазової галузі в економічних, соціально-трудових та інших відносинах, захист їх законних прав і інтересів, а також координація та консолідація їх для досягнення позитивних результатів їхньої діяльності та посилення їх впливу на процеси формування соціально-економічної політики, вдосконалення соціально-трудових відносин та розвиту соціального партнерства.
20. Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, одним із членів Всеукраїнського галузевого об`єднання "Федерація роботодавців нафтогазової галузі" є Київська міська організація роботодавців нафтогазової галузі.
21. Відповідно до пункту 4.1 Статуту Київської міської організації роботодавців нафтогазової галузі в редакції від 23.07.2018 основною метою діяльності названої організації є представництво інтересів роботодавців, організацій роботодавців нафтогазової галузі в економічних, соціально-трудових та інших відносинах, захист їх законних прав і інтересів, а також координація та консолідація їх для досягнення позитивних результатів їхньої діяльності та посилення їх впливу на процеси формування соціально-економічної політики, вдосконалення соціально-трудових відносин та розвиту соціального партнерства.
22. АТ "НАК "Нафтогаз України" є членом Київської міської організації роботодавців нафтогазової галузі, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Київської міської організації роботодавців нафтогазової галузі.
23. Спірною постановою КМУ змінено тип Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" з публічного на приватне та перейменовано його в Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", Статут акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" викладено в редакції, що додається.
24. Зокрема, підпунктами 22, 23 пункту 47 Статуту акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" в редакції спірної постанови, визначено, що до виключної компетенції загальних зборів належить: обрання та припинення повноважень голови і членів правління; прийняття рішення про відсторонення голови або члена правління від здійснення повноважень та обрання особи, яка тимчасово здійснюватиме повноваження голови правління.
25. Одночасно, пунктом 15 Статуту Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" в редакції постанови КМУ, яка є предметом цього спору, визначено, що засновником та єдиним акціонером Компанії є держава. Функції з управління корпоративними правами держави у статутному капіталі Компанії здійснює Кабінет Міністрів України.
VI. Позиція Верховного Суду
26. Так, у відповідності з частинами першою, другою, четвертою статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
27. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.