ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2020 року
м. Київ
Справа № 910/11047/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Губенко Н.М. - головуючий, Кролевець О. А., Студенець В. І.,
розглянувши у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Анріка"
на ухвалу Господарського суду міста Києва
у складі судді Курдельчука І. Д.
від 11.09.2019 та
на постанову Північного апеляційного господарського суду
у складі колегії суддів: Пономаренко Є. Ю., Дідиченко М. А., Руденко М. А.
від 20.11.2019
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Анріка"
до Акціонерного товариства "Укргазвидобування"
про зобов`язання виконати умови договору в натурі.
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог
Товариство з обмеженою відповідальністю "Анріка" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Акціонерного товариства "Укргазвидобування" про зобов`язання Акціонерного товариства "Укргазвидобування" виконати умови угоди №БТД44/2194/08/92є5-19 від 29.07.2019 до договору №БТД44/10029/92є5-18 від 12.07.2018 шляхом передачі в натурі у власність Товариства з обмеженою відповідальністю "Анріка" нафтопродуктів у обсязі 360 тонн.
2. Короткий зміст ухвали суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.09.2019 у справі № 910/11047/19, залишеною без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 20.11.2019, позовну заяву і додані до неї документи повернуто Товариству з обмеженою відповідальністю "Анріка", у зв`язку з тим, що позивачем не були усунені недоліки позовної заяви у встановлені ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.08.2019 строки.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги
Товариство з обмеженою відповідальністю "Анріка", посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм процесуального та матеріального права, просить скасувати ухвалу Господарського суду міста Києва від 11.09.2019 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 20.11.2019, та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
4. Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що судами першої та апеляційної інстанцій помилково не було враховано, що заявлена Товариством з обмеженою відповідальністю "Анріка" у позові вимога є немайновою вимогою, оскільки це вимога про захист права або інтересу, об`єктом якої виступає благо, яке не піддається грошовій оцінці. Тому, з огляду на немайновий характер спору, Товариством з обмеженою відповідальністю "Анріка" вірно сплачено судовий збір у розмірі 1 921 грн. Однак, вказаних обставин суди першої та апеляційної інстанцій не врахували, що призвело до безпідставного та помилкового повернення позовної заяви.
5. Доводи інших учасників справи
Відповідач подав відзив на касаційну скаргу позивача, в якому просить залишити її без задоволення, а оскаржувані ухвалу суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін, як такі, що прийняті відповідно до норм процесуального та матеріального права.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
6. Щодо меж розгляду справи судом касаційної інстанції
З урахуванням меж розгляду справи судом касаційної інстанції, визначених статтею 300 Господарського процесуального кодексу України, та згідно із компетенцією, визначеною законом, Верховний Суд в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої та апеляційної інстанції норм процесуального та матеріального права.
7. Джерела права й акти їх застосування. Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанцій
Предметом касаційного перегляду є ухвала місцевого господарського суду, залишена без змін постановою апеляційного господарського суду, про повернення позивачеві позовної заяви, у зв`язку з неусуненням позивачем недоліків позовної заяви у встановлені ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.08.2019 строки.
За приписами статті 162 Господарського процесуального кодексу України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Позовна заява повинна містити, зокрема, зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.
Відповідно до частин 1, 2 статті 163 Господарського процесуального кодексу України ціна позову визначається: 1) у позовах про стягнення грошових коштів - сумою, яка стягується, або сумою, оспорюваною за виконавчим чи іншим документом, за яким стягнення провадиться у безспірному (безакцептному) порядку; 2) у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна; 3) у позовах, які складаються з кількох самостійних вимог, - загальною сумою всіх вимог. Якщо визначена позивачем ціна позову вочевидь не відповідає дійсній вартості спірного майна або на момент пред`явлення позову встановити точну його ціну неможливо, розмір судового збору попередньо визначає суд з наступним стягненням недоплаченого або з поверненням переплаченого судового збору відповідно до ціни позову, встановленої судом при розгляді справи.
Закон України "Про судовий збір" визначає правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України "Про судовий збір" у разі якщо судовий збір сплачується за подання позовної заяви до суду в розмірі, визначеному з урахуванням ціни позову, а встановлена при цьому позивачем ціна позову не відповідає дійсній вартості спірного майна або якщо на день подання позову неможливо встановити точну його ціну, розмір судового збору попередньо визначає суд з подальшою сплатою недоплаченої суми або з поверненням суми переплати судового збору відповідно до ціни позову, встановленої судом у процесі розгляду справи.
Таким чином, наявність вартісного, грошового вираження матеріально-правової вимоги позивача свідчить про її майновий характер, який має відображатися у ціні заявленого позову.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, Товариство з обмеженою відповідальністю "Анріка" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Акціонерного товариства "Укргазвидобування" про зобов`язання Акціонерного товариства "Укргазвидобування" виконати умови угоди №БТД44/2194/08/92є5-19 від 29.07.2019 до договору №БТД44/10029/92є5-18 від 12.07.2018 шляхом передачі в натурі у власність Товариства з обмеженою відповідальністю "Анріка" нафтопродуктів у обсязі 360 тонн.