ПОСТАНОВА
Іменем України
29 січня 2020 року
Київ
справа №803/3942/16
адміністративне провадження №К/9901/12769/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді (судді-доповідача) - Данилевич Н.А.,
суддів - Бевзенка В.М.,
Шевцової Н.В.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Товариства з додатковою відповідальністю «Нововолинське АТП-10708» на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2016 року (головуючий суддя - Ільчишин Н.В., судді - Пліш М.А., Шинкар Т.І.) у справі
за позовом Товариства з додатковою відповідальністю «Нововолинське АТП-10708»
до Територіального сервісного центру 0742 Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області
про зобов`язання вчинити дії, -
у с т а н о в и в :
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
У грудні 2015 року Товариство з додатковою відповідальністю «Нововолинське АТП-10708» (далі - позивач, Нововолинське АТП-10708) звернулося до Волинського окружного адміністративного суду з позовом до Територіального сервісного центру 0742 Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області (далі - відповідач, Територіальний сервісний центр 0742), в якому просило зареєструвати за позивачем транспортний засіб - автобус марки BOVA моделі F13, 2006 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 .
Обґрунтовуючи позов Нововолинське АТП-10708 зазначило, що надання відповідачем пояснення на заяву товариства щодо реєстрації транспортного засобу про технічну неможливість такої реєстрації у зв`язку з наявністю в базах даних автоматизованих інформаційних систем інформації про те, що транспортний засіб з ідентичними даними вже зареєстрований 27.04.2013 Чернівецьким ВРЕР на громадянина ОСОБА_1 , не ґрунтується на нормах чинного законодавства України, яке не передбачає такої підстави для відмови у реєстрації транспортного засобу як «технічно неможливо». Позивачем повністю виконано вимоги Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів щодо надання необхідних для проведення реєстрації документів. Відмова відповідача в проведенні державної реєстрації транспортного засобу - автобуса, що належить товариству, призводить до порушення прав останнього, тому що позивач позбавлений можливості використовувати цей автобус у власній господарській діяльності, тобто з метою, з якою він придбавався.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 29 березня 2016 року позов задоволено повністю. Зобов`язано Територіальний сервісний центр 0742 Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області зареєструвати за Товариством з додатковою відповідальністю «Нововолинське АТП 10708» транспортний засіб - міжміський туристичний пасажирський автобус марки BOVA, модель F13, номер шасі НОМЕР_1 , номер двигуна НОМЕР_2, 2006 року випуску.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції погодився з твердженням Нововолинського АТП 10708 щодо наявності визначених чинним законодавством України конкретних підстав неможливості проведення державної реєстрації транспортного засобу, що визначені Порядком №1388, пунктом першим якого передбачено, що ним встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків. Зазначив, що позивачем було подано усі передбачені вказаним Порядком документи для проведення відповідачем державної реєстрації, і з поданих документів вбачається відсутність підстав для відмови в проведенні державної реєстрації, визначених п.15 Порядку. Водночас, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем не вчинено жодних дій для встановлення підстав, причин та обґрунтованості існування в базі даних АІС інформації щодо транспортного засобу з ідентичними даними, зареєстрованого 27.04.2013 у Чернівецькому ВРЕР на громадянина ОСОБА_1 .
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої і ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволені позовних вимог повністю.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2016 року апеляційна скарга ОСОБА_1 задоволена. Постанова Волинського окружного адміністративного суду від 29.03.2016 у справі №803/3942/15 скасована та прийнята нова, якою в задоволенні позову Товариства з додатковою відповідальністю «Нововолинське АТП 10708» до Територіального сервісного центру 0742 Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області про зобов`язання вчинити дії - відмовлено.
Апеляційний суд, задовольняючи апеляційну скаргу, дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову Товариства з додатковою відповідальністю «Нововолинське АТП 10708» на підставі того, що згідно з п. 2.1 Інструкції №379 передбачено, що облік зареєстрованих ТЗ проводиться з використанням автоматизованих інформаційних систем та книг обліку, оскільки згідно з інформацією з бази даних АІС виявлено проведення Чернівецьким ВРЕР реєстрації транспортного засобу з ідентичними даними 27.04.2013, то реєстрація автобуса марки BOVA F13, 2006 року випуску, номер шасі НОМЕР_1 за ТзДВ «Нововолинське АТП 10708» 08.12.2016 технічно неможлива, адже вже наявний на території України транспортний засіб з аналогічним номером і не скасована його реєстрація проведена ОСОБА_1 , а будь яких рішень протиправності першої реєстрації до суду не подано, з врахуванням чого вона є дійсною, а відтак, відсутні підстави для зобов`язання зареєструвати за позивачем транспортний засіб автобус марки BOVA модель F13, 2006 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 , оскільки за аналогічними ідентифікаційними даними вже зареєстрований транспортний засіб раніше.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву (заперечень)
Нововолинське АТП-10708 (далі - скаржник) у грудні 2016 року звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2016 року.
У касаційній скарзі скаржник, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2016 року і залишити в силі постанову Волинського окружного адміністративного суду від 29 березня 2016 року.
На обґрунтування поданої касаційної скарги скаржник зазначив, що позиція суду апеляційної інстанції суперечить висновкам Верховного Суду України, які наведені в ухвалі від 05.11.2003, за якими відсутність конкретного механізму реалізації закону не може бути для посадових осіб підставою для відмови в його виконанні. Вказує на те, що Нововолинською АТП-10708 було подано усі передбачені Порядком №1388 документи для проведення відповідачем державної реєстрації, і з поданих документів вбачається відсутність передбачених законом відстав для відмови в проведенні державної реєстрації, визначених п. 15 вказаного Порядку. Також вважає, що посилання суду апеляційної інстанції на п. 2.1 Інструкції №379 порушує принцип пропорційності.
