ПОСТАНОВА
Іменем України
24 січня 2020 року
Київ
справа №2а/0570/6543/2012
адміністративне провадження №К/9901/27190/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Олендера І.Я.,
суддів: Гончарової І.А., Ханової Р.Ф.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Артемівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19.10.2016 (суддя Кірієнко В.О.) та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 13.12.2016 (судді: Блохін А.А. (головуючий), Гаврищук Т.Г., Сухарьок М.Г.) у справі №2а/0570/6543/2012 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Бахмут-Енергія" до Артемівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору Обласне комунальне підприємство "Донецьктеплокомуненерго" про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
У С Т А Н О В И В :
У червні 2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Артемівськ-енергія" (далі - Товариство, платник податків, позивач) звернулося до суду з позовом до Артемівської об`єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби (далі - податковий орган, відповідач у справі) про скасування податкових повідомлень - рішень від 23.05.2012№ 0000312342 та № 0000302342 з мотивів безпідставності їх прийняття.
Розгляд справи здійснювався судами неодноразово.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 08.10.2012, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.11.2012, позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Артемівськ-енергія" до Артемівської об`єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень від 23.05.2012 № 0000312342, 0000302342 задоволено повністю.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 25.07.2016 постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08.10.2012 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.11.2012 скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції на новий розгляд.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19.10.2016, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13.12.2016, позов Товариства задоволено, скасовано податкові повідомлення-рішення від 23.05.2012 № 0000312342 та № 0000302342.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку про безпідставність тверджень контролюючого органу про допущені позивачем порушення при формуванні об`єкту оподаткування податком на прибуток. Зокрема, суди встановили реальність вчинених господарських операцій з контрагентами ТОВ "Транс агентство метал" та ТОВ "Укртехнометиз", вказали, що положення пункту 3 підрозділу 4 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України не містять обмеження щодо витрат, які мають бути враховані у складі валових витрат 2-4 кварталів 2011 року. Також суди встановили, що місцем постачання послуг від ТОВ "Артемівськ-енергія" до ОКП "Донецьктеплокомуненерго" є Україна, а тому поставка позивачем одиниць скорочення викидів на користь ОКП "Донецьктеплокомуненерго" є об`єктом оподаткування ПДВ, у зв`язку з чим позивач правомірно включив до складу валового доходу за IV квартал 2011 року дохід у сумі 1 683 306,61 грн.
30.12.2016 контролюючим органом подано касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду України, в якій, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалу суду апеляційної інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким в задоволенні позовних вимог Товариства відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування касаційної скарги відповідач вказує на порушення, які на його думку, допущені позивачем, наводить обставини, які зазначались в акті перевірки та апеляційній скарзі. В касаційній скарзі не вказано, в чому саме полягає неправильне застосування судами норм матеріального права, контролюючий орган фактично просить здійснити переоцінку встановлених судами попередніх інстанцій обставин справи.
Товариством заперечення або відзив на касаційну скаргу податкового органу до Суду не подавались, що не перешкоджає її розгляду по суті.
21.02.2018 матеріали касаційної скарги № К/9901/27190/18 передані до Верховного Суду.
26.07.2018 ухвалою Верховного Суду касаційну скаргу податкового органу прийнято до провадження та витребувано з Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу №2а/0570/6543/2012.
22.11.2018 справа №2а/0570/6543/2012 надійшла до Верховного Суду.
Згідно з частиною третьою статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Верховний Суд, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Зазначеним вимогам закону судові рішення відповідають.
Суди першої та апеляційної інстанцій встановили, що Товариство є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 34776960, перебуває на податковому обліку.
Контролюючим органом проведена документальна планова перевірка Товариства з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010 по 31.12.2011, результати якої викладені в акті перевірки від 25.04.2012 №34776960 (далі - акт перевірки).
Під час проведення перевірки контролюючим органом встановлено порушення позивачем вимог податкового законодавства, зокрема п. 1.32 ст. 1, п. 5.1, пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про оподаткування підприємств", п. 135.1, п. 135.4 ст. 135, абз. а) п. 186.3 ст. 186, п. 198.4 ст. 198 та п. 3 підрозділу 4 розділу 20 Податкового кодексу України.
На підставі вказаного акту перевірки контролюючим органом прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 23.05.2012 № 0000312342, яким позивачу зменшено суму від`ємного значення об`єкта податку на прибуток в розмірі 3 908 794,00 грн та від 23.05.2012 № 0000302342, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на прибуток в розмірі 976 455,00 грн.
Щодо включення до складу валового доходу за IV квартал 2011 року суми 1683306,61 грн за операціями постачання Одиниць скорочення викидів з ОКП "Донецьктеплокомуненерго".
Судами встановлено, що 05.11.2008 Товариством укладено та виконано з ОКП "Донецьктеплокомуненерго" договір про постачання Одиниць скорочення викидів в рамках проекту спільного впровадження "Реконструкція систем комунального теплопостачання міст Макіївки, Маріуполя та Артемівська Донецької області" в межах виконання договору "Про покупку одиниць скорочення викидів (ERU)" № 77 від 25 вересня 2006 року між ОКП "Донецьктеплокомуненерго" та Е-Energy B.V.
Фактичне виконання умов цього договору підтверджується актом приймання-передачі від 29.12.2011, яким засвідчено виконання реконструкції теплового господарства, зниження рівня викидів парникових газів та постачання ОКП "Донецьктеплокомуненерго" Одиниці скорочення викидів у кількості, екв. 51158 тон С02 на загальну суму 2019967,21 грн (у т.ч. ПДВ 336 661,20 грн), що підтверджується податковою накладною №23 від 29.12.2011 на суму 2 019 967,21 грн, з них ПДВ - 336 661,20 грн.
ОКП "Донецьктеплокомуненерго" сплатило позивачеві отримані Одиниці скорочення викидів, Товариством до складу валового доходу за IV квартал 2011 року включено дохід на суму 1 683 306,61 грн.
Також встановлено, що Товариством укладено та виконано з ОКП "Донецьктеплокомуненерго" договір від 05.11.2008 про надання послуг по розробці та просуванню проекту спільного впровадження "Реконструкція систем комунального теплопостачання міст Макіївки, Маріуполя та Артемівська Донецької області" в межах виконання договору "Про покупку одиниць скорочення викидів (ERU)" № 77 від 25 вересня 2006 року між ОКП "Донецьктеплокомуненерго" та Е-Energy B.V.
Результатом виконання цього договору стало надання позивачеві комплексу послуг по розробці та просуванню проекту спільного впровадження "Реконструкція систем комунального теплопостачання міст Макіївки, Маріуполя та Артемівська Донецької області", про що складений відповідний акт №1 від 20.12.2011 на загальну суму 411482,72 грн та акт №2 від 29.12.2011 на загальну суму 267 191,43 грн та отримані податкові накладні №28 від 29.12.2011 на суму 267 191,43 грн, з них ПДВ - 44 531,91 грн та № 17 від 20.12.2011 на суму 411 482,72 грн, з них ПДВ - 68 580,45 грн. Ці податкові накладні було віднесено до складу податкового кредиту в грудні 2011 року в загальній сумі 113 112,36 грн.
Судами встановлено, що згідно приписів пунктів 2, 3 Порядку підготовки, розгляду, схвалення та реалізації проектів, спрямованих на скорочення обсягу антропогенних викидів парникових газів, затвердженого постановою КM України від 22 лютого 2006 року №206 "Про затвердження Порядку підготовки, розгляду, схвалення та реалізації проектів, спрямованих на скорочення обсягу антропогенних викидів парникових газів" та дослідили умови договору укладеного 28.09.2006 ОКП "Донецьктеплокомуненерго" (третя особа у справі) з ЗАО "Э енергия" (UAB "E energija") (Литва, Вильнюс), за яким у відповідності до Кіотського протоколу та Угоди ЄС ОКП "Донецьктеплокомуненерго" взяло на себе зобов`язання та виконало їх щодо зниження рівня викидів парникового газу на кількість, передбачену проектом Спільного впровадження "Реконструкція систем комунального теплопостачання міст Макіївки, Маріуполя та Артемівська Донецької області", за рахунок реконструкції теплового господарства та економії енергоресурсів.
Загальна кількість Одиниць скорочення викидів, які поставляються по цьому договору складає 400 тис. тон СО2 за період з 2008 року по 2012 рік, але не менш 50 тис. тон СО2 щорічно.
Також встановлено, що між ОКП "Донецьктеплокомуненерго", ЗАО "Э енергия" (UAB "E energija") (Литва, Вильнюс) та "E-Energy B.V." (Нидерланди, м. Амстердам) укладено договір про передачу прав та обов`язків, що виходять з договору купівлі Одиниць скорочення викидів (ERU) № 77 від 28.09.2006. За умовами цього договору компанія "E energija" передає свої права та обов`язки щодо виконання даного договору своїй дочірній компанії "E-Energy B.V.". Всі кошти по виконанню даного договору, вкладені компанією "E energija" зараховуються як пряма інвестиція "E-Energy B.V.".
В межах виконання умов договору № 77, сторонами передано Одиниці скорочення викидів, про що свідчать акти приймання-передачі № 1 від 07.12.2011 на суму 876 298,50 євро та № 2 від 29.12.2011 на суму 193 377,24 євро.
Між позивачем та ОКП "Донецьктеплокомуненерго" складено акт про залік зустрічних вимог, відповідно до якого Товариство у відповідності до умов договору № 81/П від 05.11.2008 поставило згенеровані одиниці скорочення викидів за 2008-2010роки, а ОКП "Донецьктеплокомуненерго" сплатило 2 019 967,21 грн.
За договором № 82/ДУ ОКП "Донецьктеплокомуненерго" виконало на користь Товариства послуги по розробці та просуванню проекту спільного впровадження "Реконструкція систем комунального теплопостачання міст Макіївки, Маріуполя та Артемівська Донецької області", за що позивач повинен сплатити 678 674,15 грн.
Викладені обставини зумовили згоду та можливість проведення заліку зустрічних вимог на суму 678 674,15 грн, залишок суми за договором у розмірі 1 341 293,06 грн., ОКП "Донецьктеплокомуненерго" сплачено на рахунок позивача 04.01.2012, що підтверджується банківською випискою, платіжним дорученням від 04 січня 2012 року № 579. Розрахунки з "E-Energy B.V." за перераховані одиниці викидів здійснювались безпосередньо ОКП "Донецьктеплокомуненерго" за договором № 77 від 28 вересня 2006 року, що підтверджується випискою банку № 3 від 29 грудня 2011 року за курсом євро 10.44573400.
ОКП "Донецьктеплокомуненерго" суми по взаємовідносинах з Товариством відображено в податковій звітності з податку на додану вартість, як таку, що проведена на території України.
Підпунктом 186.3 ст. 186 Податкового кодексу України зазначено, що надання (передача) права на скорочення викидів парникових газів (вуглецевих одиниць) вiднесено до послуг, місцем постачання яких вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований.
Відповідно до п. 135.1 ст.135 Податкового кодексу України, доходи, що враховуються при обчисленні об`єкта оподаткування, включаються до доходів звітного періоду за датою, визначеною відповідно до ст. 137 Кодексу на підставі документів, зазначених у п. 135.2 цієї статті, та складаються з доходу від операційної діяльності, який визначається відповідно до пункту 135.4 цієї статті; інших доходів, які визначаються відповідно до п.135.5 цієї статті, за винятком доходів, визначених у пункті 135.3 цієї статті та у статті 136 цього Кодексу.
Згідно з пп. 136.1.2 п. 136.1 ст. 136 Податкового кодексу України для визначення об`єкта оподаткування не враховуються доходи у виді сум податку на додану вартість, отриманих/нарахованих платником податку на додану вартість, нарахованого на вартість продажу товарів, виконаних робіт, наданих послуг, за винятком випадків, коли підприємство-продавець не є платником податку на додану вартість.
Відповідно до пп. 186.3 ст. 186 Податкового кодексу України місцем постачання зазначених у цьому пункті послуг вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб`єкт господарювання або - у разі відсутності такого місця - місце постійного чи переважного його проживання. До таких послуг належить, в тому числі, надання майнових прав інтелектуальної власності, створення за замовленням та використання об`єктів права інтелектуальної власності, у тому числі за ліцензійними договорами, а також надання (передача) права на скорочення викидів парникових газів (вуглецевих одиниць).
Як встановлено судами, результатами проведених господарських операцій, третьою особою - ОКП "Донецьктеплокомуненерго" суми по взаємовідносинах з ТОВ "Артемівськ-енергія" відображено в податковій звітності з податку на додану вартість, як таку, що проведена на території України.
З огляду на встановлене, суди дійшли висновку, що позивач передавав послуги з передання вуглецевих одиниць саме ОКП "Донецьктеплокомуненерго", яке зареєстровано як платник податків на території України, а вже ОКП "Донецьктеплокомуненерго" за договором купівлі Одиниць скорочення викидів (ERU) № 77 від 28.09.2006 передавало вказані одиниці за межі України.
Таким чином, місцем постачання зазначених послуг від ТОВ "Артемівськ-енергія" до ОКП "Донецьктеплокомуненерго" є Україна, тому поставка позивачем одиниць скорочення викидів ОКП "Донецьктеплокомуненерго" є об`єктом оподаткування ПДВ, а позивач правомірно включив до складу валового доходу за IV квартал 2011 року дохід саме у сумі 1 683 306,61 грн, натомість відповідачем не надано доказів здійснення позивачем реалізації згенерованих одиниць скорочення викидів за межі митної території України.
Щодо взаємовідносин позивача з Товариством з обмеженою відповідальністю "Транс агентство метал", відносно якого контролюючим органом від Алчевської ОДПІ отриманий акт від 02.02.2011 №128/236/35785206 "Про результати невиїзної документальної перевірки ТОВ "Транс агентство метал" з питань правомірності нарахування податкових зобов`язань та податкового кредиту декларацій з ПДВ за період з 01.08.2010 по 31.08.2010 та з 01.09.2010 по 31.10.2010.
З акту перевірки № 128/236/35785206 вбачається, що у ТОВ "Транс агентство метал", основною діяльністю якого є посередництво в торгівлі паливом, рудами, металами та хімічними речовинами, відсутні власні або орендовані основні фонди, складські приміщення, транспортні засоби, окрім орендованого приміщення під офіс загальною площею 17,2 кв.м., через відсутність майна та інших матеріальних ресурсів, економічно необхідних для здійснення операцій з купівлі-продажу не міг фактично здійснювати господарські операції; у зв`язку з відсутністю трудових ресурсів, основних фондів, складських приміщень, транспортних засобів не мав необхідних умов для досягнення результатів економічної діяльності, тому вчинені правочини ТОВ "Транс агентство метал" з постачальниками і покупцями не спрямовані на реальне настання правових наслідків, а значить є нікчемними по ланцюгу постачання.