1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду




Постанова

Іменем України


22 січня 2020 року

м. Київ

справа № 661/4353/15-к

провадження № 51-3971км19


Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:


головуючого Бородія В.М.,

суддів Вус С.М., Єремейчука С.В.,


за участю:

секретаря судового засідання Мішиної О.О.,


прокурора Гошовської Ю.М.,


захисника Бітюри А.А. (у режимі відеоконференції),


розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу прокурора Дідковського Віталія Миколайовича, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, на ухвалу Херсонського апеляційного суду від 23 травня 2019 року у кримінальному провадженні за обвинуваченням

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця с. Краснодон, м. Краснодону, Ворошиловградської області, який має професійно-технічну освіту, зареєстрованого у АДРЕСА_1 ),

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 309 КК.


Зміст судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини


За вироком Новокаховського міського суду Херсонської областівід 14 січня 2019 року ОСОБА_1 визнано винуватим і засуджено за ч. 2 ст. 309 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк 2 роки і 6 місяців.


Стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави витрати, пов`язані з проведенням фізико-хімічної експертизи.


Вирішено питання стосовно речових доказів.


Згідно з вироком ОСОБА_1 скоїв злочин за таких обставин.


Так, діючи повторно у не встановлених досудовим розслідуванням, час, в місці та за обставин, умисно, незаконно, без мети збуту придбав і умисно, незаконно, без мети збуту зберігав за місцем свого постійного проживання АДРЕСА_2 особливо небезпечний наркотичний засіб, обіг якого заборонено - ацетильований опій, масою в перерахунку на суху речовину 0,326 г та особливо небезпечний наркотичний засіб, обіг якого заборонено - концентрат макової соломи, масою в перерахунку на суху речовину 1,46 г, до моменту виявлення та вилучення працівниками міліції під час проведення санкціонованого обшуку 26 серпня 2015 року в період часу з 17:30 до 18:00.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковано як незаконне придбання та зберігання наркотичних засобів без мети збуту, вчинене повторно, тобто вчинення кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 309 КК.


Херсонський апеляційний суд ухвалою від 23 травня 2019 року вирок Новокаховського міського суду Херсонської області від 14 січня 2019 року щодо ОСОБА_1 скасував, а кримінальне провадження закрив на підставі п. 3, ч. 1, ст. 284 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) у зв`язку з невстановленням достатніх доказів для доведення винуватості ОСОБА_1 у суді та вичерпанням можливостей їх отримання.


Вимоги та узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу


У касаційній скарзі прокурор просить скасувати ухвалу Херсонського апеляційного суду від 23 травня 2019 року у зв`язку з істотним порушенням кримінального процесуального закону та призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції в іншому складі суду.


Істотним порушенням кримінального процесуального закону, на думку прокурора, є те, що суд апеляційної інстанції усупереч статтям 370, 419 КПК безпідставно визнав недопустимими доказами протокол обшуку за місцем проживання ОСОБА_1 від 26 серпня 2015 року та висновки експертиз від 04 вересня 2015 року та 08 вересня 2015 року, а тому це призвело до незаконного закриття кримінального провадження.


Позиція учасників судового провадження


У судовому засіданні прокурор Гошовська Ю.М. підтримала доводи, викладені в касаційній скарзі представника публічного обвинувачення та просила її задовольнити.


Захисник Бітюра А.А.в судовому засіданні погодився з висновками, викладеними в ухвалі Херсонського апеляційного суду від 23 травня 2019 року, просив суд відмовити у задоволенні касаційної скарги прокурора.


Іншим учасникам судового провадження було належним чином повідомлено про дату, час і місце касаційного розгляду, однак у судове засідання вони не з`явилися. Клопотань про особисту участь у касаційному розгляді, заперечень або повідомлень про поважність причин їх неприбуття до Суду від них не надходило.


Мотиви Суду


Заслухавши доповідь судді, доводи прокурора та перевіривши матеріали кримінального провадження, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню на таких підставах.


Відповідно до ч. 1 ст. 433 КПК суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.


За частиною 2 ст. 433 КПК суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.


Статтею 438 КПК визначено, що предметом перегляду справи в касаційному порядку можуть бути істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.


Згідно з вимогами п. 1 ч. 1 ст. 438 КПК підставою для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону. Тобто такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення (ч. 1 ст. 412 КПК).


Тому суд касаційної інстанції не перевіряє судових рішень у частині неповноти судового розгляду, а також невідповідності висновків суду фактичним обставинам кримінального провадження. Натомість зазначені обставини були предметом перевірки судів першої та апеляційної інстанцій.


................
Перейти до повного тексту