ПОСТАНОВА
Іменем України
31 січня 2020 року
Київ
справа №183/3046/19
адміністративне провадження №К/9901/29584/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого (судді-доповідача) - Уханенка С.А.,
суддів - Кашпур О.В., Радишевської О.Р.,
розглянув у порядку письмового провадження як суд касаційної інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до інспектора взводу 2 роти 1 батальйону 4 Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України Дасевич Альбіни Олександрівни про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху
за касаційною скаргою інспектора взводу 2 роти 1 батальйону 4 Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України Дасевич Альбіни Олександрівни на ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2019 року (суддя-доповідач- Шлай А.В., судді - Круговий О.О., Прокопчук Т.С.)
УСТАНОВИВ:
І. Обставини справи
1. У травні ОСОБА_1 звернувся до Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області з позовом до інспектора взводу 2 роти 1 батальйону 4 Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України Дасевич А. О. про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
2. Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області рішенням від 11 червня 2019 року задовольнив позовні вимоги позивача.
3. Не погодившись з рішенням Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 11 червня 2019 року, відповідач подав апеляційну скаргу 08 липня 2019 року.
4. Третій апеляційний адміністративний суд ухвалою від 22 липня 2019 року апеляційну скаргу залишив без руху у зв`язку з пропуском строку на апеляційне оскарження.
5. Відповідач подав заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження, вказавши, що рішення суду першої інстанції від 11 червня 2019 року було отримано ним особисто 04 липня 2019 року, а апеляційну скаргу подано 05 липня 2019 року.
6. Третій апеляційний адміністративний суд ухвалою від 10 вересня 2019 року відмовив у відкритті апеляційного провадження, мотивуючи це тим, що відповідач звернувся з апеляційною скаргою поза межами десятиденного строку, встановленого частиною 4 ст. 286 КАС України, а також відповідач не навів жодних доводів, які б свідчили про наявність обставин, які є об`єктивно непереборними, не залежать від його волевиявлення та пов`язані із дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення до суду з апеляційною скаргою.
IІ. Провадження в суді касаційної інстанції, вимоги касаційної скарги і аргументи сторін
7. Не погоджуючись з ухвалою суду апеляційної інстанції, відповідач подав касаційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права, просить скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції, а справу направити для продовження розгляду до суду апеляційної інстанції.
8. На обґрунтування касаційної скарги відповідач зазначає, що відмовляючи у відкритті апеляційного провадження у справі, суд апеляційної інстанції не дослідив і не взяв до уваги обставини щодо пропуску строку на апеляційне оскарження наслідком чого стало порушення права заявника на апеляційний перегляд справи.
ІІI. Джерела права і акти їхнього застосування
9. Згідно з п. 8 ч. 2 ст. 129 Конституції України основаними засадами судочинства є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення;
10. Відповідно до ч.1 ст. 13 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
11. Відповідно до ч. 1 ст. 293 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
12. Стаття 286 КАС України встановлює особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності. Так, згідно з ч. 4 вищевказаної статті апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня його проголошення.
13. Відповідно з ч. 1, п. 1 ч. 2 та ч. 3 ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.