ПОСТАНОВА
Іменем України
30 січня 2020 року
Київ
справа №1640/2484/18
адміністративне провадження №К/9901/30796/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Губської О.А.,
суддів: Калашнікової В.О., Шевцової Н.В.
розглянув у порядку попереднього судового засідання у касаційній інстанції адміністративну справу № 1640/2484/18
за позовом ОСОБА_1 до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Полтавської області, третя особа - адвокат Ємець Андрій Миколайович про визнання протиправним та скасування рішення, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2018 року (головуючий суддя: Сич С.С.) та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2019 року (колегія суддів: головуючий суддя: Ральченко І.М., судді: Катунов В.В., Бершов Г.Є.),
ВСТАНОВИВ:
І. Суть спору
1. Позивач звернувся до суду з позовом до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Полтавської області, третя особа - адвокат Ємець Андрій Миколайович, в якому просив:
1.1. визнати протиправним та скасувати рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Полтавської області від 08 червня 2018 року.
1.2. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що адвокатом Ємцем А.М. при виконанні доручення Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області допущено порушення його прав, Правил адвокатської етики, Стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги, Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", що полягало у ненаданні правової допомоги, не підтриманні жодного клопотання та заяви ОСОБА_1 в суді. Пояснює, що звернувся до відповідача зі скаргою від 02 травня 2018 року про притягнення адвоката Ємця А.М. до відповідальності, за результатами розгляду якої Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури Полтавської області прийнято рішення про відмову у порушенні дисциплінарної справи від 08 червня 2018 року. Вважає, що адвокатом Ємцем А.М. допущено конфлікт інтересів, посилаючись на те, що адвокат перебуває у залежності від директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області Черчатого О.І. у зв`язку з укладенням контракту з Регіональним центром та отриманням коштів за укладеним контрактом. Зазначає, що деякі з членів дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Полтавської області, якими було прийнято оскаржуване рішення, також уклали контракти з Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області, за якими отримують винагороду, а тому вважає, що члени дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Полтавської області є залежними від керівника Регіонального центру Черчатого О.І.
ІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
2. Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2019 року, позов задоволено.
2.1. Визнано протиправним та скасовано рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Полтавської області від 08 червня 2018 року про відмову у порушенні дисциплінарної справи відносно адвоката Ємця А.М.
2.2. Зобов`язано Кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури Полтавської області повторно розглянути скаргу ОСОБА_1 про притягнення адвоката Ємця А.М. до відповідальності від 02 травня 2018 року.
2.3. Задовольняючи позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився і суд апеляційної інстанції, виходив з того, що під час розгляду справи встановлено неповне дослідження Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури Полтавської області всіх обставин при розгляді скарги позивача, а також не дослідження суті дисциплінарного проступку адвоката, у зв`язку з чим дійшов висновку про необґрунтованість спірного рішення та наявність підстав для зобов`язання відповідача повторно розглянути скаргу ОСОБА_1 та на підставі повного вивчення наданих доказів та наявних матеріалів зробити висновок щодо наявності в діях адвоката ознак дисциплінарного проступку.
2.4. Водночас, суди встановили відсутність ознак конфлікту інтересів у адвоката Ємця А.М. та членів Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Полтавської області, оскільки у ході судового розгляду не встановлено суперечностей між професійною діяльністю зазначених осіб, особистими інтересами.
ІІІ. Касаційне оскарження
3. Не погоджуючись з вказаними рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, позивач звернувся з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, надання неправильної правової оцінки обставинам справи, просить змінити ці судові рішення в мотивувальній частині, вказавши на порушення адвокатом Ємцем А.М. Стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги та визнати наявність конфлікту інтересів, що виявляється у фінансовій залежності відповідача.
4.1. В обґрунтування касаційної скарги вказує, що суди, на його думку, належним чином не надали оцінку обставинам щодо порушення адвокатом Ємцем А.М. Правил адвокатської етики, оскільки останній не дотримався вимог Стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги у цивільному, адміністративному процесах та представництва у кримінальному процесі, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 4125/5 від 21 грудня 2017 року, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України за № 1554/31422, а також Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", Закону України "Про безоплатну правову допомогу".
4.2. При цьому зазначив, що суди під час ухвалення оскаржуваних рішень помилково послалися на Стандарти в редакції, яка втратила чинність.
4.3. Також позивач зауважує, що, на його думку, більшість членів Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Полтавської області прямо залежать від Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, оскільки уклали з центром відповідні контракти та перебувають у залежності від видачі їм доручень, черговості та оплати коштів за виконану роботу. Вважає, що у зв`язку з цим такі члени відповідача повинні були вживати заходів щодо недопущення реального, потенційного конфлікту інтересів та мають відвестися від участі у засіданні колегіального органу щодо повторного розгляду питання про притягнення адвоката Ємця А.М. до дисциплінарної відповідальності.
5. Відповідач та третя особа подали відзиви на касаційну скаргу, за змістом яких висловили свою незгоду з касаційною скаргою та просили залишити її без задоволення як безпідставну та необґрунтовану, а рішення судів першої та апеляційної інстанції - без змін.
6. Представником позивача - адвокатом Тимохіною Л.С. в інтересах позивача подано пояснення на відзив відповідача на касаційну скаргу, в яких зазначено про те, що суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованих та законних висновків про наявність підстав для скасування спірного рішення відповідача про відмову в порушенні дисциплінарної справи за скаргою позивача та зобов`язали відповідача повторно розглянути цю скаргу. Водночас, представник вказав, що відзив відповідача не містить обґрунтувань щодо недотримання адвокатом Ємцем А.М. положень Стандартів, Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", Закону України "Про безоплатну правову допомогу".
IV. Встановлені судами фактичні обставини справи
7. На виконання ухвали Апеляційного суду Полтавської області від 13 березня 2018 року у справі №554/726/17 Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області для надання безоплатної вторинної правової допомоги (здійснення захисту, здійснення представництва інтересів особи у кримінальному провадженні, у якому підзахисного визнано потерпілим та складення документів процесуального характеру) у межах процесуальних прав і обов`язків, визначених статтями 46, 47 Кримінального процесуального кодексу України, протягом строку дії доручення ОСОБА_1 у кримінальному провадженні № 11-кп/786/173/18 призначено адвоката Ємця А.М., про що видано відповідне доручення від 16 березня 2018 року №016-0000999.
8. 10 травня 2018 року до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Полтавської області надійшла скарга ОСОБА_1 від 02 травня 2018 року про притягнення Ємця А.М. до відповідальності.
9. В обґрунтування зазначеної скарги позивачем вказано, що адвокатом Ємцем А.М. допущено порушення його прав як підзахисного, а також конфлікт інтересів. Крім того, адвокат перешкоджав долученню до захисту прав ОСОБА_1 кваліфікованого адвоката. Зокрема, при відвідуванні в СІЗО адвокат Ємець А.М. вимагав у ОСОБА_1 відмовитись від його послуг, не цікавився обставинами кримінального провадження, повідомив, що складати скарги та інші правові документи не буде, відмовився перевіряти інформацію по суддям Октябрського суду м. Полтави щодо винесення ними інших рішень. Крім того, у судовому засіданні 26 квітня 2018 року фактично підтримував сторону обвинувачення, не підтримав жодного процесуального документа, поданого ОСОБА_1, не навів жодних доводів для підтримання заяв ОСОБА_1 в суді, на запитання підзахисного щодо позиції захисту відповіді не надавав, у ході судового засідання мовчав, до засідання не був готовий. Такі дії ОСОБА_1 розцінив як фіктивний захист з боку адвоката Ємця А.М., вважав останнього некомпетентним, та таким, що перебуває у залежності від директора Регіонального центру безоплатної правової допомоги, з огляду на що повинен був відмовитись від доручення.
10. Головою дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Полтавської області 14 травня 2018 року в порядку пункту 2 статті 38 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" члену дисциплінарної палати Карнаух С.В. видано доручення щодо проведення перевірки відомостей, викладених у скарзі ОСОБА_1 щодо допущення порушень адвокатом Ємцем А.М. вимог Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" та Правил адвокатської етики.
11. На вимогу Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Полтавської області адвокатом Ємцем А.М. надано до дисциплінарної палати пояснення від 05 червня 2018 року по суті скарги з копіями відповідних документів.
12. В матеріалах дисциплінарної справи наявна копія витягу зі списку адвокатів, які співпрацюють з Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області та копія листа Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області від 28 грудня 2017 року №03.1-27/1005, адресованого адвокату Литовченку Р.В., яким надано відповідь на адвокатський запит щодо надання правової допомоги ОСОБА_1
13. За результатами перевірки скарги позивача членом дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Полтавської області Карнаух С.В. складено довідку щодо відсутності в діях адвоката Ємця А.М. ознак дисциплінарного правопорушення, у зв`язку з чим запропоновано відмовити у порушенні дисциплінарної справи.
