ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2020 року
м. Київ
Справа № 927/229/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Баранець О.М. - головуючий, Кролевець О.А., Студенець В.І.,
за участю секретаря судового засідання Низенко В.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Господарського суду Чернігівської області
у складі колегії суддів Оленич Т.Г., Романенко А.В., Сидоренко А.С.
від 28.05.2019
та постанову Північного апеляційного господарського суду
у складі колегії суддів Руденко М.А., Дідиченко М.А., Пономаренка Є.Ю
від 24.09.2019
додаткове рішення Господарського суду Чернігівської області
у складі колегії суддів Оленич Т.Г., Романенко А.В., Сидоренко А.С.
від 12.06.2019
та постанову Північного апеляційного господарського суду
у складі колегії суддів Руденко М.А., Дідиченко М.А., Пономаренка Є.Ю
від 24.09.2019
за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2
до Приватного акціонерного товариства «Чернігівавтосервіс»
про визнання недійсним рішення наглядової ради від 06.11.2018
за участю представників:
від позивача 1- ОСОБА_1 . , Чередніченко М . М. ,
від позивача 2- не з`явився,
від відповідача - Коленченко О.О.,
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог.
У березні 2019 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Господарського суду Чернігівської області з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства «Чернігівавтосервіс» про визнання недійсним рішення засідання наглядової ради Приватного акціонерного товариства «Чернігівавтосервіс», оформленого протоколом від 06.11.2018.
В обґрунтування позовних вимог посилаються на те, що затверджена рішенням наглядової ради відповідача від 06.11.2018 ціна однієї акції не є ринковою та є явно заниженою. Крім того, звіт про оцінку на підставі якого затверджено ціну однієї акції, є неякісним, здійсненим з багатьма порушеннями та виконаний не для цілей статті 69 Закону України «Про акціонерні товариства», а тому, на думку позивачів, не міг бути використаний для затвердження ціни однієї акції, емітентом яких є відповідач. Також позивачі звертають увагу, що оспорюване ними рішення наглядової ради відповідача від 06.11.2018 прийнято з порушенням встановленої Законом України «Про акціонерні товариства» процедури щодо надання можливості акціонерам ознайомитися з проектом договору про викуп акцій товариством.
2. Короткий виклад обставин справи, встановлених судами попередніх інстанцій.
Як встановлено господарськими судами позивач-1 - ОСОБА_1 є власником простих іменних бездокументарних акцій в кількості 457 130 шт. загальною номінальною вартістю 114 282,50 грн, що складає 15,2107% статутного капіталу емітента акцій - Приватного акціонерного товариства «Чернігівавтосервіс», відповідно до даних з виписки про стан рахунку в цінних паперах на 18.03.2019, виданої 27.03.2019 депозитарною установою ТОВ «ФІНАСТА».
Позивач-2 - ОСОБА_2 є власником простих іменних бездокументарних акцій в кількості 1 301 шт. загальною номінальною вартістю 325, 25 грн, що складає 0,0433% статутного капіталу емітента акцій - Приватного акціонерного товариства «Чернігівавтосервіс», відповідно до виписки про стан рахунку в цінних паперах на 18.03.2019, виданої 27.03.2019 депозитарною установою ТОВ «ФІНАСТА».
01 листопада 2018 року відбулись позачергові загальні збори акціонерів Публічного акціонерного товариства «Чернігівавтосервіс», до порядку денного яких було включено 15 питань, серед яких питання про зміну типу товариства (четверте питання порядку денного).
За результатами голосування з четвертого питання порядку денного загальних зборів акціонерів прийнято рішення про зміну типу товариства з публічного акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство, що відображено в протоколі №24 позачергових загальних зборів акціонерів від 01.11.2018.
Зі змісту бюлетеня №4 для голосування на позачергових загальних зборах акціонерів Публічного акціонерного товариства «Чернігівавтосервіс» (дата проведення 01.11.2018) з питання винесеного на голосування порядку денного №4 "Про зміну типу Товариства", виданого ОСОБА_1 , вбачається, що акціонер проголосував проти зміни типу Товариства.
Також із наявної у справі копії бюлетеня №4 для голосування на позачергових Загальних зборах акціонерів Публічного акціонерного товариства «Чернігівавтосервіс» (дата проведення 01.11.2018) з питання винесеного на голосування порядку денного №4 "Про зміну типу Товариства", виданого ОСОБА_2 , позивач-2 теж голосував проти зміни типу Товариства.
06 листопада 2018 року відбулось засідання Наглядової ради приватного акціонерного товариства «Чернігівавтосервіс», на якому розглядались наступні питання порядку денного:
1. Про обрання Голови засідання Наглядової ради та секретаря засідання Наглядової ради Товариства та про надання повноважень Голові та секретарю засідання Наглядової ради на підписання протоколу засідання Наглядової ради Товариства.
2. Про затвердження ринкової вартості акцій, визначеної до законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну суб`єктом оціночної діяльності Товариством з обмеженою відповідальністю "Експертна фірма "Еталон".
3. Про затвердження переліку акціонерів, які мають право вимагати здійснення обов`язкового викупу належних їм акцій відповідно до частини першої статті 68 Закону України "Про акціонерні товариства".
4. Про затвердження тексту письмового повідомлення про право вимоги обов`язкового викупу акцій, яке буде надіслано акціонерам Товариства, які мають право вимагати здійснення обов`язкового викупу належних їм акцій.
5. Визначення уповноваженої особи на підписання тексту письмового повідомлення про права вимоги обов`язкового викупу належних їм акцій.
6. Про визначення порядку (способу) направлення письмового повідомлення акціонерам, які мають право вимагати обов`язкового викупу належних акцій.
З питань порядку денного Наглядовою радою прийняті відповідні рішення, зокрема:
з другого питання порядку денного вирішено затвердити ринкову вартість однієї простої іменної акції Приватного акціонерного товариства «Чернігівавтосервіс» станом на 24 вересня 2018 року в розмірі 0 (нуль) гривень 74 копійки;
з третього питання порядку денного прийнято рішення про затвердження переліку акціонерів, які мають право вимагати здійснення обов`язкового викупу належних їм акцій, а саме: ОСОБА_6 , ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 ;
з четвертого питання порядку денного вирішили затвердити текст письмового повідомлення про право вимоги обов`язкового викупу акцій (яке буде надіслано акціонерам, які мають право вимагати здійснення обов`язкового викупу належних їм акцій згідно з переліком) та наведено текст вказаного повідомлення;
з п`ятого питання порядку денного вирішили визначити директора ОСОБА_12. уповноваженою особою на підписання тексту письмового повідомлення про право вимоги обов`язкового викупу акцій, яке буде надіслано акціонерам Товариства, які мають право вимагати здійснення обов`язкового викупу належних їм акцій;
з шостого питання порядку денного вирішили про надсилання письмового повідомлення акціонерам, які мають право вимагати обов`язкового викупу належних акцій рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.
3. Короткий зміст рішення місцевого та постанови апеляційного господарських судів і мотиви їх прийняття.
Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 28.05.2019 у справі №927/229/19 прийнято заяву про визнання відповідачем позовних вимог ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Приватного акціонерного товариства «Чернігівавтосервіс» про визнання недійсним рішення наглядової ради від 06.11.2018 року; позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Приватного акціонерного товариства «Чернігівавтосервіс» про визнання недійсним рішення наглядової ради від 06.11.2018 задоволено.
Визнано недійсними рішення наглядової ради Приватного акціонерного товариства «Чернігівавтосервіс» від 06.11.2018, оформлені протоколом засідання від 06.11.2018.
Стягнуто з Приватного акціонерного товариства «Чернігівавтосервіс», на користь ОСОБА_1 960, 50 грн судового збору.
Стягнуто з Приватного акціонерного товариства «Чернігівавтосервіс», на користь ОСОБА_2 960, 50 грн судового збору.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 24.09.2019 у справі №927/229/19 прийнято відмову ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від позовних вимог в частині:
- щодо прийняття рішення по першому питанню порядку денного засідання Наглядової ради товариства, яке відбулось 06 листопада 2018 року про обрання Голови засідання Наглядової ради та секретаря засідання Наглядової ради товариства та про надання повноважень Голові та секретарю засідання Наглядової ради на підписання протоколу засідання Наглядової ради товариства;
- щодо прийняття рішення по третьому питанню порядку денного засідання Наглядової ради товариства, що відбулось 06 листопада 2018 року про затвердження переліку акціонерів, які мають право вимагати здійснення обов`язкового викупу належних їм акцій відповідно до частини першої статті 68 Закону України «Про акціонерні товариства» ;
- щодо прийняття рішення по п`ятому питанню порядку денного засідання Наглядової ради товариства, яке відбулось 06 листопада 2018 року, щодо визначення уповноваженою особи на підписання тексту письмового повідомлення про права вимоги обов`язкового викупу акцій;
- щодо прийняття рішення по шостому питанню порядку денного про визначення порядку (способу) направлення письмового повідомлення акціонерам, які мають права вимагати обов`язкового викупу акцій. Провадження в цій частині закрито.
В іншій частині позовних вимог рішення господарського суду Чернігівської області від 28.05.2019 у справі № 927/229/19 залишено без змін.
Додатковим рішенням Господарського суду Чернігівської області від 12.06.2019 стягнуто з Приватного акціонерного товариства «Чернігівавтосервіс» на користь ОСОБА_1 та ОСОБА_2 111, 00 грн поштових витрат, пов`язаних з розглядом справи. Відмовлено в задоволенні заяви в частині 68 102, 00 грн витрат, пов`язаних з вчиненням інших дій, необхідних для розгляду справи.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 24.09.2019 змінено додаткове рішення Господарського суду Чернігівської області від 12.06.2019 року у справі №927/229/19 в частині стягнення з Приватного акціонерного товариства «Чернігівавтосервіс» на користь ОСОБА_1 та ОСОБА_2 213, 00 грн поштових витрат, пов`язаних з розглядом справи.
В іншій частині додаткове рішення Господарського суду Чернігівської області від 12.06.2019 залишено без змін.
Задовольняючи позовні вимоги суди виходили з того, що позивачі під час проведення позачергових зборів 01 листопада 2018 року голосували проти зміни типу товариства з публічного акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство, а тому в силу вимог ст. 68 Закону України «Про акціонерні товариства» у них виникло право вимагати у відповідача обов`язкового викупу акцій. Суди зазначили, що при проведенні процедури викупу акцій відповідачем було порушено вимоги 36, 69 Закону України «Про акціонерні товариства».
4. Короткий зміст вимог касаційної скарги.
ОСОБА_1 25.10.2019 звернувся до Верховного Суду, через Північний апеляційний господарський суд, з касаційною скаргою, в якій просить змінити рішення Господарського суду Чернігівської області від 28.05.2019 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 24.09.2019 у справі №927/229/19 в мотивувальній частині щодо встановлення підстав для задоволення позову; скасувати додаткове рішення Господарського суду Чернігівської області від 12.06.2019 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 24.09.2019 та прийняти нове рішення про стягнення на користь ОСОБА_1 68 000,00 грн витрат, пов`язаних з розглядом справи.
5. Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу.
В обґрунтування своїх вимог заявник касаційної скарги посилається на недослідження при прийняті оскаржуваних судових рішень усіх підстав звернення з позовною заявою, зокрема, суди не надали належної правової оцінки рішення наглядової ради від 06.11.2018, якою затверджено вартість акцій відповідача не за ринковою, а за заниженою ціною.
Також скаржник зазначає, що суди при прийнятті рішень не врахували, що рішенням наглядової ради від 06.11.2018 затверджено вартість акцій відповідача на підставі неякісного звіту, який не може бути використаний для встановлення ринкової вартості однієї акції товариства станом на 24.09.2018.
Крім того, суди попередніх інстанцій не надали належної правової оцінки рецензіям на звіт про оцінку наданого відповідачем та не прийняли до уваги висновки звіту щодо ціни акцій, наданого позивачем-1.
Також в обґрунтування вимог касаційної скарги заявник посилається на правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду від 09.10.2018 у справі №923/415/17.
6. Узагальнений виклад позиції інших учасників справи.
Приватним акціонерним товариством «Чернігівавтосервіс» надано відзив на касаційну скаргу, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні касаційної скарги, а оскаржувані судові рішення залишити без змін, оскільки суди попередніх інстанцій, дослідивши обставини даної справи та характер спірних правовідносин, правильно застосували норми матеріального та процесуального права.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
7. Оцінка аргументів учасників справи і висновків суду першої та апеляційної інстанцій.
Здійснивши розгляд касаційної скарги, дослідивши наведені у ній доводи, перевіривши наявні матеріали справи щодо правильності застосування господарськими судами норм матеріального права та дотримання норм процесуального права, Касаційний господарський суд вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Стаття 15 Цивільного кодексу України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 152 Цивільного кодексу України акціонерне товариство - господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями.
Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 2 Закону України «Про акціонерні товариства» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) корпоративні права - це сукупність майнових і немайнових прав акціонера - власника акцій товариства, які випливають з права власності на акції, що включають право на участь в управлінні акціонерним товариством, отримання дивідендів та активів акціонерного товариства у разі його ліквідації відповідно до закону, а також інші права та правомочності, передбачені законом чи статутними документами.
Статтею 167 Господарського кодексу України визначено, що корпоративними правами є права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Під корпоративними відносинами розуміють відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.
При вирішенні корпоративного спору господарський суд повинен встановити наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб`єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов, а також з`ясувати питання про наявність чи відсутність факту їх порушення або оспорювання.
За змістом статті 34 Закону України «Про акціонерні товариства» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) однією із форм реалізації права акціонера на управління акціонерним товариством є участь такого акціонера у роботі вищого органу управління товариством - загальних зборів акціонерів.
Відповідно до вимог пункту 1 частини 1 статті 68 Закону України «Про акціонерні товариства» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) кожний акціонер - власник простих акцій товариства має право в