ПОСТАНОВА
Іменем України
23 січня 2020 року
м.Київ
справа №2-а/7780/11
провадження №К/9901/22358/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Єзерова А.А., суддів Кравчука В.М., Стародуба О.П.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою Міжнародного благодійного фонду імені Рабі Нахмана з Бреславу
на ухвалу Восьмого окружного адміністративного суду від 07.06.2019 (головуючий суддя Кухтей Р.В., судді Нос С.П., Хобор Р.Б.)
у справі № 2-а/7780/11
за позовом представництва Американського об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу
до Виконавчого комітету Уманської міської ради Черкаської області, Уманської міської ради Черкаської області,
треті особи: Міністерство закордонних справ України, Міністерство культури України, Управління культури Черкаської обласної державної адміністрації, Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, Міжнародний благодійний фонд імені Рабі Нахмана з Бреславу про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, встановив:
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. У березні 2007 року представництво Американського об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу звернулося до суду з позовною заявою до Виконавчого комітету Уманської міської ради Черкаської області, Уманської міської ради Черкаської області, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Управління містобудування та архітектури міськвиконкому Уманської міської ради, в якій просило визнати історичні межі давніх поховань на Стародавньому Єврейському кладовищі, що знаходяться в м. Умань між вул. Пушкіна, Бєлінського, Пєровської; визнати давні поховання в межах Стародавнього Єврейського кладовища у м. Умань об`єктом культурної спадщини національної меншини місцевого значення; визнати за представництвом Американського об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу право на упорядкування та утримання об`єкта культурної спадщини - давніх поховань в межах Стародавнього Єврейського кладовища у м. Умань.
2. Справа розглядалася судами неодноразово.
3. 21.09.2018 представництво Американського об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу подало до Львівського окружного адміністративного суду заяву про зміну предмета позову у порядку ч. 1 ст. 47 КАС України, в якому просило суд визнати протиправною бездіяльність Уманської міської ради та її виконавчого комітету щодо невиконання вимог розпорядження Кабінету Міністрів України №604-р від 20.07.1998 в частині пунктів 2, 3, 4 щодо місць давніх поховань - "Давні поховання Єврейського цвинтаря", ХІХ ст., що знаходиться на вулицях Пушкіна, Белінського, Перовської у м. Умані Черкаської області, визнати протиправною бездіяльність Уманської міської ради щодо не замовлення розробки проекту землеустрою з організації та встановлення меж території історико-культурного призначення - об`єкту "Давні поховання Єврейського цвинтаря" ХІХ ст., в порядку, визначеному для земель історико-культурного призначення, зобов`язати Уманську міську раду та її виконавчий комітет виконати вимоги розпорядження Кабінету Міністрів України №604-р від 20.07.1998 в частині пунктів 2, 3, 4 щодо місць давніх поховань - "Давні поховання Єврейського цвинтаря" ХІХ ст. та зобов`язати Уманську міську раду замовити розробку проекту землеустрою з організації та встановлення меж території історико-культурного призначення - об`єкта "Давні поховання Єврейського цвинтаря" ХІХ ст., в порядку, визначеному для земель історико-культурного призначення або надати Представництву Американського об`єднання комітетів для євреїв бувшого радянського союзу, дозвіл на розробку проекту землеустрою з організації та встановлення меж території історико-культурного призначення - об`єкту "Давні поховання Єврейського цвинтаря" ХІХ ст., в порядку, визначеному для земель історико-культурного призначення.
4. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21.01.2019 у справі №2-а/7780/11 позов задоволено: визнано протиправною бездіяльність Уманської міської ради Черкаської області та її виконавчого комітету щодо невиконання вимог розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 №604-р, в частині п.п. 2, 3, 4, щодо місць давніх поховань "Давні поховання Єврейського цвинтаря", ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської; визнано протиправною бездіяльність Уманської міської ради Черкаської області щодо не замовлення розробки проекту землеустрою з організації та встановлення меж території історико-культурного призначення-об`єкта "Давні поховання Єврейського цвинтаря", ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м.Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської в порядку, визначеному для земель історико-культурного призначення; зобов`язано Уманську міську раду Черкаської області та її виконавчий комітет виконати вимоги п.п. 2, 3, 4 розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 №604-р, щодо місць давніх поховань "Давні поховання Єврейського цвинтаря", ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м.Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської; зобов`язано Уманську міську раду Черкаської області замовити розробку проекту землеустрою з організації та встановлення меж території історико-культурного призначення об`єкта "Давні поховання Єврейського цвинтаря", ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської, в порядку, визначеному для земель історико-культурного призначення.
5. Міжнародний благодійний фонд імені Рабі Нахмана з Бреславу з рішенням суду не погодився та звернувся до Восьмого апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою.
6. Ухвалою Восьмого окружного адміністративного суду від 07.06.2019 у справі №2-а/7780/11 апеляційну скаргу повернуто скаржнику без розгляду.
7. Міжнародний благодійний фонд імені Рабі Нахмана з Бреславу з ухвалою суду апеляційної інстанції не погодився, тому звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить суд скасувати ухвалу Восьмого окружного адміністративного суду від 07.06.2019 у справі №2-а/7780/11 та направити справу до апеляційного суду для продовження розгляду справи по суті.
8. Ухвалою Верховного Суду від 30.09.2019 відкрито провадження у справі за вказаною касаційною скаргою.
9. 28.10.2019 до Верховного Суду від позивача надійшли пояснення на касаційну скаргу.
ІІ. ОЦІНКА СУДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ
10. Повертаючи апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції керувався тим, що на виконання ухвали про усунення недоліків скаржником було надано нову апеляційну скаргу, яка від імені Міжнародного благодійного фонду імені Рабі Нахмана з Бреславу підписана адвокатом Мажарою О.Є., повноваження якого як представника підтверджено оригіналом довіреності від 05.04.2019, підписаної головою правління Фонду Давідом Ассулін, тоді як згідно з даними реєстру його повноваження як підписанта відсутні, оскільки такі надані Бен Нун Натан Ніссім.
IІІ. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ, ВІДЗИВУ НА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ
11. Касаційну скаргу мотивовано порушенням апеляційним адміністративним судом норм процесуального права. Зокрема, скаржник зазначає, що Давід Ассулін є керівником Міжнародного благодійного фонду імені Рабі Нахмана з Бреславу з правом підпису без будь-яких обмежень його повноважень. Тобто, від імені Міжнародного благодійного фонду імені Рабі Нахмана з Бреславу має право діяти без додаткових повноважень :
- Ассулін Давід як керівник і як підписант, який діє без обмежень повноважень;