14. Розглянувши зазначену скаргу ОСОБА_1, дисциплінарна палата Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Полтавської області рішенням від 08 червня 2018 року у задоволенні скарги ОСОБА_1 на дії адвоката Ємця А .М. відмовлено, в порушенні дисциплінарної справи відносно адвоката Ємця А.М. (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №1448, виданого Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Полтавської області 26 листопада 2009 року) відмовлено.
15. Не погодившись з таким рішенням Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Полтавської області, позивач звернувся з цим позовом до суду.
V. Релевантні джерела права й акти їх застосування
16. Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
17. Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
18. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
19. За приписами статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
20. Правовідносини у сфері надання безоплатної правової допомоги суб`єктам права на безоплатну первинну правову допомогу та суб`єктам права на безоплатну вторинну правову допомогу врегульовані Законом України "Про безоплатну правову допомогу".
21. Відповідно до статті 1 зазначеного Закону, безоплатна правова допомога - правова допомога, що гарантується державою та повністю або частково надається за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел; правова допомога - надання правових послуг, спрямованих на забезпечення реалізації прав і свобод людини і громадянина, захисту цих прав і свобод, їх відновлення у разі порушення; правові послуги - надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; здійснення представництва інтересів особи в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; забезпечення захисту особи від обвинувачення; надання особі допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.
22. Право на безоплатну правову допомогу гарантоване Конституцією України, за змістом статті 59 якої передбачено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
23. У пункті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено наступні права: кожен обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має щонайменше право, зокрема захищати себе особисто чи використовувати юридичну допомогу захисника, вибраного на власний розсуд, або - за браком достатніх коштів для оплати юридичної допомоги захисника - одержувати таку допомогу безоплатно, коли цього вимагають інтереси правосуддя.
24. Так, Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях тлумачить пункт 3 статті 6 Європейської Конвенції про захист прав людини щодо права обвинуваченого на захист як важливу гарантію справедливого правосуддя, становим елементом якого є також право на безоплатну правову допомогу.
25. Безоплатна правова допомога, за визначенням Європейського суду, повинна бути дієвою та ефективною. Суд зазначає, що підпункт (с) пункту 3 статті 6 Конвенції гарантує право на адекватний захист в ході судового розгляду, який здійснюється як особисто, так і за допомогою адвоката; це право посилюється обов`язком з боку держави надати в певних випадках безкоштовну юридичну допомогу. При цьому, Конвенція покликана гарантувати не теоретичні або ілюзорні права, а їх практичне і ефективне здійснення.
26. Відповідно до статті 13 Закону України "Про безоплатну правову допомогу", безоплатна вторинна правова допомога - вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя, яка включає такі види правових послуг: 1) захист; 2) здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; 3) складення документів процесуального характеру.
27. Суб`єкти права на безоплатну вторинну правову допомогу визначені статтею 14 зазначеного Закону. Суб`єктами надання безоплатної вторинної правової допомоги в Україні є, зокрема, центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, адвокати, включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, відповідно до частини першої статті 15 Закону України "Про безоплатну правову допомогу".
28. Статтею 25 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що адвокати є суб`єктами безоплатної правової допомоги.
29. Участь у системі безкоштовної правової допомоги ґрунтується на добровільній участі адвокатами, які подають заяву на участь у конкурсі та проходять конкурсний відбір, за наслідками якого приймається рішення про включення кращих відібраних адвокатів до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.
30. Положеннями статті 26 Закону України "Про безоплатну правову допомогу" передбачений обов`язок адвоката як суб`єкта надання безоплатної вторинної правової допомоги надавати якісну у необхідному обсязі допомогу.
31. Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначає Закон України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
32. Згідно зі статтею 4 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", адвокатська діяльність здійснюється на принципах верховенства права, законності, незалежності, конфіденційності та уникнення конфлікту інтересів.
33. Відповідно до статті 21 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", під час здійснення адвокатської діяльності адвокат зобов`язаний: 1) дотримуватися присяги адвоката України та правил адвокатської етики; 2) на вимогу клієнта надати звіт про виконання договору про надання правової допомоги; 3) невідкладно повідомляти клієнта про виникнення конфлікту інтересів; 4) підвищувати свій професійний рівень; 5) виконувати рішення органів адвокатського самоврядування; 6) виконувати інші обов`язки, передбачені законодавством та договором про надання правової допомоги.