1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України

15 січня 2020 року

м. Київ


справа № 709/591/18

провадження № 61-46917св18

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Кузнєцова В. О. (суддя-доповідач)

суддів: Ігнатенка В. М., Карпенко С. О., Коротенка Є. В., Тітова М. Ю.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - Приватне сільськогосподарське підприємство "Нива",

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Апеляційного суду Черкаської області від 16 жовтня 2018 року, у складі суддів: Гончар Н.І., Сіренка Ю.В., Новікова О.М.,

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог


У березні 2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Приватного сільськогосподарського підприємства "Нива" (далі - ПСП "Нива") про розірвання договору оренди земельної ділянки.


На обґрунтування скарги зазначала, що є власником земельної ділянки площею 2,6540 га, кадастровий номер 7125185200:06:000:0569, яка знаходиться в адміністративних межах Лукашівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області, яку на підставі договору від 02 січня 2011 року передала в оренду ПСП "Нива" строком на 20 років, проте після державної реєстрації вказаного договору їй не було надано його примірника. Ознайомившись з договором оренди під час розгляду цивільної справи про визнання договору недійсним, їй стало відомо, що відповідач за період з 2014 року по 2017 рік сплачував орендну плату не в повному розмірі.


Посилаючись на те, що систематичне порушення відповідачем зобов`язань щодо сплати орендної плати за користування земельною ділянкою в повному розмірі є істотними порушеннями договору, ОСОБА_1 просила розірвати укладений 02 січня 2011 року між нею та ПСП "Нива" договір оренди належної їй на праві власності земельної ділянки площею 2, 6540 га, кадастровий номер 7125185200:06:000:0569, яка знаходиться в адміністративних межах Лукашівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області.


Короткий зміст рішення суду першої інстанції


Рішенням Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 04 червня 2018 року у складі головуючого судді Чубая В. В. позов задоволено.


Розірвано договір оренди земельної ділянки площею 2,6540 га, кадастровий номер 7125185200:06:000:0569, укладений 02 січня 2011 року між ОСОБА_1 та ПСП "Нива".


Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що факт несвоєчасної сплати відповідачем орендної плати в повному розмірі за користування земельною ділянкою позивача за 2013-2016 роки свідчить про систематичне невиконання ПСП "Нива" зобов`язань за договором оренди, що є істотним його порушенням та підставою для його розірвання.


Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції


Постановою Апеляційну скаргу Черкаської області від 16 жовтня 2018 року апеляційну скаргу ПСП "Нива" задоволено. Рішення Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 04 червня 2018 року скасовано, у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.


Постанова апеляційного суду мотивована тим, що факт сплати орендної плати за спірні періоди в неповному розмірі не може свідчити про систематичне невиконання зобов`язань відповідачем і бути підставою для розірвання укладеного між сторонами договору оренди.


Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів


У листопаді 2018 року ОСОБА_1 подала до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить постанову апеляційного суду скасувати і залишити в силі рішення суду першої інстанції.


Касаційна скарга мотивована тим, що суд апеляційної інстанції не врахував доводів позивача та наданих нею доказів на підтвердження систематичного невиконання відповідачем зобов`язань за договором оренди земельної ділянки в частині виплати орендної плати в повному розмірі та дійшов помилкового висновку, що сплата орендної плати у неповному розмірі не може бути підставою для розірвання такого договору. При вирішенні справи судом апеляційної інстанції не були враховані правові висновки Верховного суду щодо застосування норм права в аналогічних правовідносинах.


Ухвалою Верховного Суду від 19 листопада 2018 року відкрито касаційне провадження у цій справі, матеріали справи витребувано із суду першої інстанції.


Інші учасники справи не скористались своїм правом на надання відзиву на касаційну скаргу.

23 грудня 2019 року ухвалою Верховного Суду справу призначено до судового розгляду.

Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду


Частинами першою, другою та третьою статті 400 ЦПК України визначено, що під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.


Згідно з положеннями частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


Судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим (частина перша статті 263 ЦПК України).


Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.


Фактичні обставини справи, встановлені судами


Встановлено, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 2, 6540 га, кадастровий номер 7125185200:06:000:0569, яка знаходиться в адміністративних межах Лукашівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області, що підтверджується державним актом на право приватної власності на землю від 19 листопада 2002 року серії IV-ЧР № 050021.


02 січня 2011 року між ОСОБА_1 та ПСП "Нива" укладено договір оренди землі, за умовами якого позивач передала в оренду відповідачу належну їй на праві власності земельну ділянку строком на 20 років. Право оренди ПСП "Нива" належної позивачу земельної ділянки зареєстровано 31 серпня 2014 року державним реєстратором Реєстраційної служби Чорнобаївського районного управління юстиції Черкаської області.


Пунктом 9 вказаного договору визначено, що розмір орендної плати становить 4% від вартості грошової оцінки земельного паю, а виплати орендної плати проводяться у формі за бажанням орендодавця. Орендна плата вноситься на протязі року (пункт 11 цього договору).


Згідно карток рахунків позивача за 2014-2017 роки сальдо по орендній платі станом на 01 січня 2014 року становить 523 грн 12 коп., станом на 01 січня 2015 року - 400 грн 62 коп., станом на 01 січня 2016 року - 700 грн 22 коп., станом на 01 січня 2017 року - 2 251 грн 04 коп.


Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права


Відповідно до статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.


Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).


Згідно з частинами першою та другою статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.


Статтею 2 Закону України "Про оренду землі" в редакції, чинній на момент укладання договору, передбачено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються ЗК України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.


................
Перейти до повного тексту