Ухвалою Верховного Суду від 28 січня 2020 року зазначену адміністративну справу прийнято до провадження та призначено до розгляду.
II. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Товариством з додатковою відповідальністю «Нововолинське АТП 10708» 6 жовтня 2015 року згідно з договором купівлі-продажу придбано у ТзОВ «Реал Авто НВ» вживаний міжміський туристичний пасажирський автобус BOVA моделі F13, 2006 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 , який був переданий згідно з актом прийому-передачі від 07.10.2015 та відповідно до наказу №93 від 08.10.2015 поставлений на баланс товариства.
8 грудня 2016 року Нововолинське АТП 10708 звернулося із заявою №439 до Територіального сервісного центру 0742 про проведення реєстрації придбаного автобуса марки BOVA F13, 2006 року випуску, номер шасі НОМЕР_1 , однак листом від 15.12.2016 №5/3373 відповідач повідомив товариство, що транспортний засіб з ідентичними даними вже зареєстрований 27.04.2013 у Чернівецькому ВРЕР на громадянина ОСОБА_1 .
При зверненні із заявою про реєстрацію автобуса марки BOVA F13, 2006 року випуску, номер шасі НОМЕР_1 , позивачем було подано також наступні документи: 1) договір купівлі-продажу б/н від 06.10.2015; 2) акт прийняття-передачі транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, між суб`єктами господарювання від 07.10.2015; 3) митна декларація №205060000/2015/005916 від 06.10.2015; 4) наказ по Нововолинському АТП 10708 «Про придбання транспортного засобу» від 08.10.2015 №93; 5) висновок експертного дослідження №17 від 09.10.2015, проведеного науково-дослідним експертно-криміналістичним центром УМВС України у Волинській області, згідно з яким маркувальне позначення номера шасі « НОМЕР_1 », маркувальне позначення номера двигуна «НОМЕР_2» автобуса «BOVA F13» змінам не піддавалось, ознак змін у записах на бланках наданого на дослідження документа «Бріф» серії UH №086974 не виявлено; 6) висновок спеціаліста з технічного дослідження документів НДБСЕ «Сантодор» №1010-01 від 10.10.2015, відповідно до якого бланк свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (Fahrzeugbrief) Німеччини UH №086974 на автобус BOVA FUTURA FHD 13.380 з ідентифікаційним номером «НОМЕР_1», виготовлений поліграфічним способом на підприємстві, яке здійснює випуск бланків свідоцтв про реєстрацію до транспортних засобів Німеччини, ознак зміни першопочаткового змісту в наданому на дослідження свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу не виявлено; 7) висновок спеціаліста з трасологічного дослідження автобуса (BOVA FUTURA FHD 13.380) НДБСЕ «Сантодор» №1010-02 від 10.10.2015, відповідно до якого маркувальні позначення «НОМЕР_1» номера шасі автобуса відповідають тим, що наносяться заводом-виробником і змінам не піддавались та є першопочатковими, номерна площадка з маркувальними позначеннями номера шасі автобуса від рами не відділялась, дублюючу табличку з маркувальними позначеннями «НОМЕР_1» кузова автобуса виготовлено заводським способом, будь-яких ознак зміни знаків на табличці та слідів її переустановлення не має; 8) сертифікат відповідності державної системи сертифікації УкрСЕПРО (реєстровий №UA1.178.0079371-15) виданий на автобус BOVA, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , інвойс №0049/10/2015 від 03.10.2015, з терміном дії з 05.10.2015 по 04.04.2016, відповідно до якого зазначений транспортний засіб відповідає усім обов`язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України.
18 грудня 2015 року позивач звернувся з листом до Територіального сервісного центру 0742 про надання правового обґрунтування відмови в проведенні державної реєстрації зазначеного вище транспортного засобу.
23 грудня 2015 року відповідач листом №5/3505 повідомив Нововолинське АТП 10708, що пунктом 2.1 Інструкції №379 передбачено, що облік зареєстрованих ТЗ проводиться з використанням автоматизованих інформаційних систем та книг обліку, а відтак, оскільки згідно з інформацією з бази даних АІС виявлено проведення Чернівецьким ВРЕР реєстрації транспортного засобу з ідентичними даними 27.04.2013, то реєстрація автобуса марки BOVA F13, 2006 року випуску, номер шасі НОМЕР_1 за Нововолинським АТП 10708 технічно неможлива.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 34 Закону України від 30 червня 1993 року № 3353-XII «Про дорожній рух» встановлено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.
Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.<…>
Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.
Пунктом 3 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року №1388 (далі - Порядок № 1388), передбачено, що Державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Державний облік зареєстрованих транспортних засобів передбачає реєстрацію, накопичення, узагальнення, зберігання і передачу інформації про такі засоби та відомостей про їх власників, які вносяться до Єдиного державного реєстру МВС.
Згідно з п. 7 Порядку № 1388 встановлено, що власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).
Експлуатація транспортних засобів, що не зареєстровані (не перереєстровані) в уповноважених органах МВС та без номерних знаків, що відповідають державним стандартам, а також ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах або знищені чи підроблені, забороняється.
Транспортні засоби, тимчасово ввезені на митну територію України для власного користування більш як на два місяці, підлягають державній реєстрації в сервісних центрах МВС на строк, визначений Держмитслужбою. Тимчасово ввезені транспортні засоби не можуть бути розкомплектовані на запасні частини, передані у володіння або користування іншим особам.
Пунктом 8 Порядку № 1388 передбачено, що державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена д