ПОСТАНОВА
Іменем України
21 січня 2020 року
Київ
справа № 640/4469/17
провадження № К/9901/18276/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Київського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Григорова А.М., Подобайло З.Г., Тацій Л.В. від 19 жовтня 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Київського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, в якому просив:
- визнати неправомірними дії Київського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку розміру пенсії на пільгових умовах як особі, що пропрацював на підземних роботах з повним робочим днем;
- зобов`язати Київське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 як особі, яка попрацювала на підземних роботах з повним робочим днем на пільгових умовах згідно з діючим законодавством та виплатити невиплачену пенсію відповідно до діючого законодавства з дня звернення з заявою про перерахунок пенсії.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Київського районного суду м. Харкова від 16 травня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено.
Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1.
Зобов`язано Київське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 у відповідності до порядку, встановленого статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а саме у розмірі 80 відсотків фактичної середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 20 січня 2017 року з урахуванням проведених виплат.
3. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до частини 3 статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року. Таким чином, суд першої інстанції прийшов до висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
4. Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року апеляційну скаргу Київського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова було задоволено.
Постанову Київського районного суду м. Харкова від 16 травня 2017 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
5. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що для призначення позивачу пільгової пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" необхідний стаж роботи на підземних роботах не менш як 15 років.
Оскільки позивач має стаж роботи на підземних роботах менше 15 років, що підтверджується сторонами по справі, він не має права на розрахунок пенсії за зазначеними статтями.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_1 звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року та залишити в силі постанову Київського районного суду м. Харкова від 16 травня 2017 року.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Київському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Харкова та з 13 листопада 2015 року отримує пенсію за віком по списку № 1.
ОСОБА_1 звернувся до Київського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова із заявою про перерахунок його пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у розмірі 80 відсотків фактичної середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність
Київське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова листом від 2 лютого 2017 року № 1552-27/02 повідомило позивача про відмову у перерахунку його пенсії, мотивуючи це, що рішенням Київського районного суду м. Харкова від 12 липня 2016 року у справі № 640/4632/16-а підтверджений стаж роботи за списком № 1 (шахтарі) менший ніж 15 років, тому відсутні підстави для застосування норм статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" при встановленні розміру пенсії.
8. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.