ПОСТАНОВА
Іменем України
29 січня 2020 року
Київ
справа №480/4078/18
адміністративне провадження №К/9901/15604/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Соколова В.М.,
суддів: Єресько Л.О., Загороднюка А.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2019 року (головуючий суддя: Присяжнюк О.В., судді Любич Л.В., Спаскін О.А.) у справі №480/4078/18 за позовом ОСОБА_1 до голови Апеляційного суду Сумської області Литовченко Наталії Олексіївни про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
Суть спору
У листопаді 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність голови Апеляційного суду Сумської області Литовченко Н.О. щодо ненадання інформації на питання 1, 2 заяви №585 від 18 вересня 2018 року;
- зобов`язати відповідача надати інформацію на питання 1, 2 заяви №585 від 18 вересня 2018 року, а саме:
а) з`ясувати і повідомити причини за яких суддя Хвостик С.Г. відмовляється пред`являти посвідчення судді працівникам поліції та учасникам судового процесу;
б) повідомити, з посиланням на статті законів, що потрібно зробити, щоб суддя пред`явив посвідчення судді учаснику процесу та поліції.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2018 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що за результатами розгляду скарги ОСОБА_1 № 585 від 18 вересня 2018 року відповідачем надано повну та змістовну відповідь на поставлені позивачем питання та не допущено порушень законодавства, які б призвели до порушення чи обмеження права позивача на інформацію.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2019 року скасовано рішення суду першої інстанції та закрито провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Суд зазначив, що спірні правовідносини слід розглядати в порядку цивільного, а не адміністративного судочинства.
Закриваючи провадження у справі суд апеляційної інстанції, виходив з того, що ОСОБА_1 звернувся до керівника апеляційного суду Сумської області зі скаргою № 585 від 18 вересня 2018 року, в якій повідомив, що перед початком судового засідання у справі № 580/789/17 за його позовом, чоловік у мантії, який називав себе суддею Хвостик С. Г. відмовився пред`явити йому та працівникам поліції посвідчення судді. З цього приводу він звернувся до керівника судової установи з проханням з`ясувати та повідомити причини, за яких зазначена особа з ознаками чоловічої статі, одягнена в суддівську мантію, відмовляється пред`являти посвідчення судді працівникам поліції та учасникам судового процесу, оскільки він як позивач не може довірити розгляд справи невідомій особі в мантії; повідомити, з посиланням на статті законів, навіщо суддям видається посвідчення судді, та що потрібно зробити, щоб суддя його пред`явив учаснику процесу та поліції.
У контексті цих обставин суд апеляційної інстанції визначив, що ОСОБА_1 із посиланням на порушення відповідачем при розгляді його скарги вимог Конституції України, Законів України «Про інформацію» та «Про звернення громадян» фактично оскаржує дії судді апеляційного суду Сумської області Хвостика С.Г. під час розгляду цивільної справи № 580/789/17 за його позовом, тобто оскаржує процесуальні дії цього судді під час розгляду справи за його позовом. Ці доводи можуть бути перевірені під час касаційного оскарження рішення суду при розгляді справи № 580/789/17 в порядку цивільного судочинства.
Другий апеляційний адміністративний суд зазначив, що оскаржені дії відповідача не пов`язані зі здійсненням ним владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, оскільки відповідач не виступає в цьому спорі як суб`єкт владних повноважень у розумінні пункту 7 частини першої статті 4 КАС України.
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції скасував рішення суду першої інстанції та закрив провадження у справі № 480/4078/18 з тієї підстави, що справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги та її рух у касаційній інстанції
28 травня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою, у якій просить постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2019 року скасувати, а справу направити для продовження розгляду до цього ж суду.
У касаційній скарзі позивач вказує, що відповідач здійснює владні управлінські функції, проявом яких є порушення у формі надання відповіді, що не містить запитуваної інформації. На переконання скаржника, спір у цій справі має розглядатись за правилами адміністративного судочинства. Одночасно просить суд, на підставі статті 347 Кодексу адміністративного судочинства України передати справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: Соколова В.М., Єресько Л.О., Загороднюка А.Г., від 25 червня 2019 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2019 року у справі №480/4078/18.
Ухвалою Верховного Суду у складі судді Касаційного адміністративного суду Соколова В.М. від 13 вересня 2019 року підготовчі дії закінчено, справу призначено до розгляду у порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами у відповідності до пункту 1 частини 1 статті 345 КАС України.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 13 вересня 2019 року справу № 480/4078/18 за позовом ОСОБА_1 до голови Апеляційного суду Сумської області Литовченко Наталії Олексіївни про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії на підставі частини 6 статті 346 КАС України передано на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
Ухвалою від 11 листопада 2019 року Велика Палата Верховного Суду повернула справу за вказаним позовом ОСОБА_1 відповідній колегії суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду для продовження розгляду оскільки є висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений у її постанові щодо питання предметної юрисдикції спору у подібних правовідносинах.
Ухвалою Верховного Суду у складі судді Касаційного адміністративного суду Соколова В.М. від 28 січня 2020 року прийнято до провадження справу № 480/4078/18, підготовчі дії закінчено, справу призначено до розгляду у порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами у відповідності до пункту 1 частини 1 статті 345 КАС України.
Позиція інших учасників справи
Від відповідача відзив на касаційну скаргу не надходив, що відповідно до статті 338 КАС України не перешкоджає перегляду рішення суду апеляційної інстанції.
Оцінка висновків суду, рішення якого переглядається, та аргументів учасників справи
Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 КАС України, а також надаючи оцінку правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права, виходить із такого.
Відповідно до частини другої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з частиною першою статті 5 КАС кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист у передбачені цією нормою способи.
За визначенням пункту 1 частини першої статті 4 КАС адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір. Публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи (пункт 2 частини першої статті 4 КАС)
Суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС).
За правилами пункту 1 частини першої статті 19 КАС юрисдикція адміністративних судів поширюється на