ПОСТАНОВА
Іменем України
24 січня 2020 року
Київ
справа №826/13404/15
адміністративне провадження №К/9901/26470/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Гончарової І.А.,
суддів - Олендера І.Я., Ханової Р.Ф.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС
на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 05 квітня 2016 року (колегія суддів: головуючий суддя - Глущенко Я.Б., судді - Пилипенко О.Є., Шелест С.Б.)
у справі №826/13404/15
за позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта"
до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників
про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
У липні 2015 року Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" (далі - Товариство) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників, в якому просило: скасувати рішення про застосування фінансових санкцій від 08.06.2015 №13878/0075/2810, складене Міжрегіональним головним управлінням ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників.
В обґрунтування позовних вимог Товариство зазначило про помилковість висновків контролюючого органу щодо здійснення позивачем реалізації підакцизних товарів, а саме тютюнових виробів, за цінами вищими від встановлених максимальних роздрібних цін.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 лютого 2016 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено в повному обсязі; стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" на користь державного бюджету України судовий збір у розмірі 1 644 грн 30 коп.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанцій дійшов висновку про правомірність оскаржуваного рішення відповідача та зазначив про правильність висновків контролюючого органу про порушення Товариством максимальних роздрібних цін на підакцизні товари (тютюнові вироби).
Позивач оскаржив зазначену постанову суду першої інстанції в апеляційному порядку.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 05 квітня 2016 року апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" задоволено, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 лютого 2016 року скасовано, адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників про застосування фінансових санкцій від 08 червня 2015 року №13878/0075/2810.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанцій виходив з того, що ціни, за якими позивач здійснив продаж вказаних вище тютюнових виробів не перевищують максимальні роздрібні ціни, збільшені на суму акцизного податку з їх реалізації, що відповідає вимогам пп. 14.1.106 п. 14.1 статті 14 ПК України та свідчить про відсутність у діях позивача порушень максимальних роздрібних цін на підакцизні товари (тютюнові вироби).
Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, відповідач подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просив його скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. В обґрунтування вимог касаційної скарги зазначає про порушення позивачем максимальних роздрібних цін на підакцизні товари, що полягало у реалізації тютюнових виробів за цінами вищими, максимально встановлених.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 30 вересня 2016 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою позивача.
22 листопада 2016 року від позивача надійшли заперечення на касаційну скаргу, в яких Товариство зазначає про законність і обґрунтованість рішення суду апеляційної інстанції та безпідставність доводів, викладених у касаційній скарзі.
Пунктом 4 частини першої Розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України (в редакції, що діє з 15 грудня 2017 року) передбачено, що касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
21 лютого 2018 року касаційну скаргу передано до Верховного Суду в порядку передбаченому Розділом VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції від 03.10.2017).
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач має право на здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами згідно ліцензії №417171102339 від 12 липня 2014 року.
Посадовими особами відповідача проведено фактичну перевірку магазину на АЗС №17/012, що розташований за адресою: Рівненська область, м. Дубно, вул. М. Грушевського, 119 б та належить суб`єкту господарювання ПАТ "Укрнафта", з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.
За результатами перевірки складено акт від 25 травня 2015 року №0075/28-10/39-30/00135390 (далі - Акт перевірки).
Як вбачається з акту, позивач здійснив реалізацію однієї пачки сигарет з фільтром "LM Blue Label", дата виробництва 22.03.2015, виробник Приватне акціонерне товариство "Філіп Морріс Україна" за ціною 17, 36 грн (максимальна роздрібна ціна, зазначена на упаковці - 16, 50 грн), а також однієї пачки сигарет з фільтром "Parlament Silver Blue", дата виробництва 15.03.2015, того ж виробника за ціною 27, 89 грн (максимальна роздрібна ціна, зазначена на упаковці - 26, 50 грн).
Зважаючи на те, що починаючи з 01 січня 2015 року до максимальної роздрібної ціни, встановленої виробником, додається 5% акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами, контролюючий орган дійшов висновку, що максимальні роздрібні ціни реалізації зазначених сигарет з фільтром повинні становити: "LM Blue Label" - 17,33 грн, "Parlament Silver Blue" - 27,83 грн. За таких обставин, посадові особи державної фіскальної служби дійшли висновку, що позивачем здійснено реалізацію тютюнових виробів за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін, установлених виробником таких виробів, що є порушенням вимог статті 11-1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
На підставі зазначеного Акту перевірки, відповідно до абзацу чотирнадцятого частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", відповідачем прийнято рішення від 08 червня 2015 року №13878/0075/2810 про застосування до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" фінансових санкцій у вигляді штрафу в сумі 10 000,00 грн.
Вважаючи зазначене рішення контролюючого органу протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку вище викладеним обставинам, колегія суддів виходить з наступного.
Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України (далі- ПК України) та Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР).
Відповідно до пп. 14.1.4 п. 14.1 статті 14 ПК України акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).
Згідно з пп. 14.1.106 ст. 14.1 ст. 14 ПК України максимальні роздрібні ціни - ціни, встановлені на підакцизні товари (продукцію з урахуванням усіх видів податків (зборів). Акцизний податок з реалізованих суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів не включається до максимальної роздрібної ціни.
Максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) встановлюються виробниками або імпортерами товарів (продукції) шляхом декларування таких цін у порядку, встановленому цим Кодексом. Продаж суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, на які встановлюються максимальні роздрібні ціни, не може здійснюватися за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Підпунктом 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 ПК України встановлено, що об`єктами оподаткування є операції з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Згідно з підпунктом 214.1.4 пункту 214.1 статті 214 ПК України у разі обчислення податку із застосуванням адвалорних ставок базою оподаткування є: вартість (з податком на додану вартість) підакцизних товарів, що реалізовані відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу.