ПОСТАНОВА
Іменем України
22 січня 2020 року
Київ
справа №821/3255/15-а
адміністративне провадження №К/9901/12437/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді (судді-доповідача) - Данилевич Н.А.,
суддів - Бевзенка В. М.,
Шевцової Н.В.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області
на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2015 року (головуючий суддя - Хом`якова В.В.)
та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 23 лютого 2016 року (головуючий суддя - Яковлєв О.В., судді - Бойко А.В., Танасогло Т.М.)
у справі № 821/3255/15-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області
про зобов`язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в :
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
В жовтні 2015 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області (відповідач, УДМС в Херсонській області, скаржник), в якому просила зобов`язати відповідача зареєструвати ОСОБА_1 у квартирі АДРЕСА_1 .
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23 лютого 2016 року, задоволено позов ОСОБА_1 .
Зобов`язано Управління Державної міграційної служби України у Херсонській області здійснити реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 .
Задовольняючи позовні вимоги суди попередніх інстанцій виходили з того, що відсутність договору найму квартири, в якій проживає позивач та в яку вселилась на законних підставах, не може бути відмовою в її реєстрації за місцем проживання, оскільки судовим рішенням встановлено право користування ОСОБА_1 квартири АДРЕСА_1, судом також зобов`язано виконавчий комітет Херсонської міської ради укласти з ОСОБА_1 договір найму квартири. Отже, дане судове рішення яке набрало законної сили, є обов`язковим для виконавчого комітету міськради, і відмова її службових осіб від виконання даного судового рішення, про що повідомила позивач в судовому засіданні, є неправомірним.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву (заперечень)
22 березня 2016 року на адресу суду касаційної інстанції надійшла касаційна скарга Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2015 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 23 лютого 2016 року, в якій скаржник просить скасувати вказані рішення судів та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування поданої касаційної скарги Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області вказує на те, що судами першої та апеляційної інстанцій порушено норми матеріального та процесуального права, а саме - неповно з`ясовано обставини, що мають значення для справи, що призвело до неправильного вирішення справи. Так, судами, на думку скаржника, невірно визначені підстави для реєстрації місця проживання позивачки, що є порушенням розділу ІІ наказу МВС України від 22.11.2012 № 1077 "Про затвердження порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів". Зокрема, згідно рішення Дніпровського районного суду м. Херсона, визнане право користування житловим приміщенням слід розглядати у системному зв`язку з необхідністю укладання договору найму між позивачем та Херсонською міською радою.
30 травня 2016 року на адресу суду касаційної інстанції надійшло заперечення позивачки, в якому вона з доводами касаційної скарги не погоджується, просить її відхилити, а рішення судів попередніх інстанцій - залишити без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11 травня 2016 року за даною касаційною скаргою відкрито касаційне провадження.
Ухвалою Верховного Суду від 21 січня 2020 року касаційну скаргу Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області прийнято до провадження та призначено до касаційного розгляду .
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
ОСОБА_1 є наймачем квартири АДРЕСА_1 .
Рішенням Дніпровського районного суду м. Херсона від 03.03.2015 у справі № 666/7125/14-ц за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, виконавчого комітету Херсонської міської ради про визнання права користування жилим приміщенням та зобов`язання в укладанні договору найму - визнано право користування квартирою за вказаною адресою та зобов`язано виконавчий комітет Херсонської міської ради укласти з ОСОБА_1 договір найму квартири АДРЕСА_1 .
ОСОБА_2 є членом сім`ї ОСОБА_1 (брат її чоловіка), зареєстрований у вказаній квартирі, але не проживає з 1989 року, виїхав до Росії. ОСОБА_1 з 1989 року вселилась в дану квартиру за усною домовленістю про родинний обмін, постійно проживає у квартирі без прописки, тоді як утримує квартиру в належному технічному стані, за власні кошти проводить поточні ремонти.
Позивачка 04.09.2015 знялась з реєстрації по АДРЕСА_3 та звернулась до відповідача із пакетом документів: заявою про реєстрацію місця проживання, копією паспорту, талону про зняття з реєстрації місця проживання, квитанцією про сплату державного мита та рішенням Дніпровського районного суду м. Херсона від 03 березня 2015 року, у справі № 666/7125/14ц. для здійснення реєстрації за спірною адресою, але їй було відмовлено.
У відповіді на заяву від 11.10.2015 №1/2-19936 відповідач зазначив що відповідно до ст.6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" та розділу II Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого Наказом МВС України №107 від 22.11.2012 Державна міграційна служба здійснює реєстрацію місця, проживання громадян на підставі документів, що підтверджують право проживання в житлі (ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи). Оскільки рішенням суду від 03.03.2015 по справі № 666/7125/14-ц передбачено укладання виконавчим комітетом Херсонської міської ради договору найму, реєстрація місця проживання за вказаною адресою може бути здійснена за його наявності.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ
Частина 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України ( далі - КАС України): завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Пункт 1 частини 1 статті 4 КАС України: адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Пункт 2 частини 1 статті 4 КАС України: публічно-правовий спір - це спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Пункти 1, 5 частини 1 статті 19 КАС України: юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; за зверненням суб`єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб`єкту законом.
У частині першій статті 19 Цивільного процесуального кодексу України (надалі - ЦПК України) встановлено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Пункт 7 частини 1 статті 4 КАС України: суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Пункт 1 частини 1 статті 238 КАС України: суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
ІV. